MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To będzie dobry rok dla cyklistów?

Redakcja
Jest szansa, że za niecałe trzy lata w Krakowie będzie ponad 1,5 tys. miejskich rowerów. Włodarze miasta zapewniają, że tylko w tym roku przybędzie ok. 11 km nowych ścieżek rowerowych.

INFRASTRUKTURA. Wczoraj urzędnicy przedstawili plany dotyczące inwestycji rowerowych w Krakowie na najbliższy rok

Na ulicach sezon rowerowy rozpoczął się na dobre. Wczorajsze posiedzenie zespołu zadaniowego ds. polityki rowerowej było szansą na zapoznanie się z tym, jak miasto ma zamiar w tym roku wspierać miłośników jednośladów.

Przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przekazali, że w Krakowie obecnie rowerzyści mogą pozostawiać swoje jednoślady w 219 miejscach. Tyloma stojakami rowerowymi dysponuje miasto. W ubiegłym roku po wielu staraniach ich liczba niemal się podwoiła. Zainstalowano 22 stojaki typu "ucho" i 80 nietypowych stojaków w kształcie m.in. obwarzanka czy smoka wawelskiego. W tym roku, niestety, w kasie miasta pieniędzy wystarczy na zaledwie ok. 20 nowych stojaków. Koszt jednego takiego stojaka to ok. 1,5 tys. zł. - Na razie nie stać nas na więcej stojaków. W kwestii lokalizacji mają być prowadzone konsultacje - podał Tadeusz Trzmiel, wiceprezydent Krakowa ds. inwestycji miejskich.

Padło natomiast zapewnienie, że obecna sieć ścieżek rowerowych licząca 108 km zostanie poszerzona o ok. 11 km nowych ciągów rowerowych. Już w wakacje rowerzyści mają pojechać m.in. ścieżką przy alei Pokoju (od ul. Kordylewskiego do Zwycięstwa i Świtezianki), ścieżką wzdłuż alei Andersa (fragment), ul. Broniewskiego i Meissnera (od Pilotów do Łąkowej). Ma przybyć również przynajmniej kilka kontrapasów, których obecnie w Krakowie jest zaledwie 2401 metrów. - Jeśli udałoby się zrealizować to, co zaplanowaliśmy, będzie to dobry rok dla krakowskich rowerzystów. Duża liczba inwestycji poprawi znacząco komfort jazdy w wielu rejonach miasta. Ponadto, oprócz zaplanowanych 4 milionów złotych zarezerwowanych w budżecie na te cele, jest szansa, by drugie tyle pozyskać z środków zewnętrznych - przekazał Tadeusz Trzmiel.

Możliwości takie dał ogłoszony przez marszałka województwa konkurs w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013. Kraków do konkursu zgłosił projekt "Poprzez naturę poznajemy kulturę - rozbudowa szlaku rowerowego wzdłuż Wisły w Krakowie". Surowo deklaracje miasta ocenili przedstawiciele krakowskich środowisk rowerowych. - Nie widzę tu żadnej rewolucji. Tempo zmian i realizacji inwestycji rowerowych jest dramatycznie powolne. Przynajmniej na połowie ulic jednokierunkowych w naszym mieście powinien zostać dopuszczony dwukierunkowy ruch rowerowy - ocenił Marcin Hyła z organizacji Miasta dla rowerów.

Miasto przekazało ponadto, że dziś ruszają negocjacje z firmą, która zgłosiła się do przetargu o koncesję na obsługę sieci rowerów miejskich. Według założeń do 2015 roku miałaby powstać sieć 150 stacji dokujących, po 10 rowerów w każdej. Pierwsze 150 spośród 1,5 tys. przewidzianych rowerów miałoby zostać dostarczonych jeszcze w tym roku. Operator całość inwestycji ma pokryć z własnych środków. W zamian najprawdopodobniej przez 10 lat będzie mógł czerpać zyski z obsługi wypożyczalni. Na razie miasto nie chce zdradzać szczegółów ze względu na prowadzone rozmowy z potencjalnym operatorem.

- Sądzę, że w trakcie kolejnych spotkań zespołu zostaną dopracowane standardowe rozwiązania projektowe w zakresie właściwych elementów układu drogowego dla dróg rowerowych, np. ich początek i zakończenie czy właściwe oznako- wanie pionowe i poziome - ocenił posiedzenia zespołu Ryszard Żakowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Marcin Warszawski

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski