Michałowice. Rozwija się gminna komunikacja publiczna. Autobusy wożą mieszkańców do parkingu Park&Ride i stacji PKP

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gmina Michałowice uruchomiła swoją komunikację publiczną i rozwija ją o nowe linie
Gmina Michałowice uruchomiła swoją komunikację publiczną i rozwija ją o nowe linie gmina Michałowice
Udostępnij:
Poprawia się i rozwija komunikacja publiczna w gminie Michałowice. Samorządowcy na ten rok przygotowali dwie swoje linie komunikacji publicznej, a trzecia linia będzie dojeżdżała z gminy Iwanowice i dowoziła pasażerów do agloekspressu - przyspieszonego kursu linii 307 krakowskiego MPK. Jeździ on jako jeden z dwóch pierwszych agloekspressów w powiecie krakowskim na terenie gmin Michałowice i Zielonki.

FLESZ - Policyjna grupa Speed namierzyła „piratów drogowych”

Gminna komunikacja publiczna w Michałowicach działa od połowy minionego roku. Wówczas uruchomiono pierwszy gminny autobus M1, teraz jego kursy są kontynuowane. Ważnym miejscem dla tych kursów jest powstały w 2021 roku parking Park&Ride w centrum gminy. Tam pasażerów dowozi autobus M1 z sześciu gminnych miejscowości. Kurs zaczyna się w Górnej Wsi i jedzie przez Michałowice, Masłomiącą, Więcławice Stare, Zdzięsłąwice, Sieborowice do stacji PKP w Łuczycach w gminie Kocmyrzów-Luborzyca. Dowozi również po drodze pasażerów z tej sąsiedniej gminy.

Kursy tej linii M1 uruchomiliśmy już w ubiegłym roku i były realizowane przy dofinansowaniu przyznanym z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych - informuje jeden z michałowickich urzędników.

Komunikacja sprawdza się i w tym roku linia kursuje na tych samych zasadach.

Ponadto w ramach takiego samego dofinansowania z rządowego funduszu chcemy uruchomić kolejny autobus M2, który ma kursować do Krakowa, do Mistrzejowic. Jednak na te kursy musimy jeszcze poczekać, bo trasę planujemy przez Batowice w gminie Zielonki, gdzie samorząd powiatu krakowskiego buduje nowy wiadukt nad torami kolejowymi. Dlatego kursy naszego nowego autobusu mogą ruszyć dopiero w czerwcu po wybudowaniu tego wiaduktu - mówi Jarosław Sadowski, wicewójt gminy Michałowice.

Ta nowa gminna linia M2 ma jechać od Woli Więcławskiej przez Zgórzyce, Sieborowice, Pielgrzymowice, Więcławice, Zdzięsławice, Raciborowice i dalej w gminie Zielonki przez Batowice do Krakowa do pętli w Mistrzejowicach.

To nie wszystko w sprawie komunikacji, bo kolejny autobus ma dojeżdżać do centrum Michałowic z gminy Iwanowice. Tamtejsi samorządowcy zaplanowali komunikację bezpłatną dla mieszkańców na trasie Władysław-Celiny-Sieciechowice-Iwanowice-Maszków-Wilczkowice-Michałowice. Są informacje, że jego kursy mogą rozpocząć się w kwietniu. Celem jest dowóz podróżnych do michałowickiego parkingu typu "parkuj i jedź", skąd wyjeżdża agloekspress do Krakowa, czyli linia autobusu aglomeracyjnego przyspieszonego, który kursuje z dużą częstotliwością (w godzinach szczytu co 15 minut), po Krakowie przyspiesza, bo zatrzymuje się na co drugim przystanku i dociera do centrum miasta do osiedla Podwawelskiego.

W organizacji komunikacji publicznej pomaga gminom dotacja z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Założenia są takie, że z dotacji może pochodzić kwota do 3 zł za kilometr przejazdu autobusu, przy realizacji takiego przedsięwzięcia gmina musi mieć wkład własny 10 procent kosztów, a dodatkowym finansowaniem są wpłaty z biletów.

Jeśli autobusy z danej gminy wjeżdżają na teren innej, to samorządowcy rozliczają się na podstawie podpisanych porozumień.

Chodzi tutaj o miejsca docelowego dojazdu autobusów i korzystania z przystanków na terenie sąsiednich gmin. Dlatego zarówno z gminą Kocmyrzów-Luborzyca, jak i gminą Iwanowice mamy porozumienia, które pozwalają na bezpłatne korzystanie z przystanków i docelowych miejsc dojazdów. W zamian nasze autobusy wjeżdżające do gminy Kocmyrzów-Luborzyca w okolice stacji PKP Łuczyce wożą także mieszkańców tamtej gminy i podobne jest porozumie z gminą Iwanowice, której autobusy mają wozić na swojej trasie naszych mieszkańców na takich samych zasadach jak swoich - mówi wicewójt Sadowski.

Przekazanie nowego sprzętu robota pirotechnicznego i pojazdu elektrycznego Straży Granicznej  na lotnisku w Krakowie-Balicach

Kraków-Balice. Robot pirotechniczny i pojazd elektryczny dla...

Postacie sprzed wieków pojawiły się w gminie Kocmyrzów Luborzyca - to przebierańcy. Dziesiątki mieszkańców przez długie miesiące naśladowało życie panów we dworze, dam i żołnierzy lub mieszczan w małym miasteczku albo chłopów pracujących w polu. A dzieci bawiły się m.in. na sianie. To wszystko w ramach projektu Etno Wehikuł Czasu, który realizowało Koło Gospodyń Wiejskich z Luborzycy.

Powiat krakowski. Jak minął rok 2021. Najważniejsze inwestyc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie