Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie nagrody za szczepienia. Jedni się cieszą, inni żałują

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Niektórym gminom bardzo opłaciły się akcje szczepień, inne są zawiedzione
Niektórym gminom bardzo opłaciły się akcje szczepień, inne są zawiedzione Aleksander Gąciarz
Aż milion złotych nagrody mogła dostać gmina w ramach konkursu „Rosnąca odporność”. Wystarczyło, żeby w okresie od 1 sierpnia do 31 października ubiegłego roku jak najwięcej jej mieszkańców zaszczepiło się przeciw covid-19. Wysokie nagrody były również za drugie i trzecie miejsce w powiatowym rankingu.

FLESZ - Szkoły wracają częściowo do nauki zdalnej

od 16 lat

W powiecie proszowickim główna nagroda przypadła gminie Nowe Brzesko. Milion złotych zostanie przeznaczony na remont Szkoły Podstawowej, która poważnie ucierpiała na skutek pożaru, do którego doszło w grudniu 2020 roku. Zdaniem burmistrza Krzysztofa Madejskiego takie przeznaczenie środków spełnia kryteria konkursowe, mówiące, że nagrody powinny zostać wydane na zwalczania skutków pandemii, szeroko rozumianej profilaktyki przeciwcovidowej itp. - Braliśmy też pod uwagę remont budynku ośrodka zdrowia, ale moim zdaniem w tym wypadku lepszym rozwiązaniem byłoby jego całkowite wyburzenie i budowa nowego ośrodka – mówi.

Druga nagroda w konkursie – 500 tysięcy złotych - przypadła gminie Koniusza, która większość z tej kwoty zamierza przeznaczyć na remont siedziby ośrodka zdrowia w Niegardowie. Ze względu na nieodpowiedni standard w placówce nie przyjmują w tej chwili lekarze (poza stomatologiem), a pacjenci korzystają z ośrodka w Biórkowie Małym (prowadzi go ten sam podmiot, który dzierżawi budynek w Niegardowie) lub placówek w innych gminach. - Liczymy, że uda nam się wyremontować ośrodek Niegardowie do połowy roku – zapowiada wójt Wiesław Rudek.

Trzecią nagrodę, w wysokości 250 tys. zł, otrzymała gmina Radziemice. Według wstępnych założeń mają zostać wydane na termomodernizację tamtejszego ośrodka zdrowia.

Duże rozczarowanie panuje natomiast w Proszowicach. Gmina od początku znajduje się na czele powiatowej listy z najwyższym odsetkiem zaszczepionych, jednak w okresie „konkursowym” ich przyrost wyższy był gdzie indziej. - Od początku staraliśmy się szczepić systematycznie, a nie w sposób nagły, akcyjny. I to niestety spowodowało, że choć mamy najwięcej zaszczepionych, nagrody dostali inni. Żałujemy bardzo, bo to naprawdę znaczące pieniądze – mówi zastępca burmistrza Zbigniew Nowak.

Inną, jak się okazało bardziej opłacalną taktykę, przyjęto w Koniuszy. - Gdy okazało się, że mamy jeden z najniższych wyników wyszczepienia w powiecie zorganizowaliśmy kilka akcji szczepień podczas lokalnych imprez. Jednak największa w tym zasługa naszych mieszkańców, którzy zdecydowali się zaszczepić – mówi wójt Rudek i zapewnia przy tym, że akcje nie miały związku z chęcią zdobycia korzyści finansowych dla gminy. To stało się niejako „przy okazji”.

Według danych Ministerstwa Zdrowia aktualny stan zaszczepienia dwoma dawkami w gminach powiatu proszowickiego wygląda następująco: Proszowice – 56,2 proc., Pałecznica – 54,9 proc., Nowe Brzesko – 53,3 proc., Koniusza – 52,7 proc., Radziemice – 52,7 proc., Koszyce 50,9 proc.

Ostatniej doby na terenie powiatu potwierdzono kolejnych 48 przypadków covid-19 i jedną ofiarę śmiertelną pandemii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski