Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na ratunek mogiłom. Kwesty na cmentarzach w Wieliczce i Niepołomicach

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Kwesta 2017 w Wieliczce
Kwesta 2017 w Wieliczce Agnieszka Rogalska
W Dniu Wszystkich Świętych fundusze na renowację starych grobów będzie zbierać na cmentarzach w Wieliczce i Niepołomicach w sumie ok. 200 wolontariuszy

Wszystkich Świętych 2018: wiązanki, stroiki, dekoracje. Jak ozdobić groby na Wszystkich Świętych

Na cmentarzu komunalnym przy ul. Piłsudskiego w Wieliczce zbiórkę zapowiedziano w godz. 8-18. Kwestarzy można będzie spotkać przy wszystkich wejściach na nekropolię oraz w rejonie Kwatery Wojskowej.

To już trzynasty taki wielicki projekt. Fundusze na ratowanie starych nagrobków będzie zbierać ponad 130 wolontariuszy: uczniowie wielickich szkół, członkowie grup artystycznych, harcerze, przedstawiciele miejskiego samorządu oraz wiele osób ze Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki.

- W tym roku będziemy gromadzić pieniądze na pokrycie kosztów renowacji dwóch zabytkowych nagrobków: Antoniego Najdera, burmistrza Wieliczki w latach 1867-1870 oraz księdza Stanisława Twardowskiego, który zmarł w 1909 roku. Każdy kto przyłączy się do kwesty otrzyma pamiątkową „cegiełkę” ze zdjęciami mogił odnowionych z datków zebranych przed rokiem - zapowiada Jadwiga Duda, szefowa Klubu Przyjaciół Wieliczki, inicjatorka utworzenia (w 2005 roku) Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce.

Cmentarz przy ulicy Piłsudskiego - niegdyś zwany „na Zadorach” - powstał w pierwszej połowie XIX w. Na nekropolii są liczne mogiły z czasów powstań krakowskiego i styczniowego oraz I wojny światowej, a wiele z nich jest zaniedbanych.

Dzięki ofiarności mieszkańców udało się dotychczas odnowić już kilkanaście grobów pochodzących sprzed ponad 100 lat. Ostatnio odrestaurowano nagrobki Jana Hojarczyka, zmarłego w 1916 roku miejskiego budowniczego oraz grobowiec Andrzeja i Alojzego Procnerów. We wcześniejszych latach ocalono m.in. mogiły notariusza, barona Kazimierza Przychockiego i uczestnika Powstania Styczniowego Seweryna Junoszy Łempickiego.

Jeszcze dłuższą tradycję mają takie kwesty w Niepołomicach. Czwartkowa, zaplanowana w godz. 9-18, jest już siedemnastą z kolei. Zbiórkę na cmentarzu parafialnym organizują jak zawsze Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Niepołomickiej wraz z parafią pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników.

- Będziemy kwestować na odnowę kolejnego zapomnianego grobu uczestnika Powstania Styczniowego. Wolontariusze, w sumie ok. 40 osób, będą zbierać datki przy wszystkich wejściach na cmentarz - mówi Janusz Jagła, prezes SMZM.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Wyniki wyborów samorządowych 2018: rekordowa frekwencja, sensacyjne wyniki, ciekawa II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski