MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zrób przerwę, rozciągnij mięśnie

DD
- Brak aktywności ruchowej podczas długotrwałej pracy, powoduje obniżenie wydolności fizycznej i upośledzenie wielu czynności organizmu - podkreśla prof. Zbigniew Gaciong    Fot. archiwum
- Brak aktywności ruchowej podczas długotrwałej pracy, powoduje obniżenie wydolności fizycznej i upośledzenie wielu czynności organizmu - podkreśla prof. Zbigniew Gaciong Fot. archiwum
64 proc. respondentów twierdzi, że osoba po przebytym incydencie sercowo-naczyniowym powinna liczyć na zrozumienie za strony pracodawcy, że przez pewien czas może mieć ograniczenia w wykonywaniu niektórych czynności.

- Brak aktywności ruchowej podczas długotrwałej pracy, powoduje obniżenie wydolności fizycznej i upośledzenie wielu czynności organizmu - podkreśla prof. Zbigniew Gaciong Fot. archiwum

Mit

- O zdolności pracownika do wykonywanych czynności zawodowych pracodawca dowiaduje się w wyniku okresowego badania lekarskiego lub bezpośrednio od zainteresowanego - mówi Witold Polkowski z Konfederacji Pracodawców Polskich, specjalista z zakresu zbiorowego prawa pracy. - Jeśli nie istnieją przeciwwskazania do pracy zawodowej na uprzednio zajmowanym stanowisku, rozsądny i ceniący kompetencje pracownika pracodawca, nie będzie ograniczać ilości wykonywanych przez niego zadań.
52 proc. społeczeństwa jest przekonana, że osoby po**przebytym zawale serca powinny jak najwięcej "oszczędzać się" i**zrezygnować z**uprawiania sportu.
- Umiarkowany wysiłek fizyczny ma korzystny wpływ na zwiększenie sprawności organizmu. Wzrost wydolności serca zapewniają takie aktywności, jak jazda na rowerze, pływanie, spokojny jogging. Po zaleconej przez lekarza rehabilitacji, pacjent z chorobą układu krążenia może wrócić do pracy zawodowej i rekreacyjnego uprawiania sportu - podkreśla prof. dr hab. med. Zbigniew Gaciong,
59 proc. ankietowanych twierdzi, że pracodawcy wolą zatrudniać osoby zdrowe, a**nie z**chorobami układu krążenia, które mogą przysparzać im problemów.
- Choroby układu krążenia często dotyczą osób młodych, aktywnych zawodowo - mówi Witold Polkowski. - Takie osoby są atrakcyjne na rynku pracy. Pracodawcy cenią fachowców i po hospitalizacji chętnie przyjmują ich do pracy.
40 proc. respondentów żywi przekonanie, że osoby z**rozpoznaną chorobą układu krążenia, po**przebytym incydencie sercowo-naczyniowym, powinny wrócić do**pracy zawodowej nie wcześniej niż rok po**zawale.
- Choroba nie musi mieć wpływu na wydajność pracownika. Obawy pracodawców przed zatrudnieniem osoby na przykład po zawale, wynikają z niewiedzy w tym zakresie - uważa Witold Polkowski. - Pracownik, który przeszedł zawał, jeśli uzyska akceptację lekarza, w bardzo krótkim czasie może być zdolny do podjęcia obowiązków pracowniczych.
Ponad**75 proc. Polaków uważa, że osoby z**chorobami układu krążenia lub po**zawale powinny stosować specjalną dietę.**
- Powszechnie panująca opinia o konieczności ograniczenia spożywanych tłuszczów, produktów zbożowych, słodyczy itp. wymaga uściślenia. Dieta po incydencie sercowo-naczyniowym powinna zostać ukierunkowana na przeciwdziałanie chorobom, które doprowadziły do zawału - komentuje prof. Zbigniew Gaciong. - Pod uwagę należy wziąć zwłaszcza miażdżycę, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzycę. (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski