Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzeszowice, Zabierzów. Nowy plan urządzenia lasu. Czas na dyskusje o wycince drzew, prześwietlaniu, gospodarowaniu

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Lasy w gminie Zabierzów. Tu mieszkańcom w Kleszczowie udało się powstrzymać wycinkę, bo chcą tworzyć rezerwat - Małą Puszczę Kleszczowską
Lasy w gminie Zabierzów. Tu mieszkańcom w Kleszczowie udało się powstrzymać wycinkę, bo chcą tworzyć rezerwat - Małą Puszczę Kleszczowską Fot. Archiwum Mój Kleszczów
Nadleśnictwo Krzeszowice zaprasza mieszkańców na spotkania dotyczące urządzenia lasu na kolejne dziesięć lat. Pierwsze takie fora społeczne już się odbyły. Mieszkańcy dyskutowali z leśniczymi i geodetami leśnymi na temat wycinki drzew, poprowadzenia dróg leśnych i gospodarowania w lasach. W niektórych miejscach na terenie Nadleśnictwa Krzeszowice dyskusje odbywały się także poza forum związanym z urządzaniem lasu, bo mieszkańcy liczą m.in. na utworzenie Małej Puszczy Kleszczowskiej. To jednak kwestia czasu i decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony środowiska.

FLESZ - Nastroje w nieruchomościach zdecydowanie się pogarszają

od 16 lat

Poprzez fora społeczne Nadleśnictwu Krzeszowice chce rozmawiać z mieszkańcami, bo niektórzy z nich zarzucają mu bezpodstawną wycinkę drzew. Jednak pozyskanie drewna było zapisane w Planach Urządzenia Lasu, które robi się co 10 lat. Dlatego teraz ludzie chcą brać udział w tym dyskusjach.

Obecnie mieszkańcy coraz częściej interesują się takimi konsultacjami i chcą mieć wpływ na to, jak będzie wyglądał las. Dawniej prawie nikt z lokalnej społeczności nie interesował się takimi konsultacjami. Jednak w czasie pandemii, ale i czasach wzmożonej walki ze smogiem ludzie bardziej zainteresowali się lasami. Reagują już niemal na każde wycinane drzewo - mówi nam jeden z lokalnych samorządowców w gminie Zabierzów.

Obecnie Plan Urządzenia Lasu na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie przygotowuje Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Krakowie. Cześć spotkań z mieszkańcami już przeprowadzono. Jednak pojawiły się zarzuty, że spotkania były w dni robocze, że mieszkańcy nie mogli w nich uczestniczyć. Dlatego zdecydowano o dodatkowym spotkaniu. Będzie w sobotę 12 lutego 2022 roku przy parkingu leśnym pod zamkiem w Rudnie, o godz. 10.

Na spotkaniach mieszkańcy dopytują jak powstrzymać wycinkę lasu, ale też, czy są szanse na wycinkę drzew na skraju lasu graniczącym z terenami prywatnym, bo drzewa podczas wichur uszkadzają ogrodzenia. Były także pytania, czy stary drzewostan jest bezpieczny i nie zagraża grzybiarzom lub spacerowiczom, a nawet sugestie, żeby niektóre trakty leśne utwardzić i dostosować do jazdy np. na rolkach.

Nie wszystkie z tych postulatów są możliwe do spełnienia. Organizujemy spotkania, żeby wyjaśniać mieszkańcom na czym polega urządzenie lasu i gospodarowanie w nim. Chcemy też organizować warsztaty Akademię Leśną dla ludzi dorosłych, mieszkańców okolic, samorządowców, urzędników, żeby edukować na temat funkcjonowania lasów - mówi Edward Suski, nadleśniczy Nadleśnictwa Krzeszowice.

Tworząc Plan Urządzenia Lasu geodeci leśni, osoby badające zasobność lasów, zapasy, przyrosty czy wiek drzew sprawdzają sytuację w lasach i ich kondycję.

Ważną informacją jest wskazanie masy drewna. Są wyniki badań i obliczeń ile drewna ubyło i ile przybyło. Okazuje się, że te wartości są niemal identyczne, bo pozyskując niespełna 450 tys. metrów sześciennych drewna różnica między tym co ubyło, a tym co przybyło przez 10 lat jest około 13 tys. metrów sześciennych. To wszystko przy zasobach 2,9 milionów metrów sześciennych masy drewna w naszych lasach - podaje nadleśniczy Suski.

Przy opracowywaniu nowego Planu Urządzenia Lasu badania pokazują, że lasy Nadleśnictwa Krzeszowice mają wyjątkową zdolność do samoodnawiania się, przy odpowiedniej pielęgnacji, prześwietleniu terenu. A ponadto wśród zaleceń jakie zarządzający tymi lasami otrzymują są, żeby dążyć do przebudowy drzewostanu z iglastego na liściasty.

Mamy gleby sprzyjające lasom liściastym i działamy według tych zaleceń, bo po wycince drzew iglastych staramy się odbudowywać drzewostan liściasty. W tej chwili wciąż mamy więcej drzew sosnowych, ale pracujemy na tym, żeby te zasoby zmniejszać na korzyść drzew liściastych - informuje nadleśniczy.

Mieszkańcy Kleszczowa i okolicy od dwóch lat walczą o ochronę lasów i utworzenie rezerwatu przyrody Mała Puszcza Kleszczowska

Szansa dla lasu kleszczowskiego. Wycinka wstrzymana, ale mie...

Drzewa w lasach bukowych w okolicy Kleszczowa są wycinane od kilku lat. Ludzie podnieśli bunt

Kleszczów. Drzewa idą pod topór. Ludzie mówią, że to rujnowa...

Dom rodziny Duńców w Dojazdowie. Po pożarze niewiele z niego zostało, a le pomoc w odbudowie obiecuje  społeczność wioski

Dojazdów. Ze spalonego domu, zalanego wodą zostały puste ści...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski