Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat myślenicki. Co z tegorocznymi kwestami na cmentarzach?

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Nagrobek Franciszka Janiczka i jego córki Wilhelminy po renowacji...
Nagrobek Franciszka Janiczka i jego córki Wilhelminy po renowacji... Fot. Jan Szczepaniec
Ten rok jest zupełnie inny od poprzednich. Nic w nim nie jest takie jak było, również kwesty w dniu Wszystkich Świętych nie odbędą się. Organizatorzy obydwu, zarówno tej w Dobczycach, jak i myślenickiej mają nadzieję, że będą mogli odnowić kolejne nagrobki, dzięki wpłatom darowizn na konta.

FLESZ - Na cmentarz 1 listopada? Jest dyspensa papieża

Dobczycka kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków ma już 20-letnią tradycję. Tym samym jest najdłużej odbywającą się kwestą w powiecie myślenickim.
Społeczny Komitet Opieki nad Zabytkami Dobczyc, który jest jej organizatorem chciał tegoroczną kwestę ze zmianami (i przy zachowaniu reżimu sanitarnego), ale jednak przeprowadzić. Kwestować mieli młodsi wolontariusze, jako że seniorzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, a zamiast puszek mieli mieć specjalne skrzynki, po to aby darczyńcy wrzucający datki mogli zachować większy dystans. Z wszystkiego tego i z samej kwesty zrezygnowali w piątek popołudniu, kiedy premier ogłosił, że cmentarze w całym kraju 1 i 2 listopada będą zamknięte.

Tym bardziej członkowie Społecznego Komitetu apelują do wszystkich, którzy co roku brali udział w kweście, aby zechcieli wesprzeć zbiórkę na renowację kolejnych dobczyckich zabytków w inny sposób. Można to zrobić wpłacając darowiznę na konto: 09 8602 0000 0008 0000 0390 0009 z dopiskiem „Aniołek”.
- Każda nawet najmniejsza wpłata będzie mile widziana – mówi Marcin Bajer, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc.

Ubiegłoroczna kwesta w Dobczycach przyniosła efekt w postaci zebranych 14 854 zł, 12 euro i 100 koron duńskich. Wystarczyło na odnowę dwóch nagrobków, albo prawie wystarczyło, bowiem za prace przy drugim komitet jeszcze się całkiem nie rozliczył. Mieli nadzieję, że uda się to po tegorocznej kweście. To i odnowa kolejnych dwóch nagrobków. Mimo, że kwesta się nie odbędzie tej nadziei nie tracą. Chcą kontynuować dzieło, które ma już 20 lat.
Licząc z tymi odnowionymi w mijającym roku renowacji, dzięki kweście, przez ostatnich 19 lat doczekały się już 63 nagrobki na Jeleńcu (45) i Stróżnicy (18).

Tymi odnowionymi ostatnio są XIX-wieczne nagrobki rodziny Janiczków, dobczyckich młynarzy, a dokładnie Franciszka Janiczka i jego córki Wilhelminy oraz matki Franciszka - Joanny Kowalskiej z domu Mück, primo voto Janiczek.

- Nagrobki Janiczków należą do najstarszych pomników na dobczyckich cmentarzach i świadczą o zamożności i smaku artystycznym tej rodziny. Nagrobek Franciszka Janiczka, który zmarł w wieku 38 lat ma kształt złamanej kolumny symbolizującej przerwane życie. Nagrobek jego matki Joanny zdobi piękna kolumna słupowa, natomiast na sąsiednim cmentarzu Jeleniec znajduje się zwieńczony posągiem anioła nagrobek 16-letniej Wandy, drugiej córki Franciszka Janiczka – mówi Elżbieta Polończyk-Moskal. Ten ostatni również został odnowiony ze środków zebranych podczas jednej z wcześniejszych kwest.

Myślenice zaczęły kwestować niedługo po Dobczycach. Tegoroczna kwesta byłaby osiemnastą. Byłaby, bo Fundacja Rozwoju Regionu Myślenickiego dyrekcją myślenickich szkół średnich i społecznikami wspólnie organizującymi kwestę, już jakiś czas temu zdecydowała, że w tym roku ze względu na pandemię, nie odbędzie się.

Tak samo wspólnie już wiosną, podczas pierwszej fali pandemii zdecydowali, że cały dochód z ubiegłorocznej kwesty (16 659 zł), który miał służyć odnowieniu zachowanych jeszcze nagrobków na myślenickim cmentarzu cholerycznym na Bukówce przeznaczony zostanie na dofinansowanie zakupu karetki dla myślenickiego szpitala. - To ironia losu, że zamiast odnowy cmentarza cholerycznego pieniądze wspomogły walkę z pandemią. Ale uznaliśmy, że tak trzeba i nie żałujemy tej decyzji. Co nie znaczy, że zrezygnowaliśmy z planów upamiętnienia cmentarza na Bukowce. Teraz przygotowujemy się do ustawienia tam tablicy informacyjnej, a kiedy zbierzemy pieniądze przystąpimy do odnowy pozostałych jeszcze w lesie nagrobków – mówi Franciszek Piwowarczyk, prezes Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego.

Kto chciałby wesprzeć ich renowację może wpłacać pieniądze na konto FRRM 56 1240 5051 1111 0000 5234 4983 z dopiskiem „cmentarz na Bukówce”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski