Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leszek Pniaczek spoczął na cmentarzu w Myślenicach. Aktora żegnały tłumy

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Ostatnie pożegnanie Leszka Pniaczka
Ostatnie pożegnanie Leszka Pniaczka Katarzyna Hołuj
Zmarły w poniedziałek (6 lutego) Leszek Pniaczek spoczął na cmentarzu w rodzinnych Myślenicach. Ostatnie pożegnanie aktora odbyło się w czwartek (9 lutego). Żegnała go nie tylko rodzina. Kościół pw. św. Jakuba na Stradomiu w Myślenicach nie pomieścił wszystkich, którzy przyszli pożegnać nie tylko aktora, nie tylko lubianego przez publiczność „Toporka” ze „Spotkań z balladą”, ale również współpracownika, wychowawcę, sąsiada, znajomego i przyjaciela.

Te tłumy myśleniczan i nie tylko, obecność ludzi kultury, ale też przedstawicieli wielu innych środowisk świadczą o tym, że był nie tylko znany, ale także lubiany.
Leszek Pniaczek, odkąd w 1987 roku ukończył krakowską PWST zaczął grać m.in. w teatrze Bagatela, a później w Teatrze Ludowym, w telewizji (m.in. w „Przygodach dobrego wojaka Szwejka”, w „Klanie”). Nie zerwał jednak kontaktów z rodzinnymi Myślenicami. To w Myślenicach piętnaście lat temu założył I Amatorski Teatr im. kard. Karola Wojtyły, z którym przygotował m.in. „Gościa oczekiwanego” wg Zofii Kossak-Szczuckiej, „Zemstę”, „Kota w Butach”, i wreszcie „Przed sklepem jubilera” na podstawie utworu Karola Wojtyły.
Tu tworzył kabaret literacki Pniaku Show i współtworzył kabaret Czyli Show.
W 2000 roku, jako ówczesny dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Dobczycach powołał do życia Zespół Pieśni i Tańca "Dobczyce".
Przedstawicieli żadnej z tych formacji nie zabrakło na pogrzebie.

W homilii podczas mszy żałobnej ks. kanonik Zdzisław Balon, proboszcz parafii Narodzenia NMP w Myślenicach mówił:

Bóg pokazuje jak wielką wagę ma słowo. Słowo stwarza, słowo niesie prawdę, słowo może wyrażać miłość, słowo raduje, słowo smuci, słowem uwielbiam. Słowo. (…). Sp. Leszka Bóg obdarzył również talentem słowa. Chciał, aby służył mu poprzez słowo jako aktor, jako reżyser, jako wychowawca. Poprzez słowo na deskach teatru, przed kamerą telewizyjną, poprzez słowo dyrektora MGOKIS-u w Dobczycach, poprzez słowo kierowane do tych, których chciał kształtować w założonym teatrze. Jego zadaniem było głoszenie słowa w taki właśnie sposób.

Leszek Pniaczek miał 59 lat.

Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski