MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Proszowice. Powiatowe absolutorium odbędzie się 20 czerwca. Z nowym radnym?

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Mandat zwolniony przez Włodzimierza Dońca powinien objąć Adam Piecuch. Z naszych informacji wynika jednak, że z niego zrezygnował.
Mandat zwolniony przez Włodzimierza Dońca powinien objąć Adam Piecuch. Z naszych informacji wynika jednak, że z niego zrezygnował. Aleksander Gąciarz
Komisja Rewizyjna Rady Powiatu w Proszowicach pozytywnie zaopiniowała wniosek o udzielenie absolutorium zarządowi powiatu za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Przebieg głosowania był o tyle nietypowy, że wniosek poparła tylko jedna osoba - przewodnicząca komisji Lidia Bakalarz. Pozostali radni wstrzymali się od głosu. Sesja absolutoryjna została wyznaczona na 20 czerwca.

W składzie powiatowej Komisji Rewizyjnej znajduje się tylko jedna radna rządzącego powiatem PiS (przewodnicząca Lidia Bakalarz) oraz czworo radnych opozycyjnych klubów Trzeciej Drogi i KPR Razem. Taki układ jest wynikiem faktu, że zasiadania w komisji rewizyjnej nie można łączyć z funkcją w zarządzie ani prezydium Rady Powiatu. Tymczasem wszystkie tamte stanowiska – a w sumie jest ich siedem - objęli przedstawiciele PiS. W efekcie, Lidia Bakalarz jest jedyną osobą z tego komitetu, która może pracować w komisji rewizyjnej.

Przy takim składzie komisji opozycja bez trudu mogła odrzucić wniosek o udzielenie absolutorium. Tak się nie stało: cała opozycyjna czwórka postanowiła bowiem wstrzymać się od głosu i wniosek przeszedł.

- Nie mieliśmy zastrzeżeń do wykonania budżetu jako takiego. Natomiast dla nas głosowanie nad absolutorium jest również całościową oceną zarządu. Tymczasem sytuacja, jak się w tej chwili wytworzyła, jest bardzo niejasna i wątpliwa. Dlatego postanowiliśmy się wstrzymać od głosu. Głosowanie przeciwko absolutorium byłoby z naszej strony przejawem obstrukcji, a tego nie chcemy – powiedział nam lider opozycji Mateusz Gajda.

Ta niejasność sytuacji w powiecie wynika z tego, że nieprawomocnym jeszcze postanowieniem Sąd Okręgowy w Krakowie unieważnił wybory w okręgu nr 2, zarządzając ich powtórzenie i wygaszając mandaty czterem radnym. O ile trzech z nich może je sprawować do czasu uprawomocnienia się wyroku, czwarty – Włodzimierz Doniec – zrzekł się go z własnej woli. Co więcej, to właśnie jego głos miał być języczkiem uwagi, dającym obecnemu zarządowi większość w radzie.

W programie sesji absolutoryjnej znalazł się wprawdzie punkt, mówiący o złożeniu ślubowania przez radnego, który zastąpi Włodzimierza Dońca, co jednak niespecjalnie przyczyni się do stabilizacji sytuacji. Radnym, który ma prawo objąć mandat jest bowiem Adam Piecuch z opozycyjnego KPR Razem. Jego wejście do rady sprawi, że to opozycja będzie dysponowała jednym mandatem więcej. Z naszych informacji wynika jednak, że Adam Piecuch nie obejmie mandatu. W tej sytuacji przypadłby on kolejnemu kandydatowi z listy KPR Razem Łukaszowi Dybale.

Fakty i mity o ogórku

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski