Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa podpisana, prezes TVP dzisiaj? [WIDEO]

Leszek Rudziński (AIP)
Jacek Kurski
Jacek Kurski Fot. Piotr Hukalo
Media. Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę o radiofonii i telewizji. Tak zwana mała ustawa spowoduje zmiany na najwyższych stanowiskach mediów publicznych.

O podpisaniu ustawy poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. - Prezydent dał szansę parlamentowi na stworzenie takich norm i przepisów prawnych, które zagwarantują w przyszłości, że media publiczne, narodowe będą rzetelne, obiektywne i wiarygodne - mówiła Sadurska.

Decyzja prezydenta spowoduje zmiany w kadrach TVP i Polskiego Radia, gdyż przewiduje natychmiastowe wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów tych instytucji.

Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie nowym prezesem Telewizji Polskiej, ale powszechnie mówi się o tym, że będzie nim Jacek Kurski, dawniej bardzo bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego. A do nominacji może dojść nawet dzisiaj.

WIDEO: "Media publiczne staną się tubą rządu". "Wyrok na media publiczne". Opozycja o ustawie medialnej

Źródło: TVN24/x-news

Na giełdzie nazwisk wymienia się też Mariusza Pilisa, pomysłodawcę i pierwszego dyrektora TVP Info oraz znanego dokumentalistę. Według portalu 300polityka.pl ma on kierować Telewizyjną Agencją Informacyjną. Z kolei Marzena Paczuska ma objąć stanowisko szefowej „Wiadomości” w TVP1.

Działanie głowy państwa spotkało się ze zdecydowaną reakcją opozycji. - To atak na media publiczne. Zostają właśnie zawłaszczone przez jedną partię - twierdzi Małgorzata Kidawa-Błońska z PO, zapominając, że jej partia w 2008 roku również próbowała podporządkować media rządowi. Zablokował to Lech Kaczyński.

Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej stwierdziła z kolei, że media publiczne staną się tubą rządu. - Obawiam się, że następne ruchy będą szły prawdopodobnie w takim kierunku, że ograniczą również swobody mediom niepublicznym. Być może będzie ograniczenie dotyczące własności - mówiła posłanka.

Nim prezydent podpisał „małą ustawę medialną”, o jej niepodpisywanie apelowała część polskich twórców oraz instytucje europejskie, m.in. komisarz praw człowieka Rady Europy Nils Muižnieks, organizacja Reporterzy bez Granic czy Europejska Unia Nadawców - EBU.

Ustawa została, po uchwaleniu przez Sejm, przyjęta przez Senat 31 grudnia. Wczoraj opublikowano ją w Dzienniku Ustaw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski