MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tramwaj co 3 minuty w Krakowie

TYM
Fot. Anna Kaczmarz
Fot. Anna Kaczmarz
NASZA AKCJA. - Główną ideą jest wprowadzenie na najważniejszych ciągach komunikacyjnych tramwaju co 2-3 minuty. Dokonać tego można jedynie poprzez zmniejszenie ilości linii aktualnie kursujących po Krakowie, oraz zwiększenie częstotliwości na poszczególnych trasach - przekonuje Piotr Marczak, pasjonat komunikacji, który opracował projekt nowego układu sieci linii tramwajowych w naszym mieście.

Fot. Anna Kaczmarz

Koncepcję dostarczył Zarządowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz nam jako swój głos w akcji "Popraw komunikację". W jej ramach zapytaliśmy Czytelników o pomysły na usprawnienie transportu publicznego, rozwiązanie problemów z parkowaniem i opinie o koncepcji ograniczania ruchu w centrum. Wszystkie przekażemy ZIKiT, który niedługo rozpocznie ankietę wśród mieszkańców dotyczącą oczekiwań zmian w transporcie w Krakowie. Mają one być przeprowadzone w oparciu o tego typu konsultacje.

- Mój projekt zakłada zmniejszenie liczby linii tramwajowych z obecnych 26 w dni powszednie do 18, czyli o 1/3. Przy tym zostają zachowane wszystkie najważniejsze relacje z wszystkich najważniejszych regionów Krakowa z pierwszą obwodnicą. Zmniejszenie ilości linii to jednak lepsza koordynacja rozkładów, która spowoduje, że tramwaje w danym kierunku nie będą jeździć "stadami", ale w odstępach kilkuminutowych - zapewnia Piotr Marczak, z zawodu nauczyciel, który komunikacją miejską pasjonuje się od wielu lat.

Jego projekt przewiduje wiele zmian, m.in.:

* Zwiększenie częstotliwości kursów tramwajów na najbardziej obciążonych liniach (megacentralne - 13, 15, 50), które zamiast w odstępach 10-minutowych jeździłyby co 6 minut w dni powszednie w godz. 6-20.

* Zwiększenie częstotliwości na liniach centralnych (nr 1 i 8) z 10 minut do 6 minut w dni powszednie w godzinach szczytu rannego i popołudniowego.

* Przyjęcie częstotliwości kursowania pozostałych linii co 12 minut w dni powszednie w godz. 6 -20 - linie uzupełniające (2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 17). Znikają linie kursujące w dni powszednie co 20 min w godz. 6-20.

* Dwie linie co 6 min (np. Borek Fałęcki) lub jedna linia co 6 i dwie co 12 min (np. Kurdwanów, Bieżanów) tworzą takt tramwajów co 3 minuty. (- Taki takt można zaplanować w obie strony. Przy obecnym układzie jest to niemożliwe i dlatego tramwaje poruszają się stadami - uważa Piotr Marczak).

* W godzinach wieczornych od ok. 20 i w soboty od 8 do 16 projekt zakłada częstotliwość co 10 i 20 min. W dni świąteczne co 20 min.

* Lepsze skomunikowanie linii na najważniejszych węzłach komunikacyjnych, dzięki zwiększeniu częstotliwości kursowania większości linii. Niewielkie zwiększenie konieczności przesiadek, poprzez zmniejszenie ilości kursujących linii, zdecydowanie krótszy czas oczekiwanie na tramwaj.

* Zmniejszenie ilości linii na końcówkach (pętlach) do maksymalnie 3 linii. Zmniejszenie ilości linii na poszczególnych ciągach komunikacyjnych (w zależności od częstotliwości kursowania linii) do maksymalnie 4-5.
* Ograniczenie komunikacji tramwajowej do rejonów o niskim potoku pasażerskim, takich jak: Cichy Kącik, Pleszów, Walcownia.

* Zwiększenie ilości pociągów na trasach o dużym potoku pasażerskim (np. Kurdwanów, Mistrzejowice, Płaszów Mały).

* Należy w sposób zdecydowany poprawić płynność i wydzielenie torowiska od ruchu samochodowego na ulicach Starowiślnej, Kalwaryjskiej, Rakowickiej, Zwierzynieckiej, szczególnie w godzinach szczytu.

* Wprowadzić bardziej sprawiedliwy system biletowy - wyłącznie czasowy. Zlikwidować bilety jednoprzejazdowe.

* Zlikwidować bilety miesięczne na jedną linię lub dwie linie i wprowadzić inne rozwiązania (np. ilość przystanków, kilometrów, na dany rejon).

Wszystkie uwagi naszych Czytelników i internautów, które dotyczą poprawy komunikacji w naszym mieście, prezentujemy na specjalnie stworzonej stronie www.e-dp.pl/poprawkomunikacje. Zachęcamy do dyskusji na temat ulepszenia transportu w Krakowie: [email protected].

Opracował: (TYM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski