Pamiątki po prałacie Sandeckim trafiły do Izby Regionalnej w Zielonkach. Wśród nich medale, fotografie, prace naukowe i kielich z rubinami

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uroczystości przekazania pamiątek po prałacie ks. Czesławie Sandeckim zieloneckiej Izbie Regionalnej Fot. Izba Regionalna w Zielonkach
Izba Regionalna w Zielonkach wzbogaciła się o nowe eksponaty - pamiątki po prałacie ks. dr Czesławie Sandeckim. Zielonki to rodzinna miejscowość zmarłego prałata, a wszystko, co po nim zostało przekazała najbliższa rodzina: brat Janusz Sandecki w obecności ich matki Zofii Sandeckiej i żony Janusza - Bożeny Sandeckiej. Dary odebrał Mariusz Zieliński, kustosz na Izby Regionalnej i dyrektor Biblioteki Publicznej w Zielonkach. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

FLESZ - Polacy kupują na zapas

Ks. dr Czesław Sandecki, proboszcz w parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach, był filantropem, wychowawcą młodzieży, Honorowym Kapelanem Ojca Świętego. Zmarł 25 października ubiegłego roku na COVID-19. Miał 61 lat.

Dary od rodziny Sandeckich

Ze względu na obostrzenia na uroczystość przekazania darów zaproszono jedynie najbliższą rodzinę oraz przedstawicieli władz samorządowych gminy Zielonki i sołectwa.

Wśród przekazanych eksponatów jest wiele pamiątek o charakterze historycznym, dokumentacyjnym i naukowym. Na wspomnienie zasługuje zbiór fotografii przedstawiających ks. Sandeckiego w towarzystwie papieża Jana Pawła II, dokumenty poświadczające liczne pielgrzymki, komplet szat liturgicznych i wiele medali okolicznościowych. Jesteśmy wdzięczni rodzinie, że te pamiątki nie zostały rozproszone, będą świadczyć o współczesnym zasłużonym zieleńczaninie i będziemy mogli je prezentować

- mówi Mariusz Zieliński, kustosz Izby Regionalnej.

Matka księdza Zofia Sandecka podczas spotkania powiedziała, że jej syn Czesław żył dla Boga i dla ludzi. Dlatego też z najbliższą rodziną podjęli decyzję o oddaniu zgromadzonych po nim pamiątek Izbie Regionalnej.

Chcemy, aby mogły po jego śmierci służyć innym i przypominały o jego dobrym imieniu i dobrych czynach

- mówiła matka kapłana.

Wspomnienia brata ks. Czesława

Czesław ukończył technikum elektromechaniczne i zdał tam maturę z wyróżnieniem, a zdumiewał fakt, że zdawał ją po rosyjsku. Po latach trafił do tego technikum jako nauczyciel-katecheta"

- wspominał Janusz Sandecki, brat zmarłego księdza.

W przekazanych zbiorach są prace naukowe kapłana (m.in. praca licencjacka, magisterska, rozprawa doktorska). Jest też złoty kielich z pateną, inkrustowany rubinami, który rodzina podarowała ks. Czesławowi z okazji jubileuszu święceń kapłańskich. Jest sutanna, w której pełnił funkcję proboszcza parafii w Czyżynach, komża prałacka, biret, brewiarz oraz legitymacje, indeksy i paszport, a także zbiór korespondencji.

Dyrektor Zieliński zwraca też uwagę na medale ukazujące współczesną historię Kościoła m.in. medal wybity w 1997 r. - poświęcony królowej Jadwidze oraz medale wybijane z okazji pielgrzymek Jana Pawła II i Światowych Dni Młodzieży, a także medal wybity z okazji nadania imienia szkole w Zielonkach i wiele innych.

Podziękowania od władz gminy Zielonki

Wójt gminy Zielonki Bogusław Król dziękował krewnym ks. prałata za gest przekazania tak dużego zbioru pamiątek. Zapewnił rodzinę o ich odpowiednim opisaniu, skatalogowaniu i przechowaniu dla przyszłych pokoleń. Wójt wspomniał udział ks. Sandeckiego w wydarzeniach ważnych dla społeczności Zielonek. A przewodniczący Rady Gminy Mirosław Golanko podkreślił, że spuścizna po prałacie Sandeckim otwiera współczesną kartę historii Izby Regionalnej w Zielonkach.

Życiorys zmarłego ks. dr Czesława Sandeckiego

Ksiądz dr Czesław Sandecki ur. w 1959 r. pochodził z podkrakowskich Zielonek, święcenia kapłańskie przyjął w Katedrze na Wawelu w 1985 r., w latach 1987-1990 posługiwał jako wikariusz parafii św. Michała w Mszanie Dolnej, potem w Bazylice Mariackiej w Krakowie, następnie w parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach. Potem tam został proboszczem.

Był dziekanem dekanatu X Kraków-Mogiła. Pracował w Wydziale Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, był wizytatorem katechetycznym w rejonie Kraków-Centrum oraz dyrektorem Zespołu Szkół Katolickich im. Świętej Rodziny w Krakowie. Potem pracował w kurii w Wydziale Katechetycznym i Wydziale ds. Duszpasterstwa Ogólnego, którym kierował.

Hołd dla powstańców styczniowych. Patriotyczne obchody w Ojcowie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie