Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sułkowice dołączyły do grona Gmin Przyjaznych Seniorom

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Inauguracja programu Gmina Przyjazna Seniorom w Sułkowicach i rocznica działalności Klubu Senior
Inauguracja programu Gmina Przyjazna Seniorom w Sułkowicach i rocznica działalności Klubu Senior Katarzyna Hołuj
Gmina Sułkowice dołączyła do programu Gmina Przyjazna Seniorom. Zbiegło się to z pierwszą rocznicą działalności Klubu Senior+. Ten rok wystarczył, aby grono sułkowickich seniorów już nie wyobrażało sobie życia bez tych spotkań w klubie. Znajdują tu nie tylko zajęcie, ale także, a może przede wszystkim ludzi, z którymi mogą porozmawiać.

To miejsce ważne szczególnie dla tych, którzy są samotni, albo mają rodziny, ale mieszkające daleko. Ale nie tylko, bo także osoby, które maja rodziny blisko, a nawet mieszkają z nimi, cenią sobie możliwość spotkań z osobami w podobnym wieku i o podobnych doświadczeniach.
Wszyscy mają też do wyboru szereg zajęć spośród których mogą wybierać.

Nie sposób się tu nudzić

Zajęcia kulinarne, teatralne, komputerowe, ruchowe, z języka angielskiego, krawieckie – to tylko część oferty klubu. Do tego trzeba dodać spotkania z zaproszonymi gośćmi, prelekcje (np. policjanta, dietetyczki) i międzypokoleniowe warsztaty, podczas których seniorzy z przedszkolakami np. pieką razem babeczki. I wreszcie też wspólne wyjścia do kina, teatru, albo po prostu w plener, aby poruszać się i pozwiedzać okolicę.

Klub sprawił, że chce mi się żyć, czuję się potrzebna, mam humor, otwarłam się na ludzi, jestem szczęśliwa. Dziś klub jest dla mnie jak drugi dom – mówiła ze sceny jedna z kobiet uczęszczających tam na zajęcia.

Klub pomógł nawiązać więzi

To co zadziało się przez ten rok jest budujące, a dla nas też wzruszające. Wiele osób jest samotnych, rodziny są rozrzucone po kraju, a nawet świecie i utrzymują kontakt głównie telefoniczny, tymczasem seniorzy potrzebują kontaktu twarzą w twarz. Klub im go umożliwia. Obserwujemy jak nawiązują relacje, jak dbają o siebie, dzielą się wspomnieniami, ale nie tylko, bo też np. domowymi przetworami. Dlatego słowa, że jesteśmy dla kogoś drugim domem, albo, że ktoś dzięki klubowi zyskał drugie życie, są dla nas największą radością – mówi Bernadetta Koźlak, kierownik Klubu Senior+ w Sułkowicach.

W powiecie myślenickim podobne działają w Myślenicach i Wiśniowej. Ponadto w Myślenicach jest też Dzienny Dom Senior+.
Takich placówek, jak mówił w Sułkowicach wojewoda małopolski Łukasz Kmita jest już ponad sto, a w tym roku najprawdopodobniej powstanie kilka kolejnych.

Celem ich wszystkich jest aktywizacja seniorów. O tym jak jest ona ważna mówił w Sułkowicach również Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia Manko.

Najlepszym lekarstwem, najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowia i samodzielności jest aktywność – mówił.

Podał przy tym przykład ręki unieruchomionej w gipsie, która po zdjęciu gipsu jest słaba i potrzebuje ćwiczeń.

Z kartą do sklepu albo na basen

Seniorzy często przedwcześnie wycofują się z aktywności i zamykają w przysłowiowych czterech ścianach, przed telewizorem. Powody tego mogą być różne, m.in. ekonomiczne.
Jednym z narzędzi, który ma temu przeciwdziałać jest Ogólnopolska Karta Seniora oferująca osobom w wieku 60+ zniżki na różne towary i usługi.
Sułkowice przystępując do programu Gmina Przyjazna Seniorom mogą taką kartę zaoferować swoim mieszkańcom w wieku senioralnym (można ją wyrobić bezpłatnie w Urzędzie Miejskim).
Seniorzy z klubu odebrali je podczas oficjalnej inauguracji programu w gminie.
Są też już też pierwsze firmy z tej gminy, które przystąpiły do programu oferując rabaty dla posiadaczy tej karty.

W Polsce certyfikat Gminy Przyjaznej Seniorom posiada już 210 gmin.

Małopolska jest liderem, bo wśród tych 210 gmin 45 to gminy małopolskie – mówił Łukasz Salwarowski.

MYŚLENICE (miasto)Ogólnodostępne AED:Rynek - na drodze z kościoła (niedaleko tablicy ogłoszeń i figury św. Floriana)Hala widowiskowo-Sportowa na Zarabiu, ul. Zdrojowa 9 (na ścianie frontowej,  przy wejściu)Nowy budynek Starostwa Powiatowego, ul. Drogowców 2 a (na ścianie frontowej)Poza tym: JRG Myślenice, ul. Przemysłowa 9 OSP Myślenice Śródmieście, ul. Kościuszki 16

AED może uratować życie. Oto lista miejsc w powiecie myśleni...

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski