Wzrost cen mieszkań w Krakowie wciąż wyprzedza inflację, ale mocno wyhamował, a z nim nowe inwestycje. Wojna i inflacja dają się we znaki

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Andrzej Banaś / Polska Press
Dwie wiadomości dla chcących kupić mieszkanie w Krakowie. Zła: ceny lokali ciągle mocno rosną. Dobra: ów wzrost nie jest już najwyższy w Polsce. Ostatnia mediana ofertowych cen mieszkań w Krakowie wyniosła 11.500 złotych za metr kwadratowy i była o 15 procent wyższa niż rok temu – wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io. 15 procent to niby dużo, ale zważywszy, że inflacja w tym czasie była niewiele niższa, a przeciętny wzrost wynagrodzeń w Małopolsce wyniósł wedle najświeższych danych GUS… 17,8 procent, to można zaryzykować tezę, że realne ceny mieszkań pod Wawelem stanęły w miejscu.

Krakowska mediana należy wprawdzie nadal do najwyższych w Polsce – drożej jest tylko w Warszawie (13,1 tys. zł) , a minimalnie taniej w Gdańsku (11,4 tys. zł), ale skala jej wzrostów sytuuje się w dolnej strefie stanów średnich. Niższy wzrost cen rok do roku eksperci odnotowali tylko w Katowicach (9 proc.), Częstochowie (11 proc.) i Bydgoszczy (13 proc.), a taki sam (15 proc.) – w Gdyni. Bardziej zdrożały mieszkania w Warszawie i Wrocławiu (po 16 proc.), Lublinie i Gdańsku (po 17 proc.), Poznaniu (18 proc.), Toruniu (19 proc.), Sosnowcu (20 proc.), Rzeszowie i Łodzi (po 21 proc.), Szczecinie (22 proc.), Radomiu (23 proc.) oraz Białymstoku (27 proc.).

Obniżki cen mieszkań? Przez inflację i lawinowy wzrost kosztów można się ich nie doczekać

- Choć wiele osób liczy na to, że podwyżki stóp procentowych doprowadzą do spadków cen mieszkań, to na razie przeważają wzrosty. NBP opublikował niedawno dane na temat cen transakcyjnych, z których wynika, że w I kw. 2022 r. ceny niemal we wszystkich badanych miastach wzrosły. Co więcej, nasze dane o cenach podawanych w ofertach sprzedaży opublikowanych w kwietniu pokazują przewagę dalszych wzrostów. W kwietniu w porównaniu z marcem ceny podskoczyły w 11 z 17 badanych przez nas miast

– komentuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Zwraca uwagę, że w poprzednich miesiącach mocno rosła liczba ofert sprzedaży mieszkań na portalach. W kwietniu ten trend się zatrzymał: pula wszystkich aktywnych ofert w badanych 17 miastach spadła ze 106 925 do 102 195, a nowych - z 42 556 do 33 613.

- To kolejna zła informacja dla osób, które spodziewają się spadków w wyniku przewagi podaży nad popytem. Musimy jednak dodać, że szanse na wynegocjowanie ceny niższej niż oferowana są dziś dużo wyższe niż jeszcze kilka miesięcy temu – komentuje ekspert. Podkreśla, że bardzo wiele zależy teraz od tego, na jakim poziomie będzie inflacja i jak reagować będzie na nią Narodowy Bank Polski oraz rząd. Dalszy gwałtowny skok oprocentowania kredytów hipotecznych wymiecie większość zainteresowanych, natomiast wszelkie programy wsparcia dla kredytobiorców mogą podkręcać koniunkturę - ale też inflację.

Deweloperzy w Krakowie wstrzymują oddech i nowe inwestycje

Wszystko to jest niezwykle ważne dla deweloperów, a jednocześnie wszystkich (w tym przedsiębiorców) inwestujących w w nieruchomości. Z jednej strony widać, że inwestycja taka w coraz mniejszym stopniu chroni przed inflacją zgromadzone oszczędności (co może zniechęcać inwestorów), z drugiej – wciąż trudno znaleźć lepsze i bezpieczniejsze sposoby lokowania nadwyżek pieniędzy. Najbardziej hojne bankowe lokaty na duże kwoty nie przekraczają 6 proc. w skali roku i wymagają zamrożenia środków na trzy lata – przy 14-procentowej inflacji, z perspektywą 20-procentowej latem tego roku.

Z punktu widzenia deweloperów dochodzą do tego dodatkowe czynniki ryzyka: szalejące ceny materiałów budowlanych i wykonawstwa windują koszty do absurdalnych rozmiarów, a tymczasem nie wiadomo, czy krakowian będzie stać na zakup tak drogich mieszkań. Podawany przez GUS wzrost przeciętnego wynagrodzenia (o wspomniane 17,8 proc.) dotyczy tylko sektora przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób, a więc około jednej trzeciej zatrudnionych. Co więcej, w grupie tej skala podwyżek jest także mocno zróżnicowana – sięga w różnych profesjach od 8 do prawie 30 procent!

Kogo (będzie) stać na mieszkanie w Krakowie, a kto je kupi

Realna grupa inwestorów z poważnymi nadwyżkami środków, którzy w ostatnich latach kupowali po kilka mieszkań za gotówkę, jest ograniczona – i zarazem część z nich szuka właśnie innych możliwości inwestowania pieniędzy. Równocześnie gwałtownie topnieje grono tych, których stać na zaciągnięcie odpowiednio wysokiego kredytu hipotecznego oraz tych, którzy w ogóle rozważają jego zaciągnięcie w tak niepewnych czasach. Nic dziwnego, że deweloperzy wyhamowali tempo inwestycji i czekają, co się dalej wydarzy.

Raport AMRON-SARFiN 1/2022, przedstawiony w zeszłym tygodniu przez Związek Banków Polskich , pokazuje głębokie zmiany w całym rynku nieruchomości. „Rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała nie tylko zmniejszenie optymizmu konsumenckiego, ale również szereg negatywnych konsekwencji, w tym przede wszystkim w zakresie dostępności siły roboczej, co przełożyło się na spadek aktywności deweloperów. Skutki agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę widać już w liczbach dotyczących rynku mieszkaniowego za I kwartał 2022 roku i będziemy się z nimi mierzyć przez kolejne kwartały” – czytamy.

Sonda: Czy wiek emerytalny powinien zostać podwyższony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie