MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inna niż wszystkie

MH
Wystawa pt: "Korespondencja polskich jeńców wojennych w niewoli niemieckiej 1939 - 1945" przeznaczona jest głównie dla tych, którzy interesują się historią. Jest także organizowana z myślą o młodym odbiorcy, który nie powinien zapominać tych kart historii swojego kraju, które zapisane zostały żołnierską krwią. Wystawa, jaka prezentowana jest w myślenickim muzeum, gromadzi pokaźną liczbę dokumentów stanowiących korespondencję jeńców wojennych przebywających w okresie II wojny światowej w obozach jenieckich, w tym w obozie w Łambinowicach-Opolu. Zgromadzono na niej: karty pocztowe wysyłane przez jeńców do swoich rodzin, karty pocztowe przysyłane do obozu oraz listy. Ich treść stanowi niepowtarzalne źródło dokumentacji dającej obraz niemieckiego systemu jenieckiego. Jest to także źródło informacji dotyczących życia polskich jeńców w obozach niemieckiego okupanta. Lektura kart pocztowych i listów nierzadko jest wstrząsająca, mimo iż korespondencja wysyłana przez jeńców i nadsyłana do nich poddawana była niemieckiej cenzurze. - Te teksty, które wzbudzały zastrzeżenia, cenzorzy konfiskowali, zaś jeńcy, nadawcy lub adresaci, byli upominani bądź karani - mówiła podczas wernisażu wystawy reprezentująca organizatora ekspozycji (Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu) Anna Wickiewicz. Podczas wernisażu na sali wystawowej myślenickiego muzeum obecni byli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Myślenicach i to właśnie do nich słowa wykładu towarzyszącego wernisażowi kierowała Anna Wickiewicz.

Wystawa, jaką otwarto właśnie w Muzeum Regionalnym "Dom Grecki" w Myślenicach, jest ekspozycją nietypową. W przeważającej większości wystawy organizowane przez tę placówkę związane są z szeroko pojmowaną sztuką. Tym razem jest inaczej.

Wystawa: "Korespondencja polskich jeńców wojennych w niewoli niemieckiej 1939 - 1945" czynna będzie do 18 kwietnia i można ją będzie oglądać w godzinach pracy muzeum. Tekst i fot. (MH)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski