MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studniówka 2023. Szyk, styl i świetna zabawa! Wspaniały bal XX Liceum Ogólnokształcącego „ze Szlaku”

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Studniówka XX Liceum Ogólnokształcącego „ze Szlaku”.
Studniówka XX Liceum Ogólnokształcącego „ze Szlaku”. Oskar Nowak
Wyszukane kreacje, zwiewne ale i bardziej dopasowane, oraz wspaniałe fryzury u pań. Równie eleganccy, choć nieco w bardziej stonowanych strojach, panowie. Maturzyści z XX Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie oraz ich goście 26 stycznia zadawali szyku na parkiecie Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu. To wszystko, co tam się działo, uwiecznił nasz fotoreporter. Zapraszamy do wspólnej zabawy z maturzystami XX LO „ze Szlaku”.

W Starej Zajezdni było poważnie i podniośle, były podziękowania dla nauczycieli, dyrekcji oraz komitetu rodzicielskiego. Nie zabrakło dostojnego poloneza, ale także bardziej współczesnych rytmów. Bawiono się przednie, a na parkiecie dominowała spora doza radosnego szaleństwa. I nic w tym dziwnego - do matury pozostało przecież już tylko „sto dni”. Bal, w którym wzięli udział maturzyści XX LO, pięknie zapisał się w annałach tej niezwykłej szkoły.

„Dwudziestka” ze Szlaku

Dlaczego niezwykłej? Ano dlatego, że XX LO im. Leopolda Staffa, może chwalić się nie tylko doskonałymi wynikami absolwentów, świetnym gronem nauczycieli, ale także monumentalnym gmachem o wyjątkowej wartości historycznej. Dzieło sztuki architektonicznej, które zostało wzniesione przy ulicy Szlak 5, to owoc myśli Jana Zawiejskiego, a więc twórcy m.in. Teatru im. Juliusza Słowackiego, wielu krakowskich kamienic o niebanalnym wyglądzie oraz Starego Domu Zdrojowego w Krynicy.

VII Szkoła im. św. Floryana pierwszych uczniów przyjęła w 1912 roku. Była to – jak wskazują zapisy w „Szematyźmie Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem krakowskim na rok 1912” – szkoła trzyklasowa wydziałowa, połączona z czteroklasową pospolitą męską. Jej dyrektorem został Józef Parczyński.

I to właśnie w tych zabytkowych murach, wciąż ozdobionych unikatowymi kartuszami herbowymi historycznych rodów, miast i ziem polskich, bije jakże współczesne jej serce. Szkoły pamiętającej o historii, kultywującej dawne tradycje, ale jednocześnie nowoczesnej i otwartej na świat.

Wierni tradycji, otwarci na współczesne wyzwania

Oprócz realizacji programów w zakresie rozszerzonym z większości przedmiotów – jak podkreśla dyrekcja szkoły – nie można również zapomnieć o tzw. dwujęzyczności. Uczniowie mogą uczęszczać do klasy wstępnej np. z językiem francuskim, a potem uczyć się historii i wiedzy o społeczeństwie, oczywiście w języku francuskim.

Ostatnio XX LO „ze Szlaku” brało udział m.in. w programie Erasmus+. W ciągu trzech minionych lat, w czasie których realizowano projekt „Bookpackersaround Europe: Inspiringtripsthrough past and presentcultures”, w „Inspirujących podróżach po kulturach przeszłości i teraźniejszości” wzięło udział ponad 250 uczniów „dwudziestki” oraz z hiszpańskich, portugalskich, włoskich i tureckich szkół średnich. Oczywiście nie można zapomnieć o sukcesach naukowych, sportowych… Można byłoby je wyliczać bardzo długo.

„Dwudziestka” to drugi dom dla 660 uczniów oraz sporego grona nauczycieli. I może jeszcze warto wspomnieć, że uczniowie klas pierwszych ślubują, że będą „Semper fidelis”!

Zapraszamy do wspólnej zabawy z maturzystami XX LO. Taki bal zdarza się przecież tylko raz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski