Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten sam starosta, a Prezydium Rady Powiatu bez opozycji [ZDJĘCIA]

Ewa Tyrpa
Samorząd. Wybory Prezydium Rady Powiatu w Krakowie oraz Zarządu Powiatu Krakowskiego nikogo nie zaskoczyły. O układance w powiecie pisaliśmy zaraz po wyborach.

Piotr Goraj został przewodniczącym RP, w której radnym jest piątą kadencję, a przez trzy był wiceprzewodniczącym. – Chcemy współpracować ze wszystkimi w Radzie i z każdym samorządem w gminach – zapowiada P. Goraj. Uważa, że w funkcjonowaniu RP niedużo się zmieni, oprócz systemu głosowania przyciskami, co bardziej zdyscyplinuje radnych. Czy jednak jego plany współpracy ze wszystkimi się powiodą?

16-osobowe PiS może rządzić samo, ale tak jak w minionej kadencji, weszło w koalicję z Porozumieniem Podkrakowskim, liczącym pięciu radnych.

Może być ciężko przekonać do siebie siedmioosobową Koalicję Obywatelską, która wczoraj dwukrotnie wystawiła Piotra Opalskiego na funkcję wiceprzewodniczącego RP. Jednak przegrał on dostając za każdym razem osiem głosów. Najpierw z Markiem Piekarą (PiS), który z 27 ważnych głosów dostał 18 (jedna osoba się wstrzymała) oraz z Alicją Wójcik (PP). Także poparło ją 18 radnych, dwoje wstrzymało się od głosu.

Nie przekonały pozostałych radnych argumenty Łukasza Krupy, że na KO i PSL głosowało w powiecie 38 tysięcy mieszkańców. – Dobrym zwyczajem jest jedno miejsce w Prezydium dla opozycji. Nawet w Sejmiku Małopolskim się tego przestrzega – powiedział radny Krupa.

Do RP Polskie Stronnictwo Ludowe wprowadziło jednego radnego: Włodzimierza Okrajka, wielokrotnego radnego RP. – Uważam, ze ani w gminach ani w powiecie nie powinna mieć miejsca ani polityka, ani partyjniactwo. Powinniśmy wszyscy wspólnie pracować na dobrymi rozwiązaniami dla mieszkańców – stwierdził radny Okrajek.

Na starostę wybrano Wojciecha Pałkę (był przez ostatni rok starostą), który też wyraził chęć współpracy ze wszystkimi ugrupowaniami i zapewnił, że powiat jest dobrze przygotowany do nowych wyzwań. Spodziewa się sporych pieniędzy z programów unijnych oraz rządowych. Budżet powiatu przekroczył już ponad 200 mln zł.

Założony wcześniej scenariusz składu Zarządu, też się nie zmienił, ale trochę zaskoczyły wyniki głosowania. Nie było jednomyślności, ani w koalicji, ani w opozycji w głosowaniu na członków Zarządu.

Wicestarostą został Arkadiusz Wrzoszczyk (gmina Skawina), którego radni wybrali 24 głosami za, przy pięciu przeciw.

Wandę Kułaj (Świątniki Górne) poparło 22 radnych, siedmiu było przeciw. Tadeusz Nabagło (Jerzmanowice) zyskał 20-osobowe poparcie i sprzeciw dziewięciu radnych. Największym zaskoczeniem był wynik Agnieszki Pyli, nowej radnej z gminy Liszki: 27 radnych oddało na nią głos, przeciw była jedna osoba, także jedna wstrzymała się od głosu.

We wczorajszej sesji uczestniczył też Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury który, jak stwierdził, w RP, gdzie był radnym w latach 1998-2005, uczył się samorządu i tu są jego korzenie. Później wygrywał wyboru do Sejmu. Radnym powiatowym, a wcześniej w gminie Skawina, był też wojewoda Piotr Ćwik, także uczestnik wczorajszych obrad. Wziął w nich też udział nowy wicemarszałek Łukasz Smółka.

Doświadczonym radnymi w RP są też Leszek Dolny, który jest radnym od początku powiatu – od 1998 r. (z roczną przerwą). To on rozpoczął pierwszą sesję jako radny-senior. Staż od początku ma w RP także Wanda Kułaj.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski