Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. Wojenna tragedia w Puszczy Niepołomickiej. Trwa pamięć o dramacie żydowskiej społeczności [ZDJĘCIA]

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zagłady żydowskiej społeczności Niepołomic odbyła się przy pomniku na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej. 27 sierpnia 1942 roku Niemcy rozstrzelali w tym rejonie ponad 700 osób pochodzenia żydowskiego
Uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę zagłady żydowskiej społeczności Niepołomic odbyła się przy pomniku na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej. 27 sierpnia 1942 roku Niemcy rozstrzelali w tym rejonie ponad 700 osób pochodzenia żydowskiego fot. UMiG Niepołomice
W 80. rocznicę mordu na ponad 700 Polakach pochodzenia żydowskiego z rejonu Niepołomic oraz Wieliczki, pamięć ofiar hitlerowców uczcili samorządowcy, przedstawiciele różnych instytucji i stowarzyszeń oraz mieszkańcy. Uroczystość odbyła się przy pomniku na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej

27 sierpnia 1942 roku zamordowano tam personel szpitala żydowskiego oraz mieszkańców wielu miejscowości powiatu wielickiego, głównie z gmin Niepołomice i Wieliczka. Według szacunków, w tym dniu życie straciło tam ok. 700 osób. Wszyscy zostali rozstrzelani przez Niemców.

Według spisu ludności, przeprowadzonego w roku 1931, w Niepołomicach mieszkało 480 Żydów, natomiast szacunkowe dane z lat 1938-1939 mówią o ok. 1000 takich mieszkańców. Natomiast po rozpoczęciu II wojny światowej, mniej więcej od roku 1940, żydowska społeczność Niepołomic liczyła już ok. 2500 osób (w miasteczku zamieszkali m.in. izraelici przesiedleni z Krakowa).

Postument upamiętniający wojenną zagładę Żydów stanął na Kozich Górkach około 1960 roku. Pierwotny obelisk został zniszczony kilka lat później (po roku 1965), a pomnik który znajduje się w tym miejscu obecnie, jest z czasów późniejszych. W 2015 roku postument ten został gruntowanie odnowiony. Gmina Niepołomice pozyskała na ten cel fundusze z Fundacji Rodziny Nissenbaumów.

Rejon nazywany Kozimi Górkami – mający ok. 12 ha - to dla dziejów Niepołomic miejsce szczególne. Tę okolicę wybrali sobie hitlerowcy w czasie II wojny światowej na cmentarz.

W głębi lasu przez całą okupację odbywały się grupowe egzekucje ludzi. Duża odległość - ok. 2 km - od zabudowań mieszkalnych, zapewniały Niemcom maskowanie tych działań. Na masowym grobie posadzono drzewa, co miało ukryć miejsce kaźni. Dla ilu dokładanie ofiar hitlerowców teren ten stał się grobem, nie wiadomo. Pewne jest jednak, że to miejsce spoczynku tysięcy osób.

Prócz mordu Żydów pod koniec sierpnia 1942 roku, jeden z najbardziej krwawych ataków na niewinnych ludzi rozegrał się tam w dniach 10-15 grudnia 1943 roku. Hitlerowcy rozstrzelali wtedy na Kozich Górkach ok. 1000 osób, przede wszystkim inteligencję krakowską.

Zagrożenie konfliktem atomowym jest realne - Rozmowa Oleny Zborovskiej z Mroslavem Gaiem

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski