Na dywanie znajduje się wielkie czerwone serce (z płatków róż i piwonii), a w nim, na filetowym tle (z kwiatów łubinu) biały gołąbek (z kwiatów kaliny i bzu) - symbolizujący Ducha Świętego. Przy usypywaniu dywanu, a wcześniej, przy zbieraniu kwiatów pracowało kilkanaście kobiet z przez wiele godzin.
Trzeci kwiatowy dywan
- To nie pierwszy nasz dywan z kwiatów. Robimy je przed kaplicą od 2021 roku, czyli trzeci raz. Co roku robimy inną kompozycję - mówi Helena Redel, przewodnicząca KGW Czubrowice.
To właśnie pani przewodnicząca przed trzema laty poddała pomysł, żeby zrobić coś ciekawego na Boże Ciało. Podchwyciła to Anna Goraj, inna członkini KGW Czubrowice, poszukała inspiracji i zaczęło się zbieranie kwiatów, a potem komponowanie dywanu.
Czubrowickie gospodynie wiedziały, że muszą nazbierać mnóstwo kwiatów, oberwać ich płatki, żeby powstały piękne kolorowe kompozycje.
Kwiaty z ogrodów i łąk
- Zbierałyśmy kwiaty w swoich ogródkach, ale chodziłyśmy także po ogrodach sąsiadów i znajomych, nikt nie odmawiał kwiatów na Boże Ciało. Bo mieszkańcy naszej wioski wiedzą, że robimy to na chwałą Bożą, ale i ku radości ludzi - mówi Grażyna Skotniczna z KGW.
Jej sąsiadka także gospodyni z czubrowickiego koła dodaje, że zbieranie kwiatów było także na łąkach i nieużytkach.
- W polach znalazłyśmy piękny łubin porastający dosyć duży obszar. Wokół były nieużytki i wysokie, mokre trawy, ale weszłyśmy tam i narwałyśmy cztery reklamówki kwiatów. Bardzo się przydał ten łubin - opowiada Marianna Stachowicz.
Pomagają mieszkańcy z całej wsi
W przygotowaniach dywanu kwiatowego pomagały także te mieszkanki, które nie są członkiniami KGW. Wiele osób przynosiło kwiaty, ale także przychodzili do pomocy w usypaniu dywanu.
- Robimy te kompozycję ze świeżych kwiatów, wieczorem przed Bożym Ciałem, żeby potem jak najdłużej te kwiaty mogły zdobić teren przed kaplicą. taki dywan wytrzymuje około tygodnia - mówi Grażyna Skotniczna.
A Marianna Stachowicz dodaje, że na noc kwiatowa ozdoba jest przykrywana, żeby deszcz, burza lub jakiś biegający pies nie zniszczyły jej.
Aktywne gospodynie
Przy zbieraniu kwiatów i usypywaniu dywanu pracowały panie z KGW: Helena Redel, Anna Goraj, Krystyna Dziwak, Marianna Mazur z wnuczką, Genowefa Hrabia, Zenona Furman, Genowefa Mitka, Marta Woźniak, Józefa Zmysło, Marianna Stachowicz, Grażyna Skotniczna z córką Sylwią. A pomagały im mieszkanki, które do koła gospodyń nie należą, ale są pomocne i wspierają ciekawe inicjatywy to: Helena Mirek, Beata Babiuch, Krystyna Babińska, Stanisława Wadowska.
Podczas procesji Bożego Ciała po tym dywanie chodzi tylko ksiądz z monstrancją. Wszyscy wierni omijają tę kompozycję, żeby zachować jej piękno na dłużej. Kaplica pw. św. Jana Marii Vianneya w Czubrowicach podlega parafii Racławice. To jedna z trzech świątyń (w Czubrowicach, Racławicach, Szklarach) w gminie Jerzmanowice -Przeginia należąca do diecezji krakowskiej. Pozostałe trzy świątynie (w Jerzmanowicach, Przegini i Sąspowie) należą do diecezji sosnowieckiej.
Biegnij z Ojcem do Ojcowa, doroczna akcja i sportowa rywaliz...
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?