MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie show w Skale. Pół tysiąca tańczących muzyków i zjawiskowych mażoretek na międzynarodowym festiwalu orkiestr dętych

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Mażoretki i Orkiestra Fanfares of Lviv – Ukraina w tym roku powróciła na Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale
Mażoretki i Orkiestra Fanfares of Lviv – Ukraina w tym roku powróciła na Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale Barbara Ciryt
Rzesza muzyków, paradne musztry, koncerty orkiestr, tańczący instrumentaliści, pokazy mażoretek, musztra paradna - to było wielkie show w Skale podczas XX Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale. Na dwudniowe święto stawiło się kilkanaście orkiestr i zespołów. Jak wyliczali organizatorzy, to pół tysiąca muzyków, którzy na koniec dali wspólny koncert.

Niezwykłe widowisko co roku w czerwcu organizowane jest na Placu Konstytucji 3 Maja w Skale. To wielkie święto miasta i muzyki. Ten niezwykły koncert orkiestr organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Skały z prezesem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia Zygmuntem Derczem. To właśnie jemu Skała zawdzięcza coroczną zabawę muzyczną.

Festiwalowy jubileusz z podziękowaniami

- Sam nie zrobiłbym tego. To praca wielu osób, przyjaciół z orkiestr wojskowych, którzy przez 20 lat mnie wspierają, których dziś przy jubileuszu chcę docenić. To także wielka praca naszego stowarzyszenia i mojej rodziny - mówi Zygmunt Dercz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Skały.

Dziękował tym, którzy mu co roku pomagali, ale odebrał także wiele podziękowań od swoich współpracowników - doceniło go Stowarzyszenie Przyjaciół Skały, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Krakowie wręczając upominek - pamiątkową tabliczkę oraz Miasta i Gminy Skała wręczając list gratulacyjny.

Pomysłodawca i realizator tego przedsięwzięcia Zygmunt Dercz wylicza, że przez 20 lat za sprawą festiwalu w Skale wystąpiło około 14 tysięcy osób - uczestników festiwalu, reprezentantów orkiestr, zespołów, mażoretek.

Występ orkiestr jak spełnienie marzeń

Przy okazji 20-lecia wspominał, że ten festiwal w Skale, a raczej przeniesienie go z Krakowa do Skały było jego marzeniem.

- Wówczas przed dwudziestu laty będąc na Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie marzyłem, żeby tak w Skale choć jedna taka orkiestra zagrała. Na drugi rok przyjechały dwie, a potem więcej i więcej, z całego kraju, a nawet z zagranicy - mówił podczas jubileuszowej edycji festiwali w Skale.

W tym roku festiwal był dwudniowy. W pierwszym dniu publiczność słuchała dwóch wykonawców: Zespołu Mała Armia Janosika oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W drugim dniu wystąpiło 14 zespołów, orkiestr i mażoretek.

Powróciła orkiestra z Ukrainy

W tym roku znów wystąpiła Orkiestra Fanfares of Lviv – Ukraina. Zespół ten wrócił na festiwal po przerwie. Najpierw zatrzymała ich pandemia, a w ubiegłym roku przez wojnę nie mogli przyjechać, bo niektórzy członkowie zespołu zamiast ćwiczyć nowe utwory, musieli walczyć. Teraz przyjechali. A gdy skończyli swój koncert zostali pożegnani hasłem: "Sława Ukrajini". Oklaskiwał ich nie tylko tłum widzów, ale także członkowie innych zespołów bili im brawo wzdłuż ulicy, którą szli w kierunku Rynku.

Zygmunt Dercz przyznaje, że tuż po kolejnej edycji jest bardzo zmęczony, ale tłum widzów, ich radość i oczekiwanie mieszkańców na ten festiwal daje mu wielka siłę.

- Dokąd będę mógł, to będę organizował to muzyczne widowisko - obiecał mieszkańcom Skały. A nam powiedział, że na drugi dzień po festiwalu, gdy budzi się rano, to zaczyna myśleć, co zrobić na przyszły rok - przyznaje, że dla niego tuż po zakończeniu jednego festiwalu zaczyna się kolejny.

Jakie orkiestry i zespoły wystąpiły w Skale?

Pierwszy dzień festiwalu:

 • Mała Armia Janosika
 • Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego

Drugi dzień festiwalu:

 • Orkiestra z Cianowic
 • Orkiestra Policji z Katowic
 • Orkiestra ze Starej Błotnicy
 • Orkiestra Wojskowa z Bytomia
 • Wojskowa Orkiestra z Krakowa
 • Orkiestra Grandioso z Radomia
 • Orkiestra Fanfares of Lviv – Ukraina
 • Orkiestra ECHO-GÓR z Kasinki Małej
 • Poczet Krakowskiej Chorągwi Husarskiej
 • Orkiestra Straży Granicznej z Nowego Sącza
 • Mażoretki Arva
 • Rzeszowska Akademia Mażoretek Ilusjon
 • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale
 • Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Krakowa.
Mała Armia Janosika rozpoczęła XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych i Dętych w Skale

XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych ...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski