MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spłynąć, jak po kaczce. Najlepszy sposób na lodowatą wodę

Grzegorz Tabasz
Bynajmniej nie futro ani gruba warstwa tłuszczu. Rzecz w hydrofobowym smarze. Nazwa brzmi poważnie lecz działanie jest proste.

Hydrofobowa substancja wody nie lubi. Odpycha wilgoć i pokryta nią powierzchnia jest całkowicie niedostępna dla wody pod każdą postacią. Jedną z lepszych hydroforowych substancji wymyśliły kaczki. Pod ogonem posiadają gruczoł kuprowy, który ów smar wydziela.

Ptak regularnie wtyka głowę pod ogon i pracowicie rozprowadza porcję smarowidła po piórach. Efekt jest rewelacyjny. Pióra nie nasiąkają wodą. Starczy wyjść na ląd, otrzepać się i ptaszysko jest absolutnie suche. Lodowata woda nie ma dostępu do cieniutkiej skóry i kaczki pływają bez żadnych konsekwencji w zamarzających stawach czy rzekach.

Gdyby jednak pokropić je choćby odrobiną szamponu, czy płynu do mycia naczyń, hydrofobowa zapora zniknie w mgnieniu oka. Biedna kaczka nasiąknie lodowatą wodą niczym gąbka. Zginie z wychłodzenia lub jeszcze szybciej utonie. Zwyczajnie pójdzie na dno niczym ciężki kamień. Ot i cała tajemnica.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski