MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Digitalizacja ksiąg wieczystych

Redakcja
PRAWO. 1 lipca ub. roku ruszył czteroetapowy program informatyzacji ostatnich 104 sądów, która jest warunkiem przystąpienia do digitalizacji ksiąg, co z kolei umożliwia ich internetowe przeglądanie.

Proces digitalizacji ksiąg wieczystych ma potrwać do końca 2013 roku. Obecnie jest przeprowadzany ostatni etap wdrażania wieloletniego programu, dzięki któremu już dziś średni czas uzyskania wpisu do księgi wieczystej uległ trzykrotnemu skróceniu. Projekt Nowej Księgi Wieczystej zakłada digitalizację wszystkich papierowych ksiąg.

Wdrożenie systemu NKW pozwoli na wyeliminowanie problemów wiążących się z dotychczasowym sposobem prowadzenia ksiąg, czyli wysokiej pracochłonności i wielomiesięcznych opóźnień w prowadzeniu postępowań. W przypadku ksiąg papierowych istniało duże ryzyko ich zniszczenia bez możliwości odtworzenia, bolączką było też niedostateczne powiązanie systemu z innymi rejestrami, w tym najważniejszym dla poprawnego funkcjonowania ksiąg wieczystych - ewidencją gruntów i budynków (EGiB). Przedmiotem krytyki był długi czas oczekiwania na wpisy oraz wydanie odpisów ksiąg wieczystych, występowały też liczne utrudnienia w dostępie do informacji z ksiąg.

- Obecnie wszystkie wydziały wieczysto-księgowe sądów z okręgu krakowskiego (jest ich 18) pracują w systemie informatycznej księgi wieczystej - NKW - podkreśla sędzia Waldemar Żurek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie.

- Migracja ksiąg wieczystych do sytemu informatycznego została zakończona w dziesięciu wydziałach: Wydziale IV Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza oraz wydziałach zamiejscowych sądów w Skale, Krzeszowicach Czernichowie, Proszowicach, Słomnikach, Wieliczce; Skawinie, Dobczycach i Myślenicach. Nadal natomiast trwa proces migracji ksiąg w ośmiu wydziałach: w Chrzanowie, Miechowie, Myślenicach, Olkuszu, Oświęcimiu, Kętach, Suchej Beskidzkiej, a także w Wadowicach - wylicza sędzia Waldemar Żurek.

W samym tylko Wydziale IV Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza informatyzowano 223,2 tys. ksiąg wieczystych, natomiast wszystkich ksiąg elektronicznych w tym wydziale (przemigrowanych i założonych jako elektroniczne) jest 391 497.

Wskaźnik szybkości postępowania (podawany w miesiącach) dla całego okręgu w sprawach podlegających rejestracji w Dzienniku Ksiąg Wieczystych (Dz.Kw.) w październiku 2011 r. wyniósł 1,01. Natomiast dla Wydziału IV Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, największego i najbardziej obciążonego w okręgu krakowskim, wskaźnik szybkości postępowania w sprawach podlegających rejestracji wyniósł na koniec października - 1,68. Pozostałe wydziały ksiąg wieczystych w okręgu uzyskiwały w październiku 2011 r. wskaźniki szybkości postępowania w przedziale od 0,03 do 1,68.

Dzięki wdrożeniu systemu informatycznego wypracowano jednolite zasady prawne i organizacyjne współpracy między systemami NKW, Ewidencji Gruntów i Budynków oraz PESEL i REGON, co umożliwi między innymi dostarczanie wiarygodnych danych statystycznych oraz informacji służących podejmowaniu inicjatyw ustawodawczych.

Janusz Michalczak

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski