Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niejadek, którego trudno znaleźć

Grzegorz Tabasz
Archiwum
Jak złapać minoga, o którym onegdaj pisałem? Otóż minoga nie można schwytać na wędkę, gdyż jest albo pasożytem albo padlinożercą. Lub, jak w przypadku naszego minoga strumieniowego, całkowitym niejadkiem.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Minóg morski, nie rzeczny, przysysa się do chorych ryb i powoli wypija krew czy wyżera tkanki. Zaś nasz strumieniowy jako dorosły okaz pości. Żyje z tłuszczu zgromadzonego, gdy był larwą.

Zwierzaki, których zdjęcia dostałem, nagle wezbranie wody po burzy wyrzuciło na płyciznę. Inaczej nikomu nie przyszłoby do głowy w strumieniu szerokości metra szukać dziwacznych przodków kręgowców.

Znalezienie minoga strumieniowego to czysty przypadek. Łatwiej już znaleźć larwy minoga. Długie na dwadzieścia centymetrów żyją zagrzebane w delikatnym piasku. Tam przez kilka lat filtrują wodę i zjadają glony.

Kiedyś wędkarzom służyły za żywą przynętę. Gdyby dzisiaj zapytać wędkarzy, co to takiego ślepica, wpadliby w konfuzję. Ślepica to niezła przyrodnicza zagwozdka. Dociekliwi sprawdzą w sieci, iż jest to larwa minoga.

Teraz zadanie domowe. Proszę wystukać w internetowej przeglądarce hasło ślepica. Wybrać opcję grafiki i wcisnąć enter. Tu niespodzianka: fotografii ślepicy nie znajdziecie. Historyczne rysunki owszem, tudzież gdzieniegdzie w muzeach zoologicznych wegetują ostatnie okazy ślepicy utopione w formalinie. To najlepsza miara rzadkości gatunku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski