MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kormorany

Grzegorz Tabasz
Przyroda. Kormoran czarny to przykład sukcesu i klęski zarazem. Sto lat temu na ziemiach odpowiadających dzisiejszej Polsce żyło około 350 ptaków. Obecnie około 150 tysięcy.

Zakaz zabijania i ochrona dała piorunujące efekty. Swoje zrobił brak wrogów naturalnych (kormoranów nikt w przyrodzie nie jada), oraz niezła rozrodczość.

Gdy w połowie lat pięćdziesiątych do powszechnego użycia wprowadzono detergentowe proszki do prania w pojawiło się sporo glonów. Te zaś spowodowały masowy rozwój ryb, które najbardziej kormoranom smakują. Ptaki miały spokój, ochronę i pełny stół. Szanse wykorzystały.

W ciągu roku tysiące kormoranów konsumują około 11 tysięcy ton ryb. Rybacy i wędkarze mówią o pięćdziesięcioprocentowym spadku odłowów. Co gorsza zabierają pokarm innym mieszkańcom wód, nie mówiąc o cuchnących odchodami koloniach. Zaordynowane odstrzały niewiele pomogły. Plan wykonano w jednej trzeciej.

Ptaki nie są łatwym celem i po pierwszym strzale odlatują w bezpieczne miejsce. Później wracają. Piotr Szczepanik z taką sympatią nucił o kormoranach. Gdyby wiedział…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski