Sukces Fabiana Stanacha

Paweł Panuś
Światowy sukces szachowy osiągnął zawodnik Myślenickiego Klubu Szachowego Fabian Stanach – zdobył Puchar Świata w korespondencyjnych szachach Fischera. Jest mistrzem globu w tej nowej odmianie szachów i zdobył przepustkę do gry, bez eliminacji, w finale korespondencyjnych MŚ w szachach klasycznych.

Aktualnie to jedyny Polak posiadający tytuł szachowego mistrza świata. Fabian Stanach jest także zdecydowanym liderem na międzynarodowej liście rankingowej szachistów korespondencyjnych ICCF w szachach w szachach Fischera.
W grze korespondencyjnej szachiści przesyłają sobie posunięcia przez Internet , wcześniej robili to drogą pocztową. Partie trwają miesiącami, zawodnicy mogą korzystać z pomocy innych zawodników, komputerów i podręczników. W Pucharze Świata na 10 posunięć mieli czas 20-30 dni, turniej trwał około roku.
W 3-stopniowych eliminacjach I Pucharu Fischera uczestniczyli reprezentanci 29 państw, do finału zakwalifikowało się 9. Stanach pracuje w polsko-szwedzkiej firmie telekomunikacyjnej Ericpol. Ze względu na pracę zawodową i obowiązki rodzinne musiał prawie zrezygnować z szachów tradycyjnych i przestawić się na korespondencyjne. W składzie reprezentacji Myślenickiego Klubu Szachowego wywalczył awans do I ligi Drużynowych Mistrzostw Polski 2015.