Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkrakowska Izba Gospodarcza w Skawinie świętowała 20-lecie. Pomaga przedsiębiorcom i działa charytatywnie

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron (z lewej) uhonorował PIG Brązowym Medalem Polonia Minor. Wręczył go prezesowi Adamowi Wójcikowi
Wicemarszałek Małopolski Józef Gawron (z lewej) uhonorował PIG Brązowym Medalem Polonia Minor. Wręczył go prezesowi Adamowi Wójcikowi Ewa Tyrpa
Podkrakowska Izba Gospodarcza w Skawinie powstała w 2003 roku z inicjatywy przedsiębiorców, aby pomagać lokalnym firmom i je integrować. Pomaga nie tylko przedsiębiorcom, ale też potrzebującym. Organizuje bale charytatywne, zabawy i paczki mikołajowe dla dzieci.

Od początku PIG-owi przez 14 lat przewodniczył Andrzej Tutajewski. To on z Kazimierzem Malinowskim, przy współpracy z ówczesnym posłem Jackiem Krupą, zakładali PIG.
Po śmierci Andrzeja Tutajewskiego w 2017 roku, stery w PIG-u objął Jerzy Wodnicki, a od 2019 roku Izbą kieruje Adam Wójcik.
Jednak nie ma łatwej roli, bo sukcesywnie maleje liczba firm, należących do PIG-u.

PIG dla przedsiębiorców i dzieci

- Wielu właścicieli firm często nie patrzy na dobro ogólne, tylko najczęściej pyta co, płacąc składki, będą z tego mieć – mówią Kazimierz Malinowski i Bolesław Sikora.

Uważają, że wielu przedsiębiorców skorzystało z członkostwa w PIG-u.

Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej uczestniczyli w różnych szkoleniach np. dotyczących pozyskiwania unijnych dotacji na rozwój firm i kredytach przyznawanych na preferencyjnych warunkach.
PIG organizowała też spotkania z prawnikami, udzielającymi porad z zakresu zakładania firm i prowadzenia działalności gospodarczej.
Zaangażowała się też we współpracę z Urzędem Pracy Powiatu Krakowskiego, który do dzisiaj pomaga firmom w zatrudnianiu i szkoleniu pracowników w ramach programów m.in. unijnych.

Z inicjatywy PIG-u 10 lat temu zostało założone Małopolskie Porozumienie Organizacji Gospodarczych.
Zrzesza ono 14 izb, kongregacji, związków, m.in. z Dobczyc, Krakowa, Myślenic, Nowego Targu, Sułkowic, Świątnik Górnych.

Bolesław Sikora mówi o wielkiej satysfakcji, którą ma zajmując się organizacją np. zabaw mikołajowych dla dzieci z placówek opiekuńczych, m.in. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Centrum Rehabilitacji w Radziszowie, Przedszkola Integracyjnego nr 2. Przedsiębiorcy przygotowywali dla nich paczki z wymarzonymi prezentami.
Już od dawna wybiera się na „mikołajową” emeryturę, ale wciąż przesuwa ten termin. Powstrzymują go wspomnienia z mikołajowych imprez.

- Pamiętam uśmiech dzieci i radość w świecących się oczkach, gdy podchodziły do Mikołaja po paczkę – mówi Bolesław Sikora.

PIG pomaga osobom niepełnosprawnym

W prezentacji historii PIG-u, prezes Adam Wójcik podkreślał znaczącą pomoc przedsiębiorców w budowie nowej siedziby dla Środowiskowego Domu Samopomocy, kierowanego przez Stanisławę Szczepaniak.
Z ostatniego 15. balu charytatywnego zebrano ponad 68 tys. zł, w czym duży udział miał Janusz Morawski, przedsiębiorca znany z działalności charytatywnej.

Podczas gali prezes PIG-u i Stanisława Szczepaniak, dziękowali mu za ogromne zaangażowanie w budowę obiektu. Jest on już dawno niezbędny, bo w obecnym jest ciasno i wydłuża się kolejka osób niepełnosprawnych oczekujących na zajęcia terapeutyczne.

Podziękowania skierowali też do Jana Hardka, który na licytację na rzecz budowy ŚDS-u przekazał odremontowanego Fiata 126 p.
Auto z 1992 roku w czerwonym kolorze za 28 tys. zł wylicytował Robert Przybyło, któremu podczas gali ofiarodawca i Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny, wręczyli kluczyki do samochodu.

- To z sentymentu do maluchów oraz w celu pomocy w budowie siedziby dla Środowiskowego Domu Samopomocy – powiedział nam przedsiębiorca.

Prowadzący galę Tomasz Stawowy, dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, zaznaczał, że ŚDS tworzą ludzie o wielkich sercach. Wymieniał nie tylko sponsorów, ale przede wszystkim uczestników zajęć terapeutycznych, ich terapeutów oraz opiekunów.

Za 20-letnią działalność Zarząd Województwa Małopolskiego uhonorował PIG Brązowym Medalem Polonia Minor.
Podczas jubileuszowej gali wręczył go prezesowi Wójcikowi wicemarszałek Małopolski Józef Gawron.
Przekazał też dwie Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego–Krzyże Małopolski.
Złotą otrzymał Kazimierz Dymanus, wieloletni komendant Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak” im. Bohaterów Monte Cassino. NZH angażuje się w różnego rodzaju akcje m.in. patriotycznie, edukację dzieci i młodzieży i współpracuje z PIG-em.

Srebrną odznakę wicemarszałek wręczył Dorocie Niemiec, dyrektorce UPPK.
UPPK od początku pomaga przedsiębiorcom w różnej formie, np. finansuje staże pracownicze i szkolenia.

Wszyscy przedsiębiorcy i goście uczestniczący w jubileuszowej gali otrzymali statuetki PIG-u.

CKiS zapewniło też im coś dla ducha: koncert w wykonaniu młodych, utalentowanych wokalistów – Julii Dąbrowskiej i Mateusza Pierożka.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski