Spółka parkingowa dostała szansę

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Naziemny parking „Korona” jest już gotowy. Trawają odbiory. Ma się nim opiekować spółka parkingowa
Naziemny parking „Korona” jest już gotowy. Trawają odbiory. Ma się nim opiekować spółka parkingowa fot. michał gąciarz
Samorząd. Radni chcieli zlikwidować spółkę Miejska Infrastruktura, ale ostatecznie zdecydowali, że prezydent ma sprawdzić jej działanie.

Spółka Miejska Infrastruktura (MI) została powołana ponad dwa lata temu do budowy parkingów. Do tej pory nie wybudowała ani jednego. Radni PiS chcieli ją zlikwidować, skoro nie realizuje celów. Ostatecznie miejscy radni przegłosowali uchwałę, w której zwrócili się do prezydenta Krakowa o przeanalizowanie funkcjonowania Miejskiej Infrastruktury.

Zdaniem radnych coś z zarządzaniem tą spółką jest nie tak, skoro nie buduje parkingów. Liczą, że po wakacjach prezydent przedstawi analizę i ustosunkuje się do tego, czy spółka jest dobrze zarządzana przez jej obecne władze, i ewentualnie jakie zmiany mogą być w niej wprowadzone.

- W tym roku dokapitalizowaliśmy spółkę kwotą 8 mln zł. Chcemy aby władze Miejskiej Infrastruktury rozliczyły się na co konkretnie wydadzą pieniądze - mówi Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w Radzie Miasta Krakowa.

Tym co się dzieje w spółce zaniepokojeni są też radni z prezydenckiego klubu „Przyjazny Kraków”. - Spółka nie osiąga celów do jakich została stworzona. Prezydent powinien więc przeanalizować jej działanie i wyciągnąć wnioski - mówi Rafał Komarewicz, szef klubu „Przyjazny Kraków”. Był autorem poprawki, aby projekt mówiący o likwidacji spółki zastąpić wnioskiem o sprawdzenie przez prezydenta działalności MI. Taką propozycję przegłosowała większość radnych z klubów PO, PiS i „Przyjazny Kraków”.

Piotr Kącki, prezes MI, wyjaśniał, że spółka nie budowała parkingów, bo wcześniej nie miała wstępnego kapitału. - A bez niego trudno oczekiwać, że pozyskamy kredyty na inwestycje - tłumaczył prezes Kącki.

Radny Komarewicz komentuje: - Jeżeli ktoś zarządza spółką i widzi przeszkody w realizowaniu celów, to powinien dążyć do tego, aby rozwiązywać takie problemy. To nie może trwać latami.

W marcu tego roku Rada Miasta podjęła uchwałę o dokapitalizowaniu spółki MI kwotą 8 mln zł. W urzędzie z zadowoleniem przyjęli, że radni dali jeszcze szanse spółce. - Wiele działań spółki potwierdza, że powinna istnieć. Można natomiast przeanalizować jak funkcjonuje - mówi wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Radny Pietrus zwraca jednak uwagę, że jeżeli po wakacjach nadal radni nie poznają konkretów na co spółka będzie wydawać pieniądze i jakie inwestycje zrealizuje, to zawsze można powrócić do pomysłu jej likwidacji.

W opinii do projektu uchwały dotyczącej MI, prezydent Krakowa przypomniał, że spółka od stycznia tego roku została operatorem miejskiego parkingu podziemnego przed Muzeum Narodowym. MI ma też zarządzać miejskim naziemnym parkingiem „Korona” przy ul. Zamoyskiego i Warneńczyka. Obiekt jest już gotowy.

- Trwają odbiory. Chcemy aby parking został uruchomiony jeszcze w tym miesiącu przed Światowymi Dniami Młodzieży - informuje Jan Machowski z krakowskiego magistratu.

Spółka MI dotychczas przygotowała też dokumentację niezbędną do budowy parkingów „parkuj i jedź” w Bieżanowie, Kurdwanowie i Małym Płaszowie. Rozpoczęła też konsultacje w celu wyłonienia inwestorów zainteresowanych budową parkingu podziemnego w rejonie Nowego Kleparza.

W tym roku spółka zamierza doprowadzić do powstania koncepcji architektonicznych i wystąpić o uzyskanie decyzji o środowiskowych dla inwestycji w lokalizacjach: ul. Wielopole/Dietla - parking podziemny wielokondygnacyjny (ok. 170 miejsc); Zabłocie -parking naziemny wielokondygnacyjny (ok. 200 miejsc), zlokalizowany przy zjeździe z mostu Kotlarskiego wewnątrz łącznicy ul. Kotlarskiej i Zabłocie; „Mateczny” - parking naziemny wielokondygnacyjny (ok. 200 miejsc), zlokalizowany w rejonie ul. Wadowickiej i ronda Matecznego. W MI pracuje 39 osób, a jej roczny koszt funkcjonowania wynosi ok. 6,5 mln zł.

Wideo

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

v
vgg

Nie słyszałam ,żeby PiS zlecał obsługę lotniska czołgistom a w Krakowie Majchrowski zlecił obsługę strefy płatnego parkowania spółkom.....budowlanym w tym jedna z nich to spółeczka ,która jeszcze nie tak dawno w podkrakowskiej wiosce odlewała coś z betonu.
To właśnie naczelna zasada komunistów ,że nie matura lecz chęć szczera...., partia wie lepiej kto się do czego nadaje .

Więc nie pier...........

l
lola

naczelnych komunistów to masz w pisie z wiecznym rozdawnictwem i zatrudnianiem znajomych królika w państwowych spółkach... tam to dopiero niegospodarność!

b
brrrr

Teraz będzie audyt w spółce i okaże się ,że w ciągu 3 lat były ogromne sukcesy i osiągnięcia na skalę światową prezesa i całego kierownictwa spółki. Ekraniki dotykowe ,internetowy sklepik z abonamentami ,elektryczne hulajnogi ,a w przyszłości parkomaty na cały Kraków w ilości 100 000 szt z najnowocześniejszymi funkcjami w tym "krawaty wiąże usuwa...."

Powiem tak , musi być referendum i odwołanie Majchrowskiego a następnie radnych .Całe to towarzystwo dyskutantów powinno się pogonić do prawdziwej roboty a tymczasem wiecznie radni czekają na kolejne kadencje lub awanse do rządu . I tak leci kabarecik ,więc daje się nieudacznikom kolejne szanse wykazania swej nieudolności a za wszystko płaci podatnik .

Czy ktoś jeszcze pamięta ,że w 2002r. francuska spółka zobowiązała się do wybudowania za własne środki w samym centrum Krakowa 5 podziemnych parkingów w czasie niespełna 2 lat !!!!!!!!! Kraków zawarł nawet umowę z tą firma ale ....do władzy wówczas doszedł Majchrowski ze swoją ekipą i........mamy rok 2016 ,miejską spółkę parkingową ,która powinna mieć przydomek starająca się , starającą się o coś ,która nic nie wybudowała przez 3 lata .To dopiero sukces .

Zwracam radnym uwagę ,żeby wiedzieli co się dzieje .

Jeżeli ktoś pieprzy ,że spółka nie działa bo proces przygotowania inwestycji jest długi ,to wydział ds. inwestycji urzędu wybudował w tym czasie już 2 parkingi (Muzeum,Korona) i dało się .

Jeżeli wobec tego ktoś mówi ,że spółce trzeba dać jeszcze szansę nigdy nie powinien decydować o przeznaczeniu pieniędzy podatników np. być radnym .

f
fc

Uporczywe zatory dla inwestycji miejskich ,planowanych już kilkanaście lat temu ?

Chyba nie wiesz o czym mówisz .

Te inwestycje parkingowe planowane są w kółko od lat kilkunastu Przez kilkanaście lat grupa urzędników szukała inwestorów ,jeździła za granicę ,obradowała ,dyskutowała ,planowała ,konferencjonowała ,analizowała itd. nic nie zrobiła ,żeby wybudować parkingi i w końcu postanowiła ,żeby podatnicy , na których pieniądze zawsze można liczyć zafundowali parkingi .

W prywatnej firmie po najwyżej pół roku takich bezowocnych działań wszyscy zostaliby wyrzuceni na zbity pysk a tymczasem w urzędzie awanse i jeszcze powołano spółkę z prezesami i dyrektorami z pensjami pewnie wyższymi niż w urzędzie .

Tylko podatnicy tak się dają doić i przez lata nie zmądrzeli wybierając wciąż tych samych ludzi do władz samorządowych.

Ciekawe kto i w jaki sposób znów otumanił radnych z PiS ,bo pozostali są autorami powstania tej kosztownej spółki , że zmienili zdanie z likwidować na dać szansę .

Radni popełnili kolejny błąd dając możliwości prezydentowi do przedstawienia sytuacji w spółce . Chcecie już dziś wiedzieć jaki będzie wynik tej kontroli ? Już teraz mogę napisać .

Gdyby Majchrowski faktycznie obiektywnie podchodził do tego co się dzieje w spółce to już dawno by wyrzucił zarząd na cztery wiatry .Widać nie może ,bo jak czytam spółka nie powstała przypadkowo pomimo braku jakichkolwiek podstaw do jej utworzenia tak prawnych jak racjonalnych , pewnie komuś coś ktoś itd. jak to w Krakowie za czasów Majchrowskiego.

Ręce opadają ,gdy człowiek przygląda się temu co się dzieje .

f
fwgg

Bardzo trafna uwaga , w prywatnej firmie taka niegospodarność i nonszalancja w gospodarowaniu pieniędzmi nie może się nigdy zdarzyć .

Wniosek z tego taki ,że wszelkie przedsięwzięcia gospodarcze powinny realizować firmy komercyjne .

Tymczasem Majchrowski co tylko się dało z prywatnych przeniósł do komunalnych i teraz jest jak za czasów komuny ,urząd ma własne przedsiębiorstwa .
Ale jak ma być inaczej skoro w mieście rządzą byli komuniści to i wracają do systemów w których zostali wychowani ,czyli władza decyduje o wszystkim .

f
fb

Racja , trzeba być głupim lub przekłamanym , żeby popierać utworzenie i funkcjonowanie tej spółki .

Już od początku były niedomówienia .
Po co powoływać spółkę skoro :
1.Zarząd dróg na mocy ustawy realizuje inwestycje parkingowe i pobieranie opłat w strefie .
2.Zarząd dróg (ZIKiT) robił to przez kilka lat
3.Spółka to kolejny pośrednik i koszt na drodze opłat do budżetu
4.Po co tworzyć kolejną dodatkową i kosztowną administrację z prezesami dyrektorami ,skoro w ZIKiT ta struktura była i funkcjonowała .
5.Po co interesowni radni pletli głupoty ,że spółka lepiej sobie poradzi niż urząd ,skoro w spółce i tak znaleźli się ci sami co w urzędzie pracownicy w tym kilka osób wyrzuconych uprzednio w pracy w urzędzie .
6.Radni tłumaczyli głupkowato ,że spółka będzie pobierała opłaty w strefie i za to budowała parkingi ,a tymczasem wiadomo było ,że w świetle obowiązującego prawa może to robić tylko zarząd dróg (ZIKiT) .
7.Teraz spółka ,jako kosztowny pośrednik ,zbiera pieniądze ,przekazuje je do ZIKIT ,ZIKiT przekazuje do budżetu a radni z tego budżetu decydują co komu ile i na co .Czyli wracamy do początku.

8.Czyli i tak radni dysponują budżetem na budowę parkingów a nie spółka czyli powołanie przez nich tej spółki było zwykłą głupotą lub delikatnie mówiąc niezrozumiałym posunięciem .

9.Kto odpowie po co właściwie lub dla kogo utworzono ową spółkę i dlaczego po 3 latach nie realizowania celu jeszcze ten sam zarząd bierze pensje z pieniędzy podatników a radni dają szansę na dalsze marnotrawstwo publicznych środków .

10.Po co więc radni powołaliście spółkę ,skoro nie realizuje zadanych celów , nie może pobierać opłat w strefie nie posiada własnych środków tylko radni muszą ją dotować ,nie może budować parkingów bo to ustawowe zadania zarządu dróg.

11.Już tyle razy pisano na tym forum po co i przedstawiano argumenty racjonalne i prawne ,że Pan Piotrze ,powinien relacjonować teraz przebieg procesu karnego osób odpowiedzialnych w radzie i urzędzie za marnotrawienie pieniędzy podatników a tymczasem czytamy ,że radni dają szansę tylko komu ?

g
gosc

Dowody są na wyciągnięcie ręki, tylko ślepy lub zupełnie nie kumaty ich nie widzi. Setki tysięcy na pensje, a efekty pracy bliskie ZERU !!!

W prywatnej firmie taka nieefektywność to koniec firmy. Ale na państwowym to mozna się paść do woli

z
zazu

Bo na każdym forum naczelnym argumentem jest "kręcenie lodów" i istnienie jakiejś mitycznej kliki. Masz dowody na to, że ta spółka to jakiś układ? Czy po prostu Ci się nudzi?

g
gosc

Okradanie podatnika ciąg dalszy. Coż innego znajomi radnych i prezydenta w życiu by robili skoro nic nie potrafią, podobnie jak ich mocodawcy, dwie lewe ręce. Najlepiej się żyje na koszt podatnika, a w dodatku jeszcze nic nie trzeba robić

c
ciekawe

Nie wiedzą, na czym polegają uporczywe zatory w postępowaniach o pozwolenia na budowę?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3