MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ratowanie ratunkowego, czy "niefrasobliwość i brawura"?

Redakcja
Pocieszające jest, że dla stacjonujących przy szpitalu dla karetek została zbudowana wiata Fot. Anna Szopińska
Pocieszające jest, że dla stacjonujących przy szpitalu dla karetek została zbudowana wiata Fot. Anna Szopińska
- Opracowujemy dane za pierwsze półrocze, na podstawie tych danych będzie ustalana stawka dobowa na funkcjonowanie oddziału ratunkowego na ten rok - mówił dyrektor Szpitala, Marek Wierzba, radnym powiatowym podczas czwartkowej sesji.

Pocieszające jest, że dla stacjonujących przy szpitalu dla karetek została zbudowana wiata Fot. Anna Szopińska

POWIAT NOWOTARSKI. W oddziale ratunkowym Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego trwa remont, który powinien podnieść stawkę z Narodowego Funduszu Zdrowia

- Prowadzimy też na oddziale prace budowlano-montażowe. Według kierownika działu technicznego, potrwają one jeszcze sześć tygodni do dwóch miesięcy. Remont i doposażenie oddziału w sprzęt pozwolą uzyskać z NFZ 100 procent stawki, podczas gdy dziś - nie osiągając pewnych standardów i nie spełniając wymogów technicznych - otrzymujemy stawkę 83-procentową.

Reorganizacja w oddziale ratunkowym, o której mówił także szef placówki, zaczęła się od zwolnienia kierowców i zastąpienia ich członkami zespołów ratunkowych. Pozbawienie zespołów (z wyjątkiem karetek specjalistycznych) lekarza, wzbudziło duże niezadowolenie.

Obszerne wystąpienie w tej sprawie, z prośbą o odniesienie się do spraw niepokojących zarówno dla pracowników szpitala, jak też mieszkańców powiatu i przebywających tu turystów - wystosował do Zarządu Powiatu i przewodniczącego rady senator Tadeusz Skorupa. "Zespoły ratownictwa medycznego w składzie podstawowym, tj. dwuosobowe (dwóch ratowników, z których jeden pełni również rolę kierowcy karetki) to krok wstecz w stosunku do zespołów trzyosobowych (lekarz i dwóch ratowników medycznych), czyli rozwiązania obowiązującego do tej pory - pisze senator. Jak podnoszą pracownicy ratownictwa medycznego, zmiany takie mogą doprowadzić do sytuacji, w której ceną cięcia kosztów ogólnych szpitala i związanego z nim ograniczenia do minimum zespołów ratunkowych (co - wobec faktu, iż zespoły wyjazdowe nigdy nie przynosiły strat, a wręcz zyski) będzie zagrożenie zdrowia, a nawet życia osób poszkodowanych w wypadkach, którym zespoły takie nie będą w stanie udzielić należytej pomocy."

Jeśli nie ma lekarza - osobę ciężej poszkodowaną taki okrojony zespół albo może ratować na miejscu, albo czekać na przyjazd karetki specjalistycznej, albo też transportować do szpitala, "licząc, że dotrą na czas".

"W świetle zapisów ustawowych, w myśl których lekarz potrzebuje do pomocy minimum dwóch osób, obciążenie dwóch ratowników medycznych akcją ratunkową świadczy o wyjątkowej niefrasobliwości i brawurze, która może okazać się tragiczna w skutkach" - stwierdza autor wystąpienia.

Wspominając specyfikę powiatu - duży obszar, liczbę stałych mieszkańców, intensywność ruchu turystycznego, skomplikowaną topografię i udział terenów górzystych - podkreśla, że do wypadków tutaj dochodzi częściej niż w sąsiednich powiatach i są one poważniejsze. A jeśli akcja zakończy się zgonem pacjenta - członkowie zespołu ratunkowego zaraz stają przed prokuratorem. Bardzo duża - przy ograniczonych możliwościach działania - jest więc ich odpowiedzialność prawna. Ponieważ w całym powiecie są tylko trzy karetki specjalistyczne, a w samym Nowym Targu - jedna, czas oczekiwania na przyjazd pogotowia niejednokrotnie wydłuża się do kilkudziesięciu minut, podczas gdy w Krakowie działają zespoły trzyosobowe, a czas dojazdu jest kilkuminutowy.
"Czy w waszej opinii takie metody oszczędzania nie godzą w bezpieczeństwo mieszkańców, zwłaszcza w obliczu tragicznych następstw będących skutkiem nie dotarcia pomocy na czas (przypadek śmierci 30-letniego mężczyzny, który nie doczekał się pomocy, na rynku w Czarnym Dunajcu, po ataku epilepsji)" - pyta senator powiatowe władze.

Do jego wystąpienia odniósł się dyrektor Wierzba na sesji, mówiąc: - Należy się spodziewać, że tego typu pism, prób szukania wsparcia i przypadków lobbowania będzie więcej, bo też czeka nas jeszcze więcej decyzji mających na celu zbilansowanie działalności Szpitala.

Anna Szopińska

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski