MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żywienie w anemii

Redakcja
Niedokrwistość nazywana inaczej anemią jest to zmniejszenie stężenia hemoglobiny, hematokrytu lub liczby erytrocytów poniżej normy. Wyróżniamy kilka przyczyn powstania anemii.

Anna Wójcik: TARNOWSKI KĄCIK ZDROWIA

Niedokrwistość może być spowodowana: 1.Utartą krwi w wyniku urazu tzw. niedokrwistość pourazowa. 2.W wyniku upośledzenia wytwarzania erytrocytów, zmniejszona ilość wytwarzania krwinek czerwonych lub hemoglobiny – tzw. niedokrwistość niedoborowa. 3.Z powodu wrodzonego lub nabytego zaniku komórek macierzystych erytrocytów w szpiku tzw. niedokrwistość aplastyczna. 4.Anemia wynikająca ze skrócenia czasu życia erytrocytów lub ich nadmiernego rozpadu – tzw. niedokrwistość hemolityczna.

Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza, zbyt mała ilość w spożywanych produktach, upośledzenie wchłaniania, jego utrata w wyniku krwawienia a także wykorzystanie rezerw w okresie intensywnego rozwoju fizycznego. Dieta w anemii wynikająca z niedoboru żelaza powinna zawierać produkty które będą dostarczać odpowiednią ilość białka, żelaza,witamin: B6, B12, C a także mikroelementów: miedzi, kobaltu, manganu. Organizm lepiej przyswaja tzw. żelazo hemowe które można znaleźć w ilości 22% w produktach zwierzęcych np. w cielęcinie, drobiu, wieprzowinie . Natomiast wchłanianie żelaza niehemowego które pochodzi z produktów roślinnych jest bardzo małe np ze szpinaku wchłaniane jest około 2% z ryżu 1%.

Niektóre kwasy np. askorbinowy, cytrynowy, winowy, zawarte w owocach i warzywach powodują zwiększone wchłanianie żelaza. Znajdziemy te kwasy w owocach cytrusowych, dzikiej róży, żurawinie, szczypiorku, sałacie a także w natce pietruszki. Również cukier mleczny – laktoza ułatwia przyswajanie żelaza.

Witaminy zawarte w owocach i warzywach głównie witaminy B6, i B12 biorą udział w produkcji zdrowych czerwonych krwinek. Jeśli jest niedobór tych witamin powstające erytrocyty są za duże i zbyt kruche dlatego nie mogą pełnić prawidłowo swoich funkcji m.in transportu tlenu i substancji odżywczych. Pirydoksyne (wit.B6 ) i kobalamine (wit. B12 ) w dużych ilościach znajdziemy w takich produktach jak: sery, ryby, wątrobie, kaszach, orzechach, jajach, chudych mięsach, drożdżach, bananach, produktach pełnoziarnistych.

Do prawidłowej budowy krwinek potrzebny jest też kwas foliowy, który znajduje się m.in. w zielonych warzywach, fasoli, w mięsie, podrobach, roślinach strączkowych, natce pietruszki i owocach. Niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego prowadzi do niedokrwistości megaloblastycznej, która rozwija się w skutek upośledzenia wytwarzania erytrocytów. Żelazo jest w dużych ilościach w podrobach (watroba i nerki), czerwonym mięsie, polędwicy, płatkach owsianych, roślinach strączkowych, białej fasoli.

- Anna Wójcik, fizjoterapeuta, dietetyk, instruktor nordic walking

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski