MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Wreszcie bezpieczniej na skrzyżowaniu z DK 94. Do przebudowy pójdzie także ulica Reformacka

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Zakończyła się przebudowa skrzyżowania DK 94 z ul. Reformacką w Wieliczce. Inwestycja zrealizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym kosztowała 3 mln zł
Zakończyła się przebudowa skrzyżowania DK 94 z ul. Reformacką w Wieliczce. Inwestycja zrealizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym kosztowała 3 mln zł UMiG Wieliczka
Zakończyła się przebudowa jednego z najgroźniejszych „punktów” w Wieliczce: skrzyżowania drogi krajowej 94 z ul. Reformacką. Inwestycję wartą 3 mln zł zrealizowała i sfinansowała prywatna firma. Na lata 2020-2021 zaplanowano także modernizację ciasnej i ruchliwej ulicy Reformackiej. Te prace wykona miasto.

FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

od 16 lat

Kluczowa wielicka „krzyżówka”, znajdująca się w rejonie osiedla Bogucice, przestała być wreszcie koszmarem kierowców i pieszych. Przebudowano odcinek drogi 94 pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Reformacką i Łąkową. Na trasie szybkiego ruchu powstały prawoskręt (dla aut jadących od Krakowa) i lewoskręt (od strony Tarnowa) oraz nowa sygnalizacja świetlna. Zmodernizowano także stumetrowy odcinek ulicy Reformackiej. Jezdnia została poszerzona i zaopatrzona w chodnik.

Projekt obejmuje wykonanie traktu dla pieszych oraz kanalizacji deszczowej także przy ulicy Łąkowej. Te prace są w toku, ich zakończenie zaplanowano w połowie tegorocznych wakacji.

Modernizacja jednej z najgroźniejszych „krzyżówek” w Wieliczce trwa od jesieni 2019 roku. Podczas przedsięwzięcia nie brakowało różnego rodzaju kłopotów. Decyzją wojewody wstrzymano na ponad dwa miesiące roboty na ul. Reformackiej. Był też protest mieszkańców, związany z dramatycznym pogorszeniem bezpieczeństwa pieszych, podczas prac budowlanych na DK 94.

Szkoła Podstawowa przy Arenie w Wieliczce przyjmie uczniów we wrześniu br.

Powiat wielicki. Rośnie baza oświatowa. Nowe szkoły i przeds...

Inwestycja jest niecodzienna także z innego powodu. Roboty o wartości 3 mln zł finansuje w całości prywatna firma, która wybudowała w tym rejonie punkty handlowo-gastronomiczne. Pierwszy – restaurację McDonald’s otwarto na początku stycznia br., natomiast centrum handlowe Retail Park ATUT Express ma rozpocząć działalność latem tego roku.

Inwestor przekazał Wieliczce (na podstawie aktu notarialnego) także 300 tys. zł na opracowanie dokumentacji dla przebudowy ul. Reformackiej na całej długości (ponad 0,5 km). Te roboty to konieczność, bo droga, która stanowi łącznik centrum Wieliczki (ulice Narutowicza/Piłsudskiego/Kosiby) z trasą 94, jest wąska (w najszerszych miejscach ma najwyżej 3,5 m), kręta i pozbawiona chodnika, a ponadto bardzo gęsto zabudowana.

Magdalena Golonka z Urzędu Miasta w Wieliczce mówi, że projekt dla ul. Reformackiej jest już gotowy. Na wykonanie tej inwestycji potrzeba dobrych kilku milionów złotych, dlatego miasto zamierza starać się o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych 2020.

- Modernizacja ulicy Reformackiej będzie gruntowna, łącznie z poszerzeniem jezdni, wykonaniem chodnika (po jednej stronie drogi) i przebudową skrzyżowań Reformackiej z innymi traktami, m.in. z ulicą Siemiradzkiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem ul. Reformacka zostanie zmodernizowana do 2021 roku – powiedziała nam Magdalena Golonka.

Przebudowa zbiegu DK 94 i ul. Reformackiej to kolejna drogowa inwestycja, zrealizowana w Wieliczce przez prywatne firmy, budujące tu obiekty handlowe. W ten sposób powstała także estakada nad DK 94 na granicy Wieliczki i Krakowa (przy Polach Półchłopka) oraz rondo na skrzyżowaniu ulic Sadowej i Kościuszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski