Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy Wiśniowa i Myślenice połączyły swoje wodociągi. Do tej pierwszej popłynie woda, do drugiej pieniądze

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Gmina Myślenice
Na połączeniu wodociągów gminy Wiśniowa i gminy Myślenice mają skorzystać obie strony. Pierwsza zyska wodę, której często tu brakowało, bo ujęcia nie produkują jej wystarczająco dużo. Z kolei należąca do gminy Myślenice spółka MZWiK, która jeśli chodzi o produkcję wody ma duże możliwości, zyskała kolejnego klienta.

FLESZ - Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dla gminy Wiśniowa jest to strategiczna inwestycja, która pomoże nam rozwiązać jeden z głównych problemów, czyli braki wody. Łącząc wodociągi i kupując wodę od MZWIK zyskujemy stabilność, bezpieczeństwo i dobrej jakości wodę

– mówił Bogumił Pawlak, wójt gminy Wiśniowa przy okazji podpisania umowy pomiędzy gminą Wiśniowa a należącą do gminy Myślenice spółką Myślenicki Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Inicjatorem tej współpracy była gmina Wiśniowa, która od lat ma problemy z dostarczeniem mieszkańcom tyle wody ile potrzebują, bo ujęcia nie produkują jej wystarczająco dużo, a problemy dodatkowo pogłębia susza. Stąd też ponawiane zwłaszcza latem apele o oszczędne gospodarowanie wodą, tak by nie zabrakło jej do podstawowych celów.
Krzysztof Tokarz, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Planowania Przestrzennego i Geodezji UG Wiśniowa mówił nam w sierpniu ubiegłego roku, że przy maksymalnej zdolności dobowej gminnej sieci wynoszącej 1144 m sześć., średnie dobowe zużycie wody w sierpniu wynosiło ok. 900 m sześć. - Zbliżamy się więc niebezpiecznie do granicy możliwości – dodał.

Drugim, obok suszy, problemem są straty wody na sieci.
Z tymi już od ponad roku gmina stara się walczyć montując studnie wodomierzowe i urządzenia umożliwiające zdalny odczyt poboru wody, co z kolei pozwala szybko wykryć awarię na sieci albo ewentualną kradzież wody. Te działania przyniosły już efekty, bo udało się wykryć awarię przez którą na dobę „uciekało” ok. 120 m sześc. wody.

To ciągle jednak nie rozwiązuje problemów z brakiem wystarczającej ilości wody, dlatego gmina granicząca z gminą Myślenice zwróciła się do myślenickiej spółki MZWiK w sprawie ewentualnego połączenia swojego wodociągu z siecią wodociągową w gminie Myślenice i zakupu wody od niej. Na mocy porozumienia zawartego jeszcze w ubiegłym roku obie gminy zaprojektowały i wybudowały podobnej długości dwa odcinki wodociągu, które połączono na granicy Zasani (gm. Myślenice) i Lipnika (gm. Wiśniowa).

Jak przekazała Katarzyna Burda, prezes MZWiK, na początek z Myślenic do gminy Wiśniowa popłynie ok. 300 m sześć. wody na dobę, a w miarę wzrostu zapotrzebowania jej ilość będzie zwiększana.

Część mieszkańców Lipnika i Glichowa będzie zasilanych tą wodą, a woda z naszych ujęć zostanie skierowana do innych miejscowości

– mówi w rozmowie z nami wójt Pawlak i dodaje, że ta zrealizowana właśnie inwestycja zapewni nie tylko bezpieczeństwo bieżących dostaw wody, a pozwala też myśleć o rozbudowie wodociągu (w gminie nie ma go m.in. Wierzbanowa), ale to będzie zależało od posiadania w budżecie środków na ten cel.

Ale nie tylko gmina Wiśniowa ma być beneficjantem korzystającym na zawarciu tej umowy. Korzyścią dla myślenickiej spółki jest pozyskanie nowego klienta.

Poprzednia polityka spółki była dość zamknięta, co nie wypływało korzystnie na wyniki finansowe spółki. Dlatego powołana jesienią 2018 roku nowa prezes otrzymała zadanie, żeby rozszerzać grono klientów i to się dzieje

– mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski