Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium 5.03 - 11.03

Redakcja
10 marca 1646

NIEUDANY MARIAŻ. Władysław IV Waza poślubił Ludwikę Marię Gonzagę de Nevers, księżniczkę mantuańską. Ludwika Maria miała wtedy 35, a Władysław 51 lat. Małżeństwo było nieudane, król był dla żony niemiły, rzadko ją odwiedzał, stale zdradzał. Po rychłej śmierci męża Ludwika wyszła za jego brata Jana Kazimierza Wazę.

10 marca 1831

LEGIA CUDZOZIEMSKA. Na mocy dekretu króla Ludwika Filipa utworzona została francuska Legia Cudzoziemska. Jej zadaniem miała być ochrona francuskich terytoriów zamorskich.

5 marca 1863

ŚMIERĆ POTIEBNI. Oddział Mariana Langiewicza i Antoniego Jeziorańskiego stoczył zwycięską bitwę pod Skałą, w której poległ powstaniec, b. rosyjski oficer Andriej Potiebnia.

6 marca 1869

OKRESOWY UKŁAD PIERWIASTKÓW. Dymitr Mendelejew przedstawił Rosyjskiemu Towarzystwu Chemicznemu pierwszą wersję układu okresowego pierwiastków. Mendelejew umieścił w specjalnej tablicy wszystkie znane wówczas pierwiastki uszeregowane zgodnie z odkrytym przez siebie prawem okresowości.

6 marca 1918

FEDEROWICZ PREZYDENTEM KRAKOWA. Radni wybrali na prezydenta Krakowa Jana Kantego Federowicza, dotychczasowego wiceprezydenta miasta. Spośród 87 radnych zagłosowało na niego aż 81. "Wybór ten zebrani powitali oklaskami" - napisał "Czas".

7 marca 1941

WYROK NA IGO SYMA. O godz. 7.10 oskarżony o kolaborację z Niemcami aktor Igo Sym został zastrzelony w swoim mieszkaniu przy ul. Mazowieckiej 10 w Warszawie. Wyrok Wojskowego Sądu Specjalnego Związku Walki Zbrojnej wykonał zespół bojowy "ZOM" kontrwywiadu Okręgu Warszawa-Miasto ZWZ.

8 marca 1957

AWANS GIERKA. I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach został Edward Gierek. Nowy sekretarz z czasem skupił wokół siebie grupę partyjnych działaczy, rządzone przez niego województwo nazywano "księstwem udzielnym", a on sam zaczął odgrywać coraz większą rolę w wewnętrznych rozgrywkach w PZPR.

11 marca 1968

NAPAD NA KISIELA. Wieczorem w zaułku warszawskiej Starówki tzw. nieznani sprawcy napadli i pobili Stefana Kisielewskiego. "Wygłosili do mnie przemówienie ideologiczne, a potem powiedzieli: A teraz, sk..., za to dostaniesz" - opowiadał później Kisielewski. Była to kara za niedawne słowa Kisiela o władzach PRL-u jako "dyktaturze ciemniaków".

8 marca 1971

MUHAMMAD ALI NA DESKACH. W bokserskim pojedynku stulecia w nowojorskiej Madison Square Garden zmierzyli się sławni bokserzy Joe Frazier i Muhammad Ali. Jednogłośnie na punkty wygrał Frazier, posyłając lewym sierpowym Alego na deski w finałowej, 15. rundzie. Dla Muhammada Alego była to pierwsza w karierze porażka, przerywająca passę jego 31 zwycięstw.

7 marca 1985

PIOSENKA DLA AFRYKI. Ukazał się singel z piosenką "We are the Word" wykonywaną przez formację USA for Africa. Jego celem było zebranie pieniędzy na pomoc dla głodującej Afryki. Piosenka została przebojem roku, przyniosła 90 mln dol. zysku i zdobyła dwie nagrody Grammy.

11 marca 1985

CZAS GORBACZOWA. Michaił Gorbaczow został sekretarzem generalnym KC KPZR. Nowy sekretarz przyrzekł realizować postanowienia ostatniego zjazdu partii, a także wzmocnić obronność kraju. Na razie nic nie zapowiadało głębokich reform, które doprowadzą za sześć lat do upadku ZSRR.

9 marca 2011

POŻEGNANIE DISCOVERY. Swój ostatni lot zakończył amerykański wahadłowiec Discovery. Podczas ostatniej misji astronauci wykonali prace montażowe w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Discovery był najbardziej wysłużonym ze wszystkich promów. Miał za sobą 27 lat, 39 misji, 364 dni spędzone w kosmosie i przebytych ponad 230 mln km. Po przejściu na emeryturę trafił do muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski