Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze miejsce dla zespołu teatralnego ze Skomielnej Białej. Grupa istnieje już od... 90 lat!

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Amatorski Zespół Teatralny im. Franciszka Macioła ze Skomielnej Czarnej podczas 10. Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich „Posiady Teatralne na Orawie.”
Amatorski Zespół Teatralny im. Franciszka Macioła ze Skomielnej Czarnej podczas 10. Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich „Posiady Teatralne na Orawie.” Fot. Łukasz Sowiński
Amatorski Zespół Teatralny im. Franciszka Macioła ze Skomielnej Białej świętujący w tym roku jubileusz 90-lecia istnienia odniósł właśnie swój kolejny sukces, bo zajął pierwsze miejsce podczas jubileuszowej, dziesiątej edycji Małopolskich Spotkań Teatrów Amatorskich „Posiady Tetralne” na Orawie. To nie pierwszy raz, kiedy skomielnianska grupa uczestniczyła w wydarzeniu w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce i świeciła tam triumfy.

Tym razem zespół wystawił tam swoją dawno nie oglądaną (bo ostatnio w latach 80-tych) sztukę „Miłość Hanusi”. Oceniano ją i nagrodzono w kategorii sztuki gwarowej i adaptacja klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych. Razem z nagrodą zespół otrzymał też rekomendację do udziału w 38. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej, który odbędzie się 16 – 17 września br.

Autorem sztuki jest Franciszek Macioł, którego imię zespół nosi, a wyreżyserowali ja członkowie zespołu.
W sztuce zagrali:

  • Jadwiga Gacek (Gospodyni)
  • Maria Żur (Córka)
  • Józef Urbańczyk (Sąsiad)
  • Barbara Gacek (wędrowna pątniczka)
  • Józef Tokarczyk (Pietrek)

W 2016 roku aktorzy ze Skomielnej Białej wystawili podczas „Posiadów…” na Orawie sztukę „Portki”, co przyniosło im Grand Prix, a potem jeszcze nagrodę ministra kultury, którą odebrali podczas Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Tam też jury uznało grupę ze Skomielnej za „modelowy przykład teatru ludowego”.

Dwa lata później, w 2018 roku grupa ze Skomielnej Białej znow gościła na „Posiadach…” i ze swoimi „Zrękowinami u Druzgały” znów zajęła pierwsze miejsce w kategorii: sztuki gwarowe i adaptacja klasyki dramaturgicznej do realiów lokalnych.

Zespół teatralny obchodzi w tym roku jubileusz 90-lecia istnienia, bo został założony w 1933 roku. Grał aż do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie reaktywował się pod auspicjami OSP Skomielna Biała.

W 1989 roku zmarł Franciszek Macioł, który prowadzi go jeszcze od lat 30-tych XX wieku. Zespół przetrwał jeszcze przez sześć lat a potem zawiesił działalność i wznowił ją dopiero w 2007 roku tym razem pod patronatem Oddziału Związku Podhalan, który działa w Skomielnej Białej. Dekadę temu, z okazji 80-lecia teatr oraz jego najbardziej zasłużeni członkowie otrzymali medale „Zasłużony dla kultury polskiej”, przyznawane przez ministra kultury.

Myślenice kiedyś

Zobacz, jak zmieniły się Myślenice. Miasto na zdjęciach sprz...

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski