Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władze Skawiny przypominają o obowiązku wymiany kopciuchów

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
W gminie Skawina będą kontrole, ale przede wszystkim pomoc właścicielom kopciuchów w ich likwidacji. Teraz mają ich zachęcić stojący na Rynku model płuc i stary piec. Mamy zdjęcia!

Duże zmiany dla konsumentów od 2023 r. Część trafi do szarej strefy

od 16 lat

Kontrole ekodoradców ze strażnikami

Od stycznia 2023 roku ekodoradcy ze strażnikami miejskimi będą odwiedzać domy ogrzewane nienormatywnymi kotłami.

- W urzędzie jest taki wykaz i bardzo zależy nam na przekonaniu właścicieli domów do wymiany starych pieców tym bardziej, że dotacje na nie są bardzo korzystne. Można otrzymać nawet dziewięćdziesiąt procent dofinansowania – informuje Marcin Kozielski, rzecznik prasowy w skawińskim Urzędzie Miasta i Gminy.

Przede wszystkim pomoc, a nie karanie

Władze przypominają, że w przypadkach, gdy ludzi nie będzie stać nawet na dopłatę 10 proc. do kosztów przedsięwzięcia (m.in. termomodernizacji, wymiany okien, drzwi, kotła), można je będzie w gminie odpracować.

Burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko podkreśla, że nie chodzi o karanie ludzi, ale o pomoc mieszkańcom w formalnościach, związanych z przyznaniem dofinansowania. Podkreśla, że pieniądze na to są.

- Skawina jest jedną z niewielu gmin w Polsce, finansującą likwidacje kopciuchów wszystkim chętnym, spełniającym warunki – zaznacza Marcin Kozielski.

Dotychczasowe działania władz samorządowych spowodowały wymianę ponad dwóch tysięcy kopciuchów z dofinansowaniem z różnych programów oraz z budżetu gminy.

Pół tysiąca do wymiany

Do wymiany pozostało jeszcze ponad 500 starych kotłów, głównie w sołectwach. Ich właściciele mają obowiązek wymienić je do końca 2022 roku. Już wiadomo, że nie zdążą tego zrobić w kilka dni, ale ekodoradcy będą ich uświadamiać i pomagać m.in. w wypełnianiu wniosków. Priorytetem jest wymienienie szkodliwych kotłów jak najszybciej - to korzyść zarówno dla powietrza, jak i właścicieli, którzy nie będą już musieli martwić się o zakup węgla i wysokie koszty ogrzewania domów.

Przypomnijmy, gmina Skawina utrzymała obowiązywanie od 1 stycznia 2023 roku uchwały antysmogowej.
Nie przyłączyła się do uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego, który przedłużył termin obowiązku likwidacji kopciuchów od 1 maja 2024 roku.

Płuca i kopciuch na zachętę

Na płycie Rynku w Skawinie stanęły dwa modele ostrzegające przed zgubnym wpływem smogu na zdrowie mieszkańców. Powstaje on głównie w wyniku spalania węgla i drewna w gospodarstwach domowych.

Od listopada na Rynku stoi stary kopciuch z obok tabliczką przypominającą o zakazie używania nienormatywnych kotłów od początku 2023 roku.

Niedawno w ramach akcji Polskiego Alarmu Smogowego, Telewizji Polsat i portalu SmogLab „Zobacz czym oddychasz. Zobacz jak to zmienić”, stanęła instalacja przedstawiająca „oddychające” płuca.

Jakość powietrza można sprawdzić m.in. na stronie: www.powietrze.gios.gov.pl, poprzez aplikację POWIETRZE oraz zawartość pyłu PM 10 na stacji WIOŚ na osiedlu Ogrody w Skawinie w aplikacji eSkawina.

Ekodoradcy czekają na mieszkańców chcących wymienić kotły w Wydziale Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy przy Rynku 12, (wejście od ulicy Krzywej).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski