Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Krakowska Lista Płac 2022. Ile zarabiali krakowianie w firmach w pierwszym półroczu? Kto dostał podwyżkę pensji, kto się jej spodziewa?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Przeciętne wynagrodzenie w Krakowie w pierwszym półroczu 2022 roku wyniosło 8.122 złote brutto i było o 1.111 zł (15,8 proc.) wyższe niż w tym samym okresie 2021 r. - wynika z najnowszego opracowania GUS dotyczącego sektora przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób
Przeciętne wynagrodzenie w Krakowie w pierwszym półroczu 2022 roku wyniosło 8.122 złote brutto i było o 1.111 zł (15,8 proc.) wyższe niż w tym samym okresie 2021 r. - wynika z najnowszego opracowania GUS dotyczącego sektora przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób Źródło: Biuletyn Krakowa 2 kw. 2022, GUS w Krakowie
Przeciętne wynagrodzenie w Krakowie w pierwszym półroczu 2022 roku wyniosło 8.122 złote brutto i było o 1.111 zł (15,8 proc.) wyższe niż w tym samym okresie 2021 r. - wynika z najnowszego opracowania GUS dotyczącego sektora przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób. Średnie zarobki w Krakowie są o około 1500 złotych wyższe niż w pozostałej części województwa, a w porównaniu ze wschodnimi i południowo-wschodnimi powiatami - o ponad 2 tys. zł wyższe. Jednak w samym Krakowie też można zaobserwować przeogromne rozwarstwienie: przeciętne wynagrodzenie w najlepiej płatnej branży jest już... TRZY RAZY wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w branży o najniższych dochodach. Również skala podwyżek płac w poszczególnych sekcjach gospodarki okazała się odmienna: rekordziści zarobili o 23 proc. więcej niż przed rokiem, a najsilniej sponiewierani przez inflację - tylko o 3,2 proc. więcej. Wszystkie szczegóły można zobaczyć po kliknięciu w przycisk "zobacz galerię" i przesuwając zdjęcia w prawo (naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE).

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób jest w Krakowie od ponad roku najwyższe wśród wszystkich metropolii. Stolica Małopolski wyprzedziła Warszawę i Gdańsk. Tylko dwa razy w roku - w lutym i grudniu, kiedy górnicy dostają ekstrawypłaty - w walkę o krajowy prymat włączają się Katowice.

Ranking zarobków w miastach wojewódzkich za pierwsze półrocze 2022

Aby uzmysłowić sobie przepaść płacową dzielącą Kraków, Gdańsk, Warszawę i Katowice od innych dużych miast w Polsce, wystarczy zerknąć na poniższe zestawienie średnich zarobków za pierwsze półrocze 2022 (wszystkie kwoty brutto):

 • Kraków - 8.122
 • Gdańsk - 7.957
 • Warszawa - 7.935
 • Katowice - 7.509
 • Poznań - 7.211
 • Wrocław - 6.995
 • Szczecin - 6.513
 • Toruń - 6.214
 • Opole - 6.127
 • Bydgoszcz - 6.112
 • Rzeszów - 6.069
 • Olsztyn - 5.986
 • Łódź - 5.984
 • Zielona Góra - 5.920
 • Lublin - 5.708
 • Gorzów Wielkopolski - 5.362
 • Białystok - 5.320
 • Kielce - 5.311

Najbardziej rzuca się w oczy kontrast pomiędzy miastami położonymi dość blisko (poniżej 200 km) siebie, jak Warszawa i Łódź, Warszawa i Lublin, ale przede wszystkim Kraków i Kielce - czyli lider i outsider zestawienia zarobków. Stolice Małopolski i Świętokrzyskiego dzieli mniej niż 120 km, czyli nieco ponad godzina jazdy trasą S7, tymczasem aby kielczanie zarabiali średnio tyle, co krakowianie, musieliby dostać podwyżkę pensji aż o... 53 procent (ponad 2.800 zł). Przepaść między tymi miastami rośnie: w pierwszym półroczu 2022 mieszkańcy Krakowa zarabiali średnio o 1.111 zł więcej niż w pierwszym półroczu 2021, natomiast mieszkańcy Kielc zyskali przeciętnie tylko 563 złote - najmniej w kraju, przez co zostali wyprzedzeni przez mieszkańców Białegostoku i spadli na ostatnie miejsce w metropolitalnej tabeli płac.

Trzeba przy tym pamiętać o dwóch bardzo ważnych kwestiach. Po pierwsze: zarobki w stolicach województw są przeważnie znacznie wyższe niż w tzw. Polsce powiatowej, zwłaszcza na terenach wiejskich. Po drugie: aktualne dane GUS dotyczą tylko sektora przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób, a tymczasem w mikrofirmach wynagrodzenia są o jedną piątą, a nawet jedną trzecią niższe, zaś możliwości uruchamiania szybkich i wysokich podwyżek płac - zdecydowanie mniejsze niż w przedsiębiorstwach dużych i wielkich. Przy wysokiej i rosnącej inflacji powoduje to rozwieranie się nożyc płacowych.

W Krakowie przepaść rośnie przede wszystkim dlatego, że tzw. tradycyjne branże, jak budownictwo, przemysł oraz handel, dostały wyraźnej zadyszki z powodu rosnących kosztów i mają coraz mniej pieniędzy na podwyżki płac (albo wręcz nie mają ich wcale). Równocześnie branże będące cały czas na fali, zwłaszcza związane z technologiami cyfrowymi i globalnymi usługami dla biznesu, mają wciąż spore rezerwy i skłonne są je wykorzystywać - przede wszystkim dlatego, że stale brakuje specjalistów i trzeba ich kupić na trudnym rynku, albo podkupić u konkurencji. Warto także zwrócić uwagę, że bardzo słaby kurs złotego sprzyja pracodawcom zagranicznym, sprzedającym swe towary i usługi za euro, bądź dolary: zdecydowanie łatwiej im wysupłać złotówki konieczne do podniesienia wynagrodzeń.

Wynagrodzenia w Krakowie, Małopolsce i Polsce. Co będzie dalej?

Z najnowszego badania „Wynagrodzenia 2022. Oczekiwania Polaków”, zrealizowanego w sierpniu 2022 na zlecenie Gi Group wynika, że połowa Polaków spodziewa się wzrostu dochodów, a 42 proc. szacuje, że wysokość ich zarobków pozostanie bez zmian. Oczekiwania są mniej optymistyczne niż na początku roku, ale nadal wysokie, zważywszy na niepewną koniunkturę i coraz częściej zauważane przez ekonomistów spowolnienie gospodarcze.

W porównaniu z początkiem roku prawie dwukrotnie zwiększył się natomiast odsetek pracujących Polaków deklarujących, że poziom ich wynagrodzenia wzrósł w ciągu ostatniego kwartału. Również ponad dwukrotnie zmalał odsetek tych, którym zmniejszono wynagrodzenia.

W Krakowie w sektorze przedsiębiorstw (powyżej 9 pracowników) podwyżki wynagrodzeń dostali pracownicy wszystkich sekcji gospodarki - ale były to wzrosty bardzo nierówne, w efekcie czego mamy do czynienia z narastającym rozwarstwieniem płac, przekraczającym już 200 procent. Szczegóły można zobaczyć po kliknięciu w przycisk "ZOBACZ GALERIĘ" i przesuwając zdjęcia w prawo (naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE).

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski