Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest przetarg na budowę odcinka trasy S7 między Miechowem a Szczepanowicami

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Na grafice zaznaczono fragment inwestycji objętej przetargiem
Na grafice zaznaczono fragment inwestycji objętej przetargiem GDDKIA Oddział w Krakowie
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i wykonanie odcinka drogi ekspresowej S7 między węzłami Miechów i Szczepanowice. To ostatni fragment S7 na terenie Małopolski.

FLESZ - Zmiany dla kierowców od lipca 2020 r.

od 16 lat

Odcinek objęty przetargiem liczy 5,3 km i jest położony na terenie gminy Miechów między Bukowską Wolą (węzeł Miechów) a Szczepanowicami. Powstanie tam dwujezdniowa droga ekspresowa z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą.

Przebudowane zostaną też drogi kolidujące z planowanym przebiegiem S7. Powstanie infrastruktura dla pieszych i rowerzystów oraz przejazdy i wjazdy awaryjne na S7. W ciągu drogi ekspresowej powstanie pięć wiaduktów, z których jeden będzie pełnił dodatkowo funkcję przejścia dla zwierząt. Teren inwestycji zostanie odwodniony (rowy, kanalizacja deszczowa, zbiorniki retencyjne) i wyposażony w zabezpieczenia akustyczne. Swobodne przemieszczanie się zwierząt umożliwią cztery przepusty. Inwestor zapowiada też montaż ekranów przeciwolśnieniowych.

Odcinek Miechów – Szczepanowice był ostatnim na terenie Małopolski, na który GDDKiA nie ogłosiła jeszcze przetargu. Pierwotnie miał być wykonany w ramach odcinka granica województwa w Moczydle – Szczepanowice. Potem został z niego wyłączony. Było to spowodowane protestem mieszkańców Poradowa. Mimo opracowania kilku przebiegów wariantu przebiegu drogi w tym miejscu nie udało się znaleźć kompromisu między oczekiwaniami mieszkańców (nie chcieli się pogodzić z koniecznością wyburzenia ich domostw) a ekologów, domagających się ochrony obszarów cennych przyrodniczo.

Po unieważnieniu pierwotnej decyzji środowiskowej dla tego fragmentu przystąpiono do opracowania drugiej. Ta została wydana w listopadzie ubiegłego roku dla tzw. wariantu B (czerwonego) przebiegu inwestycji. Zgodnie z informacjami przekazanymi w czasie spotkania konsultacyjnego w Miechowie, w pasie przyszłej drogi w tym wariancie znajduje się 17 budynków mieszkalnych i 25 gospodarczych. Nie przecina ona natomiast obszarów Natura 2000.

- Wiem, że i wobec tej decyzji są odwołania, ale mam nadzieję, że inwestycję uda się zrealizować. Nie chciałbym, aby doszło do takiej sytuacji, że droga ekspresowa będzie gotowa na całej długości z wyjątkiem krótkiego odcinka, przebiegającego przez teren naszej gminy – mówi burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski.

Zgodnie z warunkami przetargu prace projektowe i roboty budowlane mają być ukończone w terminie nie dłuższym niż 39 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie będą wliczane okresy zimowe (od 15 grudnia do 15 marca).

W tej chwili na terenie powiatu miechowskiego trwają prace w ramach budowy odcinka Widoma węzeł Szczepanowice. Kilkanaście dni temu został natomiast rozstrzygnięty przetarg na odcinek Moczydło – Miechów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski