MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Przyszłość dwóch najmniejszych szkół w mieście została przesądzona

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Radni większością głosów zdecydowali, że SP nr 5 i SP 6 będą istniały jeszcze tylko do końca sierpnia br.

Po upływie tego czasu Szkoła Podstawowa nr 6 zostanie zlikwidowana, natomiast Szkoła Podstawowa nr 5 zostanie przekształcona w Przedszkole Samorządowe nr 2 (tym samym przestanie istnieć Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w skład którego wchodzą dziś SP nr 5 i PS nr 2).

Argumenty gminy w przypadku obu były różne. W "szóstce" była to przede wszystkim mała liczba dzieci (m.in. klasy kilku-, a nawet jednoosobowe), a co za tym idzie wysoko koszty utrzymania jednego ucznia. Poza tym gmina wskazywała na to, że rozwój społeczny dzieci w tak małych szkołach (klasach) jest utrudniony, bo nie mają takich kontaktów z rówieśnikami jak w dużych szkołach.
W przypadku "piątki" zamiarem gminy była chęć zwiększenia liczby miejsc dla przedszkolaków, których brakuje w całej gminie (ok. 120). Plan likwidacji szkoły uzasadniono tez tym, że już dziś tylko część rodziców dzieci z tego obwodu posyła je do "piątki", a pozostali począwszy od I klasy zapisują je do innych szkół (do SP nr 2 i innych).

Czy z edukacyjnej mapy miasta znikną dwie najmniejsze szkoły?

Po najbliższych wakacjach dzieci dotychczas uczące się w „szóstce” zostaną uczniami „czwórki” na Zarabiu, a dzieci z „piątki” (która ma dziś klasy I-III) przejdą do „dwójki”, chyba, że rodzice zdecydują inaczej i zapiszą je do innej szkoły niż ich obwodowa.

Obydwa plany likwidacji zostały oprotestowane przez większość rodziców. Pisali w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich i do Małopolskiej Kurator Oświaty.
Do Kuratorium o opinię, bo taki jest wymóg, zwróciła się też gmina Myślenice prowadząca te szkoły i otrzymała je pozytywne.

Za zlikwidowaniem szkoły na Chemie zagłosowało 11 radnych, a 9 było przeciw.
Podczas głosowania nad dalszymi losami „piątki” 11 było „za”, 8 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski