MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do europarlamentu. Małopolska jest województwem z najwyższą frekwencją. Ale szału nie ma

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Dane PKW
Dane PKW
Znana jest już frekwencja na godzinę 12 w odbywających się w niedzielę wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wyniosła 11,66 proc. w skali kraju. Szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak przekazał, że jeśli chodzi o województwa, najwyższą frekwencję odnotowano w Małopolsce: 12,8 procenta. Na podium znalazły się też: województwo mazowieckie, gdzie frekwencja w południe wynosiła 12,66 proc., a także województwo łódzkie - z frekwencją 12,39 proc. Najniższą frekwencję odnotowano w województwie opolskim - 9,87 procenta.

W całej Polsce osób uprawnionych do głosowania jest blisko 28,7 mln. Natomiast kart do głosowania od rana do południa w niedzielę wydano zaledwie nieco ponad 3,3 miliona.

Ogólnopolska frekwencja na godzinę 12 jest niższą niż w analogicznym czasie w poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego, w 2019 roku. Wtedy na godz. 12 frekwencja w skali kraju wynosiła 14,39 procent. Jeszcze dla porównania - w ostatnich wyborach do Sejmu na godzinę 12 frekwencja wynosiła 22,59 procenta.

W niedzielę do południa w całej Małopolsce, gdzie uprawnione do głosowania są 2 mln 601 tys. 872 osób, kart do głosowania wydano 333 tys. 128. Województwo małopolskie obecnie prowadzi pośród wszystkich województw, z frekwencją 12,80 proc., jednak przed pięcioma laty w takich samych wyborach w Małopolsce do godz. 12 zagłosowało już 16,96 proc. uprawnionych.

Jeśli chodzi o miasta, w niedzielę na godz. 12 najwyższą frekwencję w Polsce odnotowano w Toruniu (14,41 proc.), dalej w Bydgoszczy i Łodzi. Z kolei najniższą - w Gdańsku (10,91 proc.). W samym Krakowie frekwencja w południe wynosiła 12,69 procenta. Z takim wynikiem zajmujemy 6. miejsce wraz z Kielcami, gdzie frekwencja jest identyczna.

Z kolei jeśli chodzi o okręgi wyborcze, najwyższą frekwencję ma okręg nr 4 Warszawa I (13,92 proc.), na drugim miejscu jest okręg nr 6 - Łódź (12,39 proc.), a na trzecim miejscu znalazł się okręg nr 10 - Kraków (12,13 proc.).

Najgorszy wynik należy obecnie do gminy Radłów w województwie opolskim, w powiecie oleski - tam frekwencja na godzinę 12 wyniosła zaledwie 4,47 procenta.

Fakty i mity o ogórku

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski