Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabierzów, Wielka Wieś. Wypas kóz w parkach krajobrazowych. Zwierzęta jako ekologiczne kosiarki

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Kozy z gospodarstwa Jarosława i Agnieszki Strusińskich z Zelkowa
Kozy z gospodarstwa Jarosława i Agnieszki Strusińskich z Zelkowa Fot. gospodarstwo Kozart
W podkrakowskich dolinach, wąwozach, kamieniołomie i na skałach będzie można zobaczyć wypas kóz. Projekt organizuje Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.

W tym roku kozy na wypasie będą w czterech znanych turystom miejscach. Przedstawiciele parków wymieniają: kamieniołom w Tyńcu, Dolina Kobylańska, Wąwóz Bolechowicki oraz Żytnia Skała w Bęble.

Wypas zwierząt hodowlanych na nasłonecznionych zboczach skał i dolin to działania znane od wieków, niestety zaniechane kilkadziesiąt lat temu, co zaszkodziło przyrodzie, bo tereny cenne zaczęły zarastać. Teraz przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego starają się wznowić wypas w celu zachowania cennych miejsc.

- To czynna ochrona siedlisk ciepłolubnych oraz zachowanie otwartych krajobrazów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej na terenie Jurajskich Parków Krajobrazowych poprzez prowadzenie ekstensywnego wypasu - podkreślają przyrodnicy poprzez swój projekt.

Zadanie jest realizowane dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie. Już w poprzednich latach były wypasy np. w gminie Zabierzów w dolinach Kobylańskiej i Bolechowickiej oraz w gminie Liszki w Ściejowiach na Wzgórzu Sowiarka.
W tym roku pierwszy raz będzie też w gminie Wielka Wieś na Żytniej Skale w Bęble. A wypas organizuje Jarosław Strusiński z żoną Agnieszką, znani w tym rejonie hodowcy kóz z gospodarstwa Kozart w Zelkowie w gminie Zabierzów.

Taki wypas na cennych przyrodniczo terenach, gdzie jest wiele gatunków siedlisk ciepłolubnych - jak murawy kserotermiczne czy łąki ciepłolubne - ma znaczenie dla produktów kozich. Smak mleka czy serów i serwatki po takim wypasie wśród cennych traw i ziół jest fantastyczny. Nie tylko my je rozpoznajemy, ale także nasi stali kliencie. To mleko ma wówczas naprawdę regionalny smak - powiedział nam Jarosław Strusiński.

Wypas zacznie się lada dzień. Właściciel koziego gospodarstwa czeka tylko na formalne pozwolenia wejścia wejścia zwierząt na chronione tereny dolinek. Będzie wypasał jednorazowo do 10 kóz. Wypas potrwa do końca września, a liczba dni wypasowych będzie uzależniona od pogody.

Nawałnice, podtopienia i utrudnienia w powiecie krakowskim

Nawałnica w powiecie krakowskim. Zalane drogi, zerwane dachy...

FLESZ - Oczekiwania wobec rynku pracy w 2022 r.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski