MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobroczynne światło lasera

Redakcja
Lek. med. Marta Raczkowska-Muraszko, specjalista chirurgii plastycznej, Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe Medicina w Krakowie
Lek. med. Marta Raczkowska-Muraszko, specjalista chirurgii plastycznej, Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe Medicina w Krakowie
Urządzenia laserowe, stosowane w medycynie od około 30. lat, wykorzystywane są dotychczas w diagnostyce i terapii leczniczo-profilaktycznej. Wysokoenergetyczne lasery, nazywane też chirurgicznymi, służą m.in. do usuwania tkanki, np. cięcia czy koagulacji, natomiast lasery niskoenergetyczne, biostymulacyjne, wykazują właściwości lecznicze, takie jak likwidowanie stanów zapalnych, działanie przeciwbólowe, regeneracja komórki i tkanki.

Lek. med. Marta Raczkowska-Muraszko, specjalista chirurgii plastycznej, Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe Medicina w Krakowie

Lekarz radzi

Rozwój laseroterapii najszybciej dokonuje się w USA, gdzie panuje kult sylwetki ciała i dobrego wyglądu. To głównie doprowadziło do rozpropagowania technik laserowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że laser jest tylko jednym z urządzeń służących do osiągnięcia zamierzonego efektu, zwłaszcza w medycynie estetycznej, a jego stosowanie może być bardzo dobrym uzupełnieniem dla zabiegów chirurgii plastycznej.
Światło laserowe może penetrować tkankę do głębokości kilku centymetrów. Lecznicze i przeciwbólowe działanie lasera biostymulacyjnego polega na wywołaniu drgań atomów w naświetlanych komórkach i tkankach. Promieniowanie laserowe - światło optyczne - przechodząc przez kolejne warstwy tkanki ulega odbiciu, rozproszeniu, transmisji, częściowej absorpcji i wywołuje reakcję łańcuchową, która przekazuje wszystkie zachodzące efekty zabiegu leczniczego tkankom położonym głębiej.
Zasadniczy podział laserów medycznych dotyczy takich parametrów jak: substancja laserująca (gaz, ciecz, ciało stałe); długość fali; rodzaj emisji promieniowania; moc; konstrukcja. Przenikanie promieni laserowych (pl) zależy również od składu chemicznego i budowy tkanek pacjenta.
Sposoby naświetlania obejmują dwie podstawowe metody - bezkontaktową i kontaktową, wśród których wyróżnia się technikę punktową, powierzchniową, inwazyjną i bezinwazyjną.
Metodę kontaktową stosuje się tylko na skórze nie uszkodzonej, natomiast bezkontaktową w przypadkach, gdy skóra jest zmieniona chorobowo.
Laseroterapia znajduje szerokie zastosowanie w chorobach dermatologicznych, m.in. w leczeniu blizn potrądzikowych, pooparzeniowych, pooperacyjnych, wykwitów na skórze w postaci znamion, przebarwień, a także w leczeniu łuszczycy, bielactwa nabytego, cellulitu czy wszelkiego rodzaju niedoskonałości związanych ze starzeniem się skóry - zmarszczek, nierówności, przebarwień.
Leczenie za pomocą lasera może się odbywać w formie monoterapii lub terapii skojarzonej, m.in. z chirurgią i farmakoterapią. Najnowszym wynalazkiem opracowanym dla potrzeb medycyny są urządzenia

emitujące fale radiowe.

Fale docierają do wybranych warstw skóry, podgrzewają włókna kolagenowe, doprowadzając do ich regeneracji. Taki zabieg jest bardzo efektywny, "przywraca młodość", jędrność i świeży wygląd skóry.
Nowością jest łączenie fal radiowych z dermabrazją (zabieg ingerujący w zewnętrzne warstwy skóry, mający na celu odbudowanie nowego, gładszego naskórka), np. przy leczeniu blizn potrądzikowych. Blizny potrądzikowe, to wynik nieskutecznej terapii. Zlokalizowane na twarzy mogą być poważnym problemem estetycznym u ludzi w każdym wieku.
Trądzik leczony jest głównie zachowawczo (farmakoterapia), ale też innymi metodami. W każdym przypadku o możliwości zastosowania laseroterapii powinien decydować lekarz dermatolog, leczący wcześniej pacjenta.
Niektóre zabiegi (laser Pixel Alma Hormony 2940) dają tzw. efekt wczesny złuszczenia i wygładzenie naskórka. Efektem późnym jest pobudzenie produkcji kolagenu, na skutek penetracji laserowej w głąb tkanki. Podczas pierwszej kontroli po zabiegu ustalamy, kiedy można będzie przeprowadzić kolejny, który wzmocni pierwszy efekt. Laser jest jednym z urządzeń stosowanych

do likwidacji blizn potrądzikowych,

choć można powiedzieć, że równie dobrze służy temu celowi dermabrazja mechaniczna. Jednak po dermabrazji, zabiegu bardziej dotkliwym dla pacjenta, czas gojenia się rany jest o wiele dłuższy niż po laseroterapii. Po naświetlaniu laserem blizn zlokalizowanych na twarzy, pacjent jest wyłączony z codziennego funkcjonowania przez dwa lub trzy dni - tyle trwa proces naskórkowania, a po dermabrazji (pozostawiającej otwartą ranę) prawie przez tydzień. Czas gojenia jest w obu przypadkach dłuższy, jeśli zabieg wykonano na innych częściach ciała.
Nie zawsze jesteśmy w stanie poprawić wygląd blizny laserem. W niektórych przypadkach trzeba najpierw wykonać korektę chirurgiczną całej lub części blizny. Zdarza się, że blizny potrądzikowe są bardzo głębokie i nie można ich usunąć dermabrazją mechaniczną ani laserem. Pozostaje wówczas tylko zabieg chirurgiczny wycięcia głębokich blizn i dalsze leczenie laserowe.
Szczególnym problemem jest leczenie blizn pooparzeniowych. W przypadku gdy np. blizny powodują zaburzenie funkcji kończyny, leczenie jest z wyboru chirurgiczne, a terapia laserowa może poprawić jakość blizn. Uważam, że leczenie laserowe, tak jak każde inne, powinno być stosowane przy zasadnej motywacji.

Ze wskazań estetycznych

Lasery bardzo dobrze sprawdzają się w medycynie estetycznej. Ludzie, którzy dbają o kondycję i wygląd swojej skóry, często poddają się zabiegom, np. wypełniania bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek na czole, czy wokół oczu, polegającym na uzupełnianiu niedoboru kwasu hialuronowego, który w sposób naturalny zanika wraz z wiekiem. Jest to swego rodzaju prewencja, która może być uzupełniana następnie laseroterapią.
Kobiety zgłaszają się również do gabinetu z zamiarem usunięcia ze skóry plam, przebarwień, poszerzonych naczynek na twarzy. Zamykanie naczyń najczęściej nie kończy się na jednym zabiegu. Poza tym trzeba wiedzieć, że jest to leczenie objawowe, bo przy skłonności do tego rodzaju zmian po pewnym czasie znów mogą się pojawić na skórze kolejne. Ostatnio coraz częściej laser służy również do

usuwania tatuaży.

Pacjenci podczas pierwszej wizyty w gabinecie na ogół pytają o liczbę potrzebnych do usunięcia tatuażu zabiegów. Na takie pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Skuteczność zabiegów zależy od wielu czynników: od rodzaju barwnika, sposobu, w jaki tatuaż wykonano (profesjonalnie czy amatorsko), od tego, czy barwnik został równo umieszczony w skórze, czy nie było problemu z jej gojeniem się, czy nie wytworzył się stan zapalny. Szybkość, z jaką barwnik ulegnie rozbiciu, zanikowi, a tym samym tatuaż ulegnie uschnięciu, można będzie ocenić dopiero po jednym, a czasem dwóch zabiegach. U jednego pacjenta trzeba wykonać np. 4 zabiegi, a u innego 6 lub 8, gdyż każda ingerencja powoduje indywidualną reakcję organizmu.
Jeśli tatuaż jest mały i można go wyciąć, a pacjent akceptuje ten sposób leczenia, to mamy pewną alternatywę. Bardzo często jednak lokalizacja tatuażu (np. na ramieniu, łydce, gdzie nie ma nadmiaru skóry), albo jego rozległość utrudniają wykonanie zabiegu chirurgicznego lub nie rokują dobrych efektów estetycznych.
Specjalny laser, o odpowiedniej długości fali, przeznaczony wyłącznie do usuwania tatuażu, mamy w Krakowie tylko w Specjalistycznym Centrum Diagnostyczno-Zabiegowym Medicina. Tu również wykonujemy całą gamę zabiegów - laser jest wielofunkcyjny - łącznie z wykorzystaniem fal radiowych do leczenia cellulitu (będą jeszcze nowe przystawki do dermabrazji).
Laseroterapia jest bardzo dobrym dopełnieniem chirurgii plastycznej. Zapewnia skuteczność, bezbolesność, aseptyczność, szybkość, nie ma też w jej stosowaniu przeciwwskazań wiekowych, nie daje ponadto efektów ubocznych. Stanowi metodę na pewno bezpieczną, przy zachowaniu wszelkich wymogów przez pacjenta, lekarza i osoby z nim współpracujące. Jej niewątpliwą zaletą jest również powtarzalność, dzięki czemu zabiegi można kontynuować, uzyskując podtrzymanie efektu osiągniętego w procesie leczenia.
Wysłuchała: DANUTA ORLEWSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski