MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łosie

Grzegorz Tabasz
Tylko jeden dzień obowiązywało rozporządzenie pozwalające polować na łosie. Co się odwlecze, to nie uciecze. Póki co, krótka historia łowów na łosie.

Tuż po wojnie wysiłkiem myśliwych i leśników udało się odbudować stan populacji do przyzwoitego poziomu. Potem było dziwnie: od całkowitej ochrony po polowania. Huśtawka prawna doprowadziła gatunek na skraj katastrofy i w 2001 roku polowania zostały definitywnie zawieszone.

Łosie znakomicie wykorzystały okres spokoju. Liczebność gatunku wzrosła do 16 tysięcy. Niektórzy mówią o dwudziestu kilku tysiącach, co jest możliwe, gdyż zwierzaki dorównujące gabarytami żubrom rozeszły się po całym kraju. Wszystkim tym, którzy z różnych powodów emocjonalnie podchodzą do kwestii polowań chciałbym zadać proste pytanie: ile łosi można zmieścić i wykarmić na naszych nielicznych bagnach i mokradłach?

Prędzej czy później będzie ich zbyt wiele. Polowania, czyli efekt tak zwanej strategii zarządzania gatunkiem, są zwyczajnie nieuniknione - o czym trzeba rozmawiać, a medialne krucjaty jak najszybciej zakończyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski