Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Wieliczce. Kwesta na XIX-wiecznym cmentarzu [GALERIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
1 listopada cmentarz komunalny w Wieliczce był zatłoczony. Wiele osób paliło znicze nie tylko na grobach swych bliskich, ale także przy Kwaterze Wojskowej, założonej przez Austriaków podczas I wojny światowej. Spoczywa tam około 100 żołnierzy armii austro-węgierskiej. Są też mogiły z okresu II wojny światowej: groby żołnierzy Wojska Polskiego poległych w kampanii wrześniowej oraz żołnierzy Armii Czerwonej, a także osób cywilnych, które były ofiarami terroru hitlerowskiego.

WIDEO: Barometr Bartusia

Wielicka nekropolia przy ul. Piłsudskiego - niegdyś zwana "na Zadorach" - powstała w pierwszej połowie XIX wieku; najstarszy zachowany nagrobek - Józefa Lilla von Lilienbacha, pochodzi z 1832 roku. Na cmentarzu jest też wiele mogił z czasów powstań krakowskiego i styczniowego oraz I wojny światowej. Groby zadbane, sąsiadują tu z tymi zapomnianymi i wymagającymi pilnych napraw.

Dzięki kwestom na ratowanie cmentarnych zabytków, organizowanych w mieście od 2005 roku z inicjatywy Klubu Przyjaciół Wieliczki, ocalono już ponad 20 najstarszych mogił. Uratowano m.in. nagrobki: notariusza, barona Kazimierza Przychockiego, przedwojennego kierownika Pospolitej Szkoły Męskiej w Wieliczce Antoniego Kossowskigo, uczestnika powstania Styczniowego Seweryna Junoszy Łempickiego, miejskiego budowniczego Jana Hojarczyka (z 1916 r.), czy Bronisławy Płazińskiej (zmarłej w 1832 roku).

Kwesty wpisały się już na stałe do kalendarza lokalnych wydarzeń i dziś trudno wyobrazić sobie 1 listopada w Wieliczce bez zbiórki funduszy na odnowę kolejnych mogił. W piątek datki na ten cel gromadziło ponad 130 wolontariuszy: uczniowie wielickich szkół oraz nauczyciele, członkowie grup artystycznych, harcerze, przedstawiciele miejskiego samorządu oraz wiele osób ze Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki.

Zebrane tym razem fundusze (wynik zbiórki poznamy 4 listopada) zostaną przeznaczone na pokrycie części kosztów wykonanej już renowacji nagrobka Fryderyka Lipowskiego (zmarłego w 1872 r.) oraz na odnowę grobu nauczycielki Antoniny Kałuży, pochodzącego z przełomu XIX i XX wieku.

Specyfika wielickiego cmentarza polega na tym, że od ponad 200 lat jest to także nekropolia górnicza. Spoczywa wielu innych ludzi, którzy swoje życie związali z kopalnią. Wielicka Kopalnia Soli od kilkunastu lat odnawia sukcesywnie najstarsze górnicze nagrobki.

Uratowano m.in. mogiłę komisarza górniczego dla Galicji, naczelnika Dyrekcji Górniczej Józefa Lill von Lillienbacha oraz nagrobek wyrzeźbiony w 1902 roku przez Józefa Markowskiego, górnika - rzeźbiarza, twórcę wystroju kaplicy świętej Kingi. W grobie tym spoczywają dwie przedwcześnie zmarłe córki artysty, a wedle niektórych źródeł także sam Józef Markowski, który zmarł w 1920 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski