MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyroda

Grzegorz Tabasz
Mamuty wymarły, ale za to mamutowce mają się znakomicie. Jeśli za kryterium przyjąć objętość drewna, są to największe drzewa świata.

Oto jeden z nich, zwany Prezydentem: 75 metrów wzrostu, wiek 3200 lat, 2 miliardy igieł i półtora tysiąca metrów sześciennych drewna. 120-letnia jodła w Europie to najwyżej 10 kubików.

Mamutowce odznaczają się niebywałą żywotnością. Wysoki wzrost ściąga pioruny niczym magnes, lecz mimo licznych uderzeń szybko regenerują uszkodzenia. Za nic mają wichury. Kora i drewno są niejadalne dla grzybów i owadów.

Pożary są mile widziane, gdyż płomienie nie tylko nie naruszą grubej kory, ale spowodują otwarcie szyszek. Nasiona doskonale kiełkują na użyźnionej popiołem ściółce opróżnionej z konkurencyjnych roślin.

Jedyne straty, jakie poniosły mamutowce, zostały zadane przez drwali, którzy po odkryciu leśnych gigantów wycięli kilkaset sztuk. Amerykanie szybko odkryli, iż lepiej wielkie drzewa pokazywać turystom, niż ciąć na deski. Park narodowy mamutowców utworzyli już w 1890 r. i od tej pory inwestycja przynosi stałe zyski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski