Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powolne odwijanie białego turbanu

Redakcja
Uczestnicy 377. Krakowskiego Salonu Poezji FOT. WACŁAW KLAG
Uczestnicy 377. Krakowskiego Salonu Poezji FOT. WACŁAW KLAG
Przecież artystami Piwnicy Pod Baranami byli! Przecież noc w noc na piwnicznej scenie śpiewali, gadali, kozły fikali, po czym w ciemnawych kątach legendarnych nor heroicznie na świt czekali, a gdy późnym popołudniem dnia następnego wysupływali się ze snów dygoczących - regularnie pojąć nie potrafili, jakim cudem, Matko Święta, zawrotny ten bałagan kabaretowy znów się udał, znów w całość się sklecił, znów zachwycił!

Uczestnicy 377. Krakowskiego Salonu Poezji FOT. WACŁAW KLAG

Paweł Głowacki: SALONY

Nie bądźmy maniakalnie małostkowi, nie dzielmy włosa pamięci na dwieście niewidzialnych nitek, nie katujmy świata dywagacjami: który z nich w jakim charakterze w Piwnicy się pojawiał i który z nich do dziś tam ląduje czasami. Niech wystarczy, że przeszłość w żyłach mają. Tak, Janusz R. Kowalczyk, Włodzimierz Dulemba, Krzysztof Janicki, Andrzej Pacuła, Marek Pacuła, Andrzej Słabiak i Jerzy Święch, którzy w niedzielę na Salon Poezji przyszli, by księgę "Wracając do moich Baranów", to Kowalczyka niespieszne błąkanie się po własnej jego pamięci recytacją i śpiewem promować - Piwnicę w żyłach mają. I co? Zdumienie wielkie!

Zdumienie, bo do szpiku kości Piwniczanie z nich - a tu, w foyer Teatru Słowackiego, przez godzinę ni cienia bałaganu! Żadnego opóźnienia! Wcześniej ustalona kolejność występów - przez wszystkich grzecznie, bez szemrania honorowana! W kwestii ilości wykonywanych utworów - brak bijatyk w kuluarach! Zero obrażania się, fochów strojenia oraz jadowitego obgadywania kolegów! Zupełna nieobecność świń, do podkładania zdatnych! No i - last, but not least - wręcz groteskowa nieobecność sławetnych powłóczystych spojrzeń, precyzyjniej fenomen ten ujmując - z każdym kolejnym pojawieniem się na scenie powłóczystych coraz intensywniej, aż do poziomu stepów akermańskich o świcie! Słowem - harmonia w niedzielę na Salonie panowała, harmonia plus oko jak skalpel.

Harmonia, porządek, precyzja. Utwory Andrzeja Bursy, Wiesława Dymnego, Dulemby, a także innych. Wszystko po kolei. Najpierw jeden artysta, później drugi, po drugim zaś - trzeci, nie piąty. Słabiak cudnie śpiewający w momentach do tego wyznaczonych. Marek Pacuła eleganckie "ę" ku Święchowi wypuszczający, Święch podobnie wytwornym "ą" Pacule odpowiadający. I chyba wtedy, w trzydziestej minucie, przy "ę" lub "ą", sam siebie zapytałem: a cóżeś myślał, dowcipnisiu - że jak Piwniczanie na Salonie się pojawią, to jaja niczym melony będą? I zdumiała cię tychże jaj nieobecność?

Pół żartem, ale i pół serio, bo z bezradności - tak właśnie myślałem. Bezradność to pytanie: jaka jest pestka sekretu Piwnicy? Że strzelisty, do dziś wspominany burdel noc w noc w kabarecie tym panował? Dajcie spokój, nie o to chodzi. O co więc? Księga Joanny Olczak-Ronikier, księga Wacława Krupińskiego, teraz tom pamięci Kowalczyka. Ile jeszcze jest utworów o Piwnicy? Ile o niej prac magisterskich, doktorskich, habilitacyjnych popełniono? I co? Sekret w istocie wciąż nietknięty. Jak mówić o nim, jak pisać, by się doń zbliżyć? Jaką ze słów pajęczynę utkać, by choć okruch sekretu złowić? Katalogować?A może sonety układać? Bezradność. Oswajanie się z nią - tyle na razie pozostaje. I takie, jak w niedzielę, seanse z roku na rok coraz bardziej cierpkiej nostalgii. I coś jeszcze. Ufność, że Piwnica zazna szczęścia Wenecji, czyli że pojawi się drugi Josif Brodski i napisze dla Piwnicy drugi "Znak wodny" - utka drugą genialną pajęczynę zdań, w którą wpadnie sekret Piwnicy, jak w pierwszą wpadł sekret Wenecji. I o nieuchronności czasu i o naszej pamięci powie: "Król Mgły wjechał cwałem do Piwnicy Pod Baranami, ściągnął wodze wierzchowcowi i zabrał się do odwijania z głowy białego turbanu".

Teatr im. Juliusza Słowackiego. 377. Krakowski Salon Poezji. Promocja książki Janusza R. Kowalczyka "Wracając do moich Baranów". Wspominali artyści Piwnicy Pod Baranami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski