MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie rekordowe wzrosty cen mieszkań. A liczba lokali spada!

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
W stolicy Małopolski kolejny miesiąc z rzędu rosną ceny nowych M. Spada przy tym liczba dostępnych lokali. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że na przestrzeni roku oferta krakowskich deweloperów skurczyła się aż o 47%. Tak drogo jeszcze nie było! W ubiegłym miesiącu za m kw. nowego mieszkania w stolicy Małopolski trzeba było zapłacić 15 625 zł. Od listopada 2023 r. wzrost cen wyniósł aż 25%.
W Krakowie rekordowe wzrosty cen mieszkań. A liczba lokali spada!
rynekpierwotny.pl

Drogie mieszkania w Krakowie

Nie da się ukryć, że w Krakowie deweloperzy budują głównie z myślą o zamożnych klientach. Wskazują na to także zmiany w strukturze cenowej. Odsetek M z ceną przekraczającą 15 tys. zł za m kw. wzrósł na przestrzeni roku z 18% do 50%.
- W listopadzie, w Krakowie pojawiło się w ofercie deweloperów sporo tanich mieszkań, jednak to nie zapobiegło podwyżce średniej ceny m kw. Trzeba natomiast przyznać, że dynamika wzrostu wyraźnie spadła w ostatnich dwóch miesiącach. W trzecim kwartale byliśmy świadkami potężnych wzrostów średniej ceny metra kwadratowego mieszkań dostępnych w ofercie krakowskich firm deweloperskich. W lipcu ta średnia przebiła pułap 14 tys. zł, a dwa miesiące później – 15 tys. zł za metr! - mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl

Oferta krakowskich deweloperów

W ubiegłym miesiącu krakowscy deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 831 mieszkań. W tym samym czasie sprzedano ich 633. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w listopadzie w stolicy Małopolski, dostępnych było niemal 4,7 tys. ofert mieszkań z rynku pierwotnego. Największy wybór nowych nieruchomości mieli kupujący w takich dzielnicach jak Prądnik Biały – 953 oferty i Podgórze – 764.

28 miesięcy oszczędzania na wkład własny

Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, jak długo oszczędza się na 10% wkład własny potrzebny do zakupu 50-metrowego mieszkania z rynku pierwotnego w Krakowie. Wynik to 28 miesięcy, przy założeniu, że oszczędzają dwie osoby i to po 20% dochodów netto, zmieniających się w tempie inflacji.

W Krakowie rekordowe wzrosty cen mieszkań. A liczba lokali spada!
rynekpierwotny.pl

Czy 28 miesięcy to długo na zebranie wkładu własnego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto spojrzeć, jak pod tym względem wypadają inne miasta. Z wyliczeń ekspertów wynika, że najdłużej oszczędzać będą mieszkańcy Warszawy i Olsztyna - po 32 miesiące. Najkrócej natomiast mieszkańcy Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego - po 19 miesięcy.

W Krakowie rekordowe wzrosty cen mieszkań. A liczba lokali spada!
rynekpierwotny.pl

ŻRÓDŁO: rynekpierwotny.pl

Rekordowa wartość mieszkań sprzedanych przez deweloperów

W bieżącym roku deweloperzy z największych miast mogą sprzedać mieszkania o wartości nawet dwa razy wyższej niż w 2022 roku – wynika z szacunków HREIT. Jest to przede wszystkim zasługa skokowego wzrostu liczby kupowanych mieszkań, ale swoje dołożyły też wyższe ceny.

Porównywanie roku 2023 i 2022 na rynku nieruchomości w Polsce to jak porównywanie ognia i wody. Ubiegły rok był bowiem dla mieszkaniówki bardzo słaby. Niepewność, regulacje i podwyżki stóp procentowych spowodowały, że sprzedaż mieszkań tąpnęła. Już jednak od stycznia 2023 roku sytuacja zaczęła się wyraźnie poprawiać. Wraz z mijającymi miesiącami dynamika tej poprawy przybierała na sile, aż zaczęła przekraczać wszelkie nasze dotychczasowe doświadczenia.

Własne mieszkanie dla osób dotychczas wykluczonych

Powód jest prosty – tak jak w 2022 roku wiele osób nie mogło liczyć na kredyt mieszkaniowy, tak w roku bieżącym nastąpił zwrot o 180 stopni i zdolność kredytową zyskała cała rzesza rodaków, którzy dotychczas byli „niebankowalni”. Trudno się więc dziwić, że postanowiliśmy wykorzystać nadarzającą się okazję do realizacji marzeń o własnym mieszkaniu. Bardzo pomogły w tym: odkręcenie kurków z kredytami, dobra sytuacja na rynku pracy i „Bezpieczny Kredyt 2%”.

Sprzedaż w górę o ponad połowę

I nawet pomimo ograniczonej oferty w biurach sprzedaży, którą deweloperzy dopiero pod koniec roku byli w stanie aktywnie poszerzać, rok 2023 ma wszelkie podstawy, aby przynieść nam nowy rekord. Nie ma co jednak liczyć na pokonanie rekordu liczby sprzedanych mieszkań (ten przypada na 2017 rok), ale już pod względem wartości sprzedanych mieszkań jesteśmy na niemal pewnej drodze do rekordu.

Na bazie wciąż niepełnych danych JLL i Otodom Analytics można już bowiem snuć szacunki, że w bieżącym roku na 7 największych rynkach deweloperzy sprzedadzą lekko licząc 57-60 tysięcy mieszkań. Byłby to wynik o 50-70% lepszy niż w 2022 roku, choć wciąż o około 20% gorszy niż rekordowym pod tym względem roku 2017.

W dłuższym terminie mieszkania drożeją, choć ostatnio realnie staniały

W naszych szacunkach musimy jednak uwzględnić jeszcze jedna zmienną, a wiec ceny mieszkań. Te w ostatnich latach wyraźnie wzrosły. Dane NBP (indeks hedoniczny) sugerują, że w ciągu 5 lat mieszkania w Polsce zdrożały o 60%/ To wynik lepszy niż skumulowana za ten okres inflacja. Ta podniosła bowiem koszty naszego życia o około 42% w ciągu 5 lat.

Zaskakujący jest za to wynik ostatnich 12 miesięcy. Sugeruje on bowiem, że chociaż dynamika inflacji nam spada, a wzrost cen mieszkań przyspiesza, to dotychczas dostępne dane wciąż świadczą o realnym spadku cen mieszkań. To znaczy, że przeciętne ceny dóbr i usług konsumpcyjnych rosły w ostatnim czasie szybciej niż ceny mieszkań. Spójrzmy na konkretne liczby. Według wstępnych danych NBP za 3 kwartał ceny mieszkań na 7 największych rynkach wzrosły bowiem w ciągu roku o 8,3%. Dla porównania szacowana przez GUS inflacja w analogicznym okresie to 9,7%, a średnia dla całego 2023 roku ma wg projekcji analityków NBP wynieść 11,4%.

Wartość sprzedanych mieszkań niemal się podwoiła

Wróćmy jednak do meritum. Posiadamy bowiem dane NBP na temat cen transakcyjnych, ale najnowsze dane podsumowują niepełny 3 kwartał. Już jednak gdyby ten poziom cen utrzymał się do końca roku, to wartość mieszkań sprzedanych przez deweloperów z największych miast mogłaby przekroczyć dotychczasowy rekord z 2021 roku.

Przewaga popytu nad podażą każe jednak sądzić, że w ostatnim kwartale br. mieszkania zdrożały. Gdyby zachowawczo założyć, że ów wzrost cen to 10% w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, to rok 2023 będzie rekordowy pod względem wartości sprzedanych mieszkań. W porównaniu do 2022 roku niewiele brakuje nam do podwojenia wartości sprzedanych mieszkań, a dotychczasowy rekord z 2021 roku możemy pobić o około 5-10% - wynika ze wstępnych szacunków HREIT.

ŻRÓDŁO: HREIT

W Polsce przybywa uchodźców z Ukrainy

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Krakowie rekordowe wzrosty cen mieszkań. A liczba lokali spada! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski