Wieliczka bliżej Bronowic. Zjawiskowy kościółek, Tetmajer i malwy

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Włodzimierz Tetmajer stworzył zjawiskowe polichromie w kościele św. Sebastiana w Wieliczce
Włodzimierz Tetmajer stworzył zjawiskowe polichromie w kościele św. Sebastiana w Wieliczce Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce
Wszyscy wiedzą, że życie i twórczość Włodzimierza Tetmajera kojarzy się z Rydlówką i krakowskimi Bronowicami, ale nie każdy wie, że i Wieliczka ma się czym pochwalić.

Samorządowcy z Wieliczki nie spoczywają na laurach; właśnie podpisano porozumienie, na mocy którego Miasto i Gmina Wieliczka oraz Mediateka - Biblioteka Miejska w Wieliczce przystępują do obchodów Roku Włodzimierza Tetmajera.

W Wieliczce artysta zaznaczył swoją obecność, tworząc w latach 1903-1910 unikatową polichromię do maleńkiego kościoła pw. Św. Sebastiana, leżącego na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Wieliczka włączy się w bogaty program obchodów Roku Włodzimierza Tetmajera.

W Wieliczce odbędą się m.in.:

  • wykłady (w bibliotece oraz w ramach spotkań Wieliczka-Wieliczanie Bis!),
  • wystawa fotograficzna,
  • koncert w kościele św. Sebastiana.

Pięknym, „zielonym” akcentem będzie akcja

sadzenia malw,

stanowiących popularny motyw roślinny w dziełach malarza.

Oczywiście, wieliczanie będą mieli okazję zwiedzić Rydlówkę.

Dokument, w imieniu Artura Kozioła, Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka podpisała Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Agnieszka Szczepaniak, zaś wielicką bibliotekę reprezentował dyrektor Piotr Sionko. Samorząd dba o zabytki i podtrzymanie tradycji.

Porozumienie zostało podpisane w Rydlówce (oddział Muzeum Krakowa) w obecności Zofii Gręplowskiej, wnuczki Włodzimierza Tetmajera.

W listopadzie 2022 roku Senat RP ogłosił rok 2023 Rokiem Włodzimierza Tetmajera, co ma upamiętnić i przybliżyć życie i twórczość Włodzimierza Tetmajera.

Kościół św. Sebastiana w Wieliczce może pochwalić się długą historią i wyjątkowo pięknym wnętrzem, na co wpływa zjawiskowe dzieło Włodzimierza Tetmajera.

Kościół św. Sebastiana w Wieliczce zbudowano w 1581 r. z modrzewiowego drewna. W XVIII stuleciu został przebudowany. Nad prezbiterium znajduje się wieżyczka barokowa z latarnią, a od zachodu do nawy przylega niska wieża zwieńczona baniastym hełmem. Wnętrza przykrywają sklepienia pozorne. Wewnątrz świątyni podziwiać można polichromię wykonaną w latach 1903–1910 przez Włodzimierza Tetmajera. Wyposażenie kościoła stanowi rokokowy ołtarz główny z obrazem św. Sebastiana z XVIII stulecia oraz dwa ołtarze boczne: wczesnobarokowy, w którym znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny i barokowy z krucyfiksem z XVII wieku.

W tych branżach szukają pracowników. Coraz częściej poszukujemy pracy dodatkowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie