MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętniono rocznicę zagłady wielickich Żydów. W 1942 roku hitlerowcy zamordowali w Wieliczce tysiące osób

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wojenną tragedię w Wieliczce upamiętnia pomnik wzniesiony przy kirkucie na Grabówkach w latach 60. XX wieku. To właśnie tu oraz przy tablicy pamiątkowej, wmurowanej przed dekadą przy Rynku Górnym (na aptece „Rumianek”), obchodzone są rocznice zagłady wielickich Żydów
Wojenną tragedię w Wieliczce upamiętnia pomnik wzniesiony przy kirkucie na Grabówkach w latach 60. XX wieku. To właśnie tu oraz przy tablicy pamiątkowej, wmurowanej przed dekadą przy Rynku Górnym (na aptece „Rumianek”), obchodzone są rocznice zagłady wielickich Żydów zdjęcia: UMiG Wieliczka
79. rocznicę zagłady wielickich Żydów upamiętniono na Rynku Górnym w Wieliczce oraz na kirkucie na Grabówkach. W uroczystościach wzięli udział m.in. mieszkańcy Wieliczki, władze miasta i powiatu wielickiego oraz przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Krakowie. Wydarzenie transmitowano online. Podczas spotkania przypomniano też o unikatowej tzw. czarnej księdze, odkrytej wraz z tysiącami innych dokumentów w 2018 roku na strychu magistratu w Wieliczce. Ta księga to ostatni ślad po wielickich Żydach - prowadzony przez hitlerowców rejestr mieszkańców miasta pochodzenia żydowskiego, w którym jest ponad 4000 nazwisk.

FLESZ - Alarm dla klimatu

od 16 lat

27 sierpnia 1942 roku Wieliczka stała się scenerią wielkiej tragedii żydowskiej społeczności. Hitlerowcy nakazali Żydom z całej okolicy zgromadzić się w miasteczku, zapowiadano utworzenie tutaj getta.

Prawda była inna. Wieliczka została otoczona przez Niemców, a około 10 tysięcy Żydów zebrano na łąkach bogucickich. Większość osób przewieziono do obozu w Bełżcu, sześćset - do obozów pracy przymusowej, a ok. tysiąca rozstrzelano. Szacuje się, że z sierpniowej zagłady w Wieliczce ocalało tylko ok. 100 osób.

- To jest chwila, kiedy wielicki Rynek milczy wraz z mieszkańcami. Co roku w sierpniu przychodzimy tu by pomilczeć i pamiętać o ludziach, którzy odchodzili stąd na śmierć: dzieci, całe rodziny, dorośli… Co roku staramy się otworzyć kopię „czarnej księgi”, gdzie są nazwiska osób, które tu wtedy były. Ta lista liczy 4100 osób, popatrzmy przez chwilę na te nazwiska, wspomnijmy tych ludzi i w ten sposób oddajmy im cześć - mówił podczas rocznicowego spotkania na rynku burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Natomiast przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz, którego bliscy mieszkali w Wieliczce i zginęli podczas zagłady w sierpniu 1942 roku, podziękował władzom miasta oraz mieszkańcom za pamięć o tragedii ludności żydowskiej.

- Cieszę się, że w tych dniach możemy być razem, wspomnieć tych którzy odeszli, tylko dlatego że byli Żydami... Cieszę się, że w Wieliczce trwa pamięć o tej rocznicy, bo przecież ci ludzie stanowili pokaźny procent społeczności, która tutaj żyła (przed 1939 rokiem Żydzi stanowili ok. 40 proc. mieszkańców Wieliczki – red.) - powiedział Tadeusz Jakubowicz.

Wojenną tragedię w Wieliczce upamiętnia pomnik wzniesiony przy kirkucie na Grabówkach w latach 60. XX wieku. To właśnie tam oraz przy tablicy pamiątkowej, wmurowanej przed dekadą przy rynku (na aptece „Rumianek”), obchodzone są rocznice zagłady wielickich Żydów.

W 79. rocznicę dramatycznych wojennych wydarzeń w obu miejscach zapalono znicze. Przy tablicy złożono również kwiaty, a na kirkucie – polne kamienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski