Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyruszyła 34. Piesza Pielgrzymka Krakowska [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Każdego dnia pielgrzymi będą pokonywać ok. 25 km, uczestniczyć w mszach świętych i modlić się
Każdego dnia pielgrzymi będą pokonywać ok. 25 km, uczestniczyć w mszach świętych i modlić się FOT. ANDRZEJ BANAŚ
Religia. Do klasztoru na Jasnej Górze zmierza 9 tysięcy wiernych z całej Małopolski.

– Wędrówka na Jasną Górę związana jest z najważniejszymi momentami mojego życia. Na pielgrzymce modliłam się za zdanie matury, egzaminów na studia, a nawet na prawo jazdy – mówi 23-letnia Wioleta Myśliwiec ze Skawiny. Studentka pedagogiki po raz siódmy idzie do Częstochowy.

Wczoraj wyruszyła 34. Piesza Pielgrzymka Krakowska, w której bierze udział ok. 9 tys. wiernych. Marsz rozpoczął się od uroczystej mszy św. na Wawelu, przewodniczył jej metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. Duchowny podczas kazania nawiązał do hasła tegorocznej pielgrzymki „Wierzę w Syna Bożego”.

Kardynał przypomniał słowa Szymona Piotra, który w odpowiedzi na pytanie mistrza: „A wy za kogo mnie uważacie”? odpowiedział w imieniu pozostałych uczniów: „Ty jesteś Mesjasz, syn Boga żywego”. – Takiej odpowiedzi Jezus oczekiwał i nadal oczekuje od swoich uczniów otwartych na jego nauczanie – podkreślił ks. Stanisław Dziwisz.

Krakowska pielgrzymka to fenomen. Frekwencyjny i socjologiczny. Gdy z innych części Polski na Jasną Górę z roku na rok wędruje coraz mniej ludzi, pod Wawelem bite są rekordy pielgrzymkowej liczebności. W 2013 r. do Częstochowy dotarło ich ok. 9 tys. W tym roku jest podobnie.

– Warto wziąć tydzień urlopu, aby móc pokłonić się przed obrazem Czarnej Madonny. Wolę w trudzie i znoju wędrować do Częstochowy, niż wylegiwać się na greckich wyspach – zapewnia Mirosława Łopatka z VIII wspólnoty suskiej.

Pielgrzymka dzieli się na osiem wspólnot – cztery z Krakowa i cztery pozakrakowskie. Idą one odrębnymi trasami, ale razem wchodzą na Jasną Górę.

W krakowskiej pielgrzymce biorą udział osoby z całego świata; w tym roku jest m.in. duża grupa młodzieży z Włoch. Na Jasną Górę pątnicy mają dotrzeć po sześciu dniach. Codziennie pokonują ok. 25 km, chociaż bywają też dłuższe odcinki. Pielgrzymi mogą liczyć na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki oraz maltańczyków. Podąża za nimi karetka pogotowia oraz samochód, którym w razie potrzeby można podjechać do najbliższego postoju. Pątnicy nocują w różnych miejscowościach, śpią w domach i stodołach gościnnych gospodarzy.

Uczestnicy marszu codziennie biorą udział w mszy św., odmawiają modlitwę Anioł Pański i różaniec, uczestniczą w nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego. Każdy dzień kończy Apel Jasnogórski. W tym roku pielgrzymi dziękują Bogu za kanonizację Jana Pawła II oraz modlą się w intencji Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 r.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski