Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka ma wreszcie profesjonalną stację pomiaru jakości powietrza

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Profesjonalna stacja monitoringu powietrza stanęła przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Wieliczce. Urządzenie pozostanie w mieście co najmniej przez rok
Profesjonalna stacja monitoringu powietrza stanęła przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Wieliczce. Urządzenie pozostanie w mieście co najmniej przez rok materiały Krakowskiego Alarmu Smogowego
W Wieliczce zainstalowano pierwszą fachową stację monitoringu jakości powietrza. Urządzenie przekazane przez Krakowski Alarm Smogowy pozostanie w mieście co najmniej przez rok. To element szerszych działań związanych z budowaniem świadomości dotyczącej konieczności wymiany starych pieców, które KAS będzie prowadził także w innych gminach krakowskiego „obwarzanka”.

FLESZ - Cała Polska protestuje

Stacja pomiaru jakości powietrza, ulokowana na Wielickiej Arenie Lekkoatletycznej, przy Szkole Mistrzostwa Sportowego (ul. Bogucka), sprawdza poziom pyłów PM10 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. Bieżące dane są wyświetlane na urządzeniu. Wyniki pomiarów można sprawdzać na stronie KAS (https://krakowskialarmsmogowy.pl/pomiar/wieliczka/) oraz na portalu internetowym gminy Wieliczka (www.wieliczka.eu).

To pierwsze profesjonalne sprawdzanie czym oddychają mieszkańcy Wieliczki W rejonie, gdzie jakość powietrza w sezonie grzewczym jest często zła lub bardzo zła (co pokazują czujniki Airly, których jest w gminie kilkanaście), była badana tylko okazjonalnie i wyrywkowo (m.in. przez mobilne pyłomierze instalowane raz na jakiś czas przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska).

- To nie jest tak, że wszystkie gminy witają nas z otwartymi rękami. Dlatego to, że w Wieliczce będą pomiary, jest cenne. To oznacza, że miasto nie boi pokazywać się problemu, a bez tego, bez świadomych mieszkańców, nie da się go rozwiązać – zaznacza Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Oficjalne otwarcie stacji pomiarowej, którą zamontowano na Arenie mniej więcej przed miesiącem, miało miejsce w czwartek (29 października). Od tego dnia dane o jakości powietrza są dostępne także on-line.

Podczas konferencji zorganizowanej z tej okazji w Wieliczce, z udziałem przedstawicieli KAS i Wielickiego Alarmu Smogowego (który bardzo zabiegał o uruchomienie w mieście stacji pomiarowej) oraz władz miasta, mówiono także o tym, że nowe urządzenie ma stanowić również formę zachęty mieszkańców do wymiany kopciuchów i ocieplenia domów.

- Stacja to kolejny ważny krok w kierunku budowy świadomości. Z fatalną jakością powietrza nie poradzimy sobie sami (jako Kraków -red.) zmiany muszą nastąpić w całym „obwarzanku”. Kluczowe jest tu zwiększenie świadomości mieszkańców o potrzebie wymiany pieców i małopolskiej uchwale smogowej, zgodnie z którą od 1 stycznia 2023 roku zakazane będzie posiadanie niskoemisyjnych kotłów w budynkach mieszkalnych w całym województwie. Tymczasem wielu posiadaczy kopciuchów, nadal nie wie o tej uchwale sejmiku – powiedział podczas konferencji Andrzej Guła. Dodał, że Krakowski Alarm Smogowy planuje w najbliższych czasie w krakowskim obwarzanku kampanie edukacyjne, których celem będzie budowanie świadomości mieszkańców na temat przepisów wynikających z uchwały antysmogowej.

Z kolei wiceburmistrz Wieliczki ds. inwestycji Piotr Krupa wyraził nadzieję, że stacja monitoringu powietrza uruchomiona na Arenie jest w tym rejonie „pierwszą, ale nie ostatnią”. - Gmina Wieliczka stara się od wielu lat pozyskiwać fundusze unijne na wymianę kopciuchów i odnawialne źródła. Teraz zbliżamy się już do podpisania umowy na wymianę 1000 pieca. W Wieliczce działa też punkt programu „Czyste powietrze”, gdzie ekodoradcy pomagają wypełniać wnioski. Realizujemy również program „Stop smog” - wyliczał Piotr Krupa.

Likwidacja dymiących pieców z dofinansowaniem unijnym trwa w gminie Wieliczka od 2017 roku. Z szacunków wynika, że w tym rejonie pozostało do wymiany jeszcze ok. 4000 kopciuchów.

- Na tę chwilę mamy wymienionych ponad 820 kotłów, a do końca tego roku będzie ich około 1000, bo kolejnych 120 umów jest już podpisanych, a następnych 30 w przygotowaniu. W 2021 roku planujemy wymienić z pomocą unijną ok. 480 pieców. Ponadto gmina złożyła wniosek o zwiększenie puli na to zdanie, co pozwoli zlikwidować w latach 2021-2022 następnych 500 kopciuchów – powiedział nam Krzysztof Kałuża, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Wieliczce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski