Żmuda prosi o zmianę

O
Kager Gdynia - Unia Tarnów 90-64 (27-14, 17-21, 22-16, 24-13)

W ekstraklasie koszykarzy

Kager: Eldridge 17 (8 as.), Radwan 17 (5x3), Kuebier 16 (2x3, 5 zb.), Pettway 10 (9 zb.), Cielebąk 10 (5 zb.) - Karaś 12 (2x3), Lewandowski 6 (1x3), Ratajczak 2, Sporar 0, Conn 0.
Unia: Morris 12 (11 zb.), Majchrzak 10 (1x3), Dordević 3 (1x3), Vucicević 2, Malesević 2 (5 st.) - Abu 14 (9 zb.), Colić 9 (1x3), Sarzało 9 (3x3), Grys 3 (1x3), Bacik 0, Zych 0.
Sędziowali: Marcin Kowalski (Wrocław), Roman Kuczyński (Poznań), Marek Januszonek (Gorzów Wlkp.).
Fatalnie spisali się koszykarze "Jaskółek" w meczu z gdyńskim beniaminkiem. Tarnowianie, wyjeżdżając nad morze, mieli nadzieję na nawiązanie wyrównanej walki z rywalami. Grając jednak bez kontuzjowanych Przemysława Hajnsza i Grzegorza Kruka oraz Amerykanina Lamara Morinii, który z niewiadomych przyczyn nie stawił się na zbiórkę przed wyjazdem, pogrzebali swoje szanse na sukces praktycznie już w pierwszej kwarcie.
Seria niecelnych rzutów w wykonaniu grającego z urazem palca Wojciecha Majchrzaka, Sasy Dordevicia i Vladimira Colicia oraz aż cztery straty w przeciągu niespełna pięciu minut gry Bojana Malesevicia sprawiły, że rywale bezlitośnie wypunktowali tarnowian. W drużynie Kagera znakomitą partię rozgrywał wtedy były zawodnik "Jaskółek" Grzegorz Radwan, który w tej części gry zdobył aż 11 punktów. Po 8 minutach gry gdynianie prowadzili już 25-8 i spokojnie mogli kontrolować wydarzenia na parkiecie.
Przyjezdni zerwali się jeszcze do walki na początku drugiej kwarty i po okresie bardzo dobrej gry w wykonaniu kapitana Unii Bartosza Sarzało zmniejszyli dystans punktowy do rywali. W 15 minucie, po celnym trafieniu Dordevicia zza linii 6,25 metra, Kager prowadził już tylko 30-25. W zespole Unii doskonale pod tablicami spisywał się wtedy Toree Morris, który tylko w pierwszej połowie zanotował na swoim koncie aż 9 zbiórek. Oba zespoły na przerwę zeszły jednak przy 9-punktowym prowadzeniu gdynian 44-35.
Gospodarze pogrążyli rywali na początku trzeciej kwarty. Po raz kolejny wykorzystali wtedy słabość tarnowian, zaskoczyli ich szybkimi akcjami i w 24 minucie mieli już 18 punktów przewagi (55-37).
W ostatniej odsłonie trener "Jaskółek", widząc, że wynik jest już przesądzony na korzyść gdynian, wprowadził do gry młodych zawodników: Łukasza Grysa, Pawła Bacika i Tomasza Zycha.
-Wiedzieliśmy doskonale, naco stać zespół zGdyni, niestety, zawodnicy poraz kolejny nie wykonalizałożeń taktycznych. Już w__pierwszej kwarcie rywale skarcili nas "trójkami", trafiając niemal zkażdej pozycji. Nie da się podjąć walki zrywalem, gdy wcałym meczu popełnia się aż22 straty, nadal nie mamy też zawodnika, który potrafiłby poprowadzić grę drużyny. Całkowicie zawiódł mnie Bojan Malesević, którego osobiście ściągnąłem dozespołu. Prawda jest też taka, że drużynazostała skleconatuż przedsezonem poto, by ratować koszykówkę wTarnowie. Obejmując ten zespół, poświęciłem swój autorytet, zrobiłem to jednak świadomie, wierząc, że uda mi się zbudować, nie ma się co oszukiwać, ze słabych graczy solidny zespół. Obserwując to, co dzieje się wdrużynie, widzę, że niezbędne są też zmiany wkadrze szkoleniowej, dlatego dzisiaj oddaję się do____dyspozycji prezesa spółki - powiedział trener Unii Ryszard Żmuda.
Wszystko na to wskazuje, że w najbliższym meczu z AZS-em Koszalin zespół Unii poprowadzi asystent Żmudy - Krzysztof Kocoł, który stanowczo jednak stwierdza, że zrobi to wyjątkowo, tylko w tym jednym spotkaniu. PIOTR PIETRAS
** Inne mecze:** Polpharma Starogard Gd. - BOT Turów Zgorzelec 69-75 (18-23, 18-10, 12-24, 21-18), Anwil Włocławek - Kotwica Kołobrzeg 74-87 (20-24, 18-21, 16-24, 20-18), Bergson Śląsk Wrocław - Prokom Trefl Sopot 80-81 (23-20, 21-16, 16-30, 20-15), dziś grają: Polpak Świecie - Polonia SPEC Warszawa, Energa Czarni Słupsk - Sokołów Znicz Jarosław, AZS Koszalin - Gipsar Stal Ostrów Wlkp.